قیمت گل در نوروز 1400 با افزایش 200درصدی همراه شد.

به گزارش برات نیوز، با توجه به حضور 4 برابری دلالان گل در نوروز 1400، قیمت گل در نوروز امسال با افزایش 200 درصدی همراه شد .

با توجه به افزایش میزان استقبال از گل در ایام نوروز هرسال، امسال مردم شاهد افزایش چند برابری قیمت گل بودند.

افزایش قیمت گل در بازار نوروز 1400 تا حدی زیاد بود که مردم حاضر به خرید گل نبودند و حتی در مواردی مانند گل سنبل افزایش چشمگیر قیمت و چند برابری شدن آن خریداران این گل را شگفت زده کرده بود.

حضور 4 برابری دلالان در بازار گل نوروز 1400

رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه تهران اعلام کرد: دلیل اصلی گرانی بی‌سابقه گل حضور تعداد زیادی دلال در بازار بود به نحوی که تعداد آن‌ها 4 برابر واحدهای گل فروشی تخمین زده می‌شود.

اکبر شاهرخی ضمن اشاره به گرانی گل در نوروز امسال و شگفتی گلفروشان اظهار کرد: چند دلیل می‌توان برای گرانی گل عنوان کرد که هر یک سهمی در افزایش قیمت داشتند.

کاهش 70 درصدی تولید و عدم توازن عرضه و تقاضا در بازار

وی ادامه داد: یکی از این دلایل کاهش 70 درصدی تولید بود که توازن عرضه و تقاضا را برهم زد.

رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه تهران اظهار کرد: سال گذشته در پی شیوع ویروس کرونا بخش زیادی از گل‌های آماده عرضه برای بازار نوروز بدون مشتری ماند و گلخانه‌داران مجبور به معدوم آن‌ها شدند.

وی افزود: گلخانه‌داران با احتیاط میزان تولید را در نوروز امسال کاهش قابل توجهی دادند تا از زیان احتمالی جلوگیری کنند. 

افزایش هزینه های تولید و افزایش هزینه نهایی گل

شاهرخی دیگر دلیل افزایش قیمت گل را مربوط به هزینه‌‌های تولید دانست که قیمت نهایی را بالا برده است.

رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه تهران یادآور شد: هزینه تولید گل نیز مانند سایر تولیدات کشاورزی رشد چشمگیری داشته و بر قیمت تمام شده تولید موثر بوده است.

جولان دلالان در بازار گل نوروز 1400

شاهرخی مهمترین عامل اثرگذار در گرانی بی‌سابقه گل را حضور تعداد قابل توجه دلال در بازار گل نوروز عنوان کرد.

وی تصریح کرد: تخمین زده می‌شود که 4 هزار نفر دلال در بازار گل نوروز فعالیت کرده باشند در حالی که تعداد واحدهای گلفروشی در تهران حدود یک هزار واحد است.

رئیس اتحادیه فروشندگان گل و گیاه تهران معتقد است؛ افراد سودجو که نقدینگی زیادی نیز دارند بازارهای مختلفی ورود کرده و برای کسب سود بی‌زحمت تعادل را برهم می‌زنند.

افزایش بی سابقه قیمت سنبل در نوروز 1400

وی تصریح کرد: از افزایش بی‌سابقه قیمت گل درنوروز امسال در گل سنبل بود که در نوروز سال گذشته حداکثر 15 هزار تومان به فروش می‌رسید، اما نرخ آن در نوروز سال 1400 تا 100 هزار تومان رسید.

شاهرخی تاکید کرد: بالاترین قیمت خرید این نوع گل از گلخانه‌داران 50 هزار تومان بود و این به معنی سود 2 برابری بی‌زحمت برای دلالانی است که در آستانه نوروز به بازار گل ورود کردند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *