با توجه به هزینه های انجام شده برای هر دوز واکسن کرونا، قیمت این واکسن مشابه واکسن آنفولانزا بین 10 تا 50 دلار اعلام شد .

به گزارش برات نیوز، مدیرعامل شرکت مدرنا که یک شرکت فعال درحوزه بیوتکنولوژی آمریکایی است در مصاحبه‌ای با هفته‌نامه آلمانی Welt am Sonntagاعلام کرده است که تولید هر دوز از واکسن کرونا هزینه ای بین 25 تا 37 دلار را برای تولید کننده در هر کشوری به همراه دارد به همین منظور قیمت پیش بینی شده برای واکسن کرونا مانند واکسن آنفولانزا بین 10 تا 50 دلار در نظرگرفته شده است .

استفان بانسل، مدیرعامل شرکت مدرنا (Moderna)تاکید کرد:  قیمت تعیین شده برای واکسن کرونا با توجه به هزینه‌های سیستم بهداشتی، وقتی شخص به بیماری کووید-۱۹ مبتلا می‌شود، عادلانه به نظر می رسد .

مدرنا و عدم تمایل به سود حداکثری از واکسن کرونا

رئیس شرکت بیوتکنولوژی ایالات‌متحده ضمن اشاره به اینکه قیمت نهایی هر دوز به‌اندازه سفارش بستگی دارد، اظهار کرد: شرکت مدرنا علاقه‌ای به “سود حداکثری” ندارد و قیمت واکسن را با قیمت واکسن آنفلوآنزا مقایسه کرد،بنابراین هزینه واکسن ما تقریبا مشابه واکسن آنفلوآنزاست که بین ۱۰ تا ۵۰ دلار است.

بر اساس این گزارش،شرکت مدرنا در نظر دارد تا پایان سال حدود ۲۰ میلیون دوز واکسن تولید کند و برخی از آن‌ها قرار است امسال در اروپا توزیع شود.

مذاکرات اروپایی ها با مدرنا برای دریافت واکسن کرونا

در حال حاضرشرکت مدرنا در حال مذاکره درباره تهیه واکسن با کمیسیون اروپا است. یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی که طرفین در مورد آن توافق می‌کنند هزینه ذخیره است.

رییس این شرکت خاطر نشان کرد: درحالی‌که تاکنون هیچ قراردادی امضاء نشده است، گفتگوها در مرحله نهایی هستند و تا نهایی شدن معامله فقط چند روز فاصله است.

قیمت واکسن مدرنا از ماه آگوست، زمانی که شرکت مستقر در ماساچوست اعلام کرد که دوز واکسن کرونا بین ۳۲ تا ۳۷ دلار است تغییر زیادی نکرده است.

مسوولان این شرکت اعلام کرده اند این مقدار کمتر از ارزش واقعی واکسن است اما هدف این است که قیمت کنترل همه‌گیری ارزان‌تر از شیوع غیرکنترل ویروس باشد.

واکسن مدرنا دو برابر قیمت واکسن فایزر و بیواندتک

بااین‌حال، قیمت واکسن مدرنا تقریبا دو برابر گران‌تر از نامزد واکسن کووید-۱۹  داروساز آمریکایی فایزر (Pfizer) و شرکت بیوتکنولوژی بیو اند تک (BioNTech) آلمان است. گفته می‌شود این شرکت‌ها در نظر دارند برای هر دوز ۲۰ دلار دریافت کنند.

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا گفت: اتحادیه اروپا در نظر دارد واکسن مدرنا و همچنین واکسن تولیدشده توسط فایزر و بیو اند تک را برای واکسیناسیون تایید کند.

تاثیر 95 درصدی واکسن کرونا در مقابله با ویروس

در اوایل این ماه، مسوولان شرکت مدرنا اعلام کرده اند: واکسن آن ۹۴.۵ درصد در برابر ویروس کرونا موثر است، سطح مشابهی از کارایی که فایزر و بیو اند تک وعده داده است. همچنین اعلام کرد که قصد دارد در هفته‌های آینده نامزد واکسن خود را برای مجوز استفاده اضطراری در آمریکا ارائه دهد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *