1. خانه
  2. منتخب سردبیر
  3. لزوم هم افزایی مسئولان و تقویت دانش بنیان ها
منتخب سردبیریادداشت

لزوم هم افزایی مسئولان و تقویت دانش بنیان ها

سال جدید با نام تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین، تآکید مقام معظم رهبری را بر حوزه دانش بنیان ها و اهمیت دادن ایشان را به این حوزه بیش از بیش نشان داده است.

به گزارش برات نیوز، شرکتهای دانش بنیان که در کشور به سرعت رو به فزونی و پیشرفت هستند با مشکلات اساسی مواجه اند. در این میان فعالان حوزه کریپتوکارنسی و بلاک چین طی یکسال اخیر با معضلات بسیاری در خصوص وضع قوانین و حمایت مسئولان مواجه بوده اند.

وحید والی مدیر هلدینگ نیک اندیش در یادداشت بهاری 1401 خود، از مشکلات و پتانسیل های شرکتهای دانش بنیان، حوزه فناوری، بلاک چین و تکنولوژی های نوظهور می گوید.

تکلیف

تاثیر شرکت های دانش بنیان بر علم و اقتصاد کشور واضح و مشخص است، در حدی که در سخنان مقام معظم رهبری که به مناسبت سال نو ایراد شد، ایشان تاکید بسیار زیادی را برتوسعه شرکت های دانش بنیان داشتند و حتی به این موضوع اشاره کردند که باید تعداد شرکت های دانش بنیان دو برابر شود، ایشان در سخنان خود بارها به این شرکت ها و لزوم بها دادن به آنها تاکید داشتند.

امیدواریم مسولان و سایر ارکان نظام هم به نیکی این موضوع رو درک کنند و بیانات معظم له را مانند چراغ راهی ببینید که در شرایط ناچندان خوب اقتصادی کشور میتواند گره گشا باشد. یکی دیگر از اشارات ایشان به نخبگان بود، نخبگانی که میتوان برای توسعه و پیشرفت شرکت های دانش بنیان از آنها استفاده کرد.

اساس شرکت های دانش بنیان، علم است. دانش و علم در دنیا به سرعت در حال تغییر است، علم به سرعت در حال تغییر دادن زندگی انسانهاست. تکنولوژی به سرعت کیفیت زندگی انسانها را تغییر میدهد، حال بعضی کشورها استفاده کننده دست چندم این تکنولوژی ها هستند و با سیاست های مقابله گرایانه اجازه رشد و توسعه این تکنولوژی ها را در کشورشان نمیدهد و نتیجه این میشود که افراد نخبه رو به مهاجرت می آورند، زیرا در کشور خودشان اهمیتی به نبوغ آنها داده نشده است، متاسفانه سالهاست ما با این مشکلات دست و پنجه نرم میکنیم. و نتیجه آن را هم میتوان دید، قشر نخبه ای از ایرانیانی که ترک وطن کرده اند و جایگاههای علمی و اجرایی بالایی در شرکت های مطرح دنیا قرار دارند.

همه خوب میدانیم ارزش و اهمیت کافی به شرکت های دانش بنیان طی این سالها که گذشته است، داده نشده است و الان هم به دنبال این نیستم علل و عوامل آن را بررسی کنم. بلکه میخواهم بگویم الان از طرف بالاترین شخص مملکت یک تکلیف برای همه مشخص شده است، هم برای شرکت ها و فعالان اقتصادی و هم برای مسولین و کسانی که قدرت اجرایی دارند، الان نیاز به یک هم افزایی و به قول معظم له همدلی داریم ، برای اینکه تلاش کنیم گره از مشکلات اقتصادی کشور باز کنیم. بتوانیم اشتغال ایجاد کنیم. بتوانیم تولید بر محور دانش داشته باشیم و بتوانیم با محوریت دانش و علم سطح رفاه و آسایش مردممان را بالاتر ببریم. قطعا همانطور که ایشان فرمودند همدلی مهمترین رکن این مساله است.

حوزه بلاک چین، فقط ماین کردن نیست!

اگر فعالان اقتصادی و مسولان همدلی کافی را نداشته باشند باز فقط آه و حسرتش برایمان میماند، یکی از مهمترین اتفاقاتی که طی چند سال اخیر روی داده است انقلاب صنعتی چهارم با ظهور بلاکچین و فراورده های آن است، کریپتو کارنسی ها، متاورس و هر آنچه در این خصوص تا به امروز به دنیا معرفی شده است، بزودی و با سرعت تمام محورهای زندگی ما را تحت تاثیر قرار خواهد داد، غفلت ازین تکنولوژی نتیجه اش قطعا حسرت خواهد بود، حتی در شرایطی که تحریمهای ظالمانه در تلاش است کشور ما را به گوشه ای براند، باز هم نخبگان این کشور همه تلاش خود را انجام داده اند تا در حوزه بلاکچین ایران حرفی برای گفتن داشته باشد.

متاسفانه در حال حاضر رایجترین برداشت از بلاکچین و انقلاب صنعتی چهارم ، ماین کردن و خرید و فروش کریپتو کارنسی ها است. درصورتیکه این فقط یکی از بخشهای تکنولوژی نو ظهور بلاکچین است، تکنولوژی که بر بستر آن به عنوان مثال میتوان قرارداد های هوشمند اجرا کرد. و بدون ناظر خارجی در صورت مهیا شدن شرایط قرارداد بصورت خودکار اجرا شود. و بر همه ارکان قرارداد ناظر باشد، بیشتر فعالان واقعی این حوزه طی سالهای اخیر و با وجود مشکلات قانونی و نبود قانون و یا چارچوبی برای این حوزه به صورت آتش به اختیار و در راستای منافع ملی کشور تلاش کردند از طرفیت های کشور برای همگام شدن با دنیا استفاده کنند، هرچند عمدتا با سنگ اندازی مسولان ذیربط مواجه شدند، ولی این کشتی را لنگان لنگان تا اینجا پیش آوردنده اند و الان نخبگان دانشگاههای برتر کشور عمدتا در این حوزه فعال هستند، و همینطور کسب و کارهای موفقی نیز در این حوزه در حال خدمات رسانی به مردم عزیزمان هستند.

نهایتا امیدواریم با تکلیفی که رهبرمان برایمان روشن کرده است و با عنایت پروردگار بتوانیم هم افزایی و همدلی بین مسولان و بخش خصوصی را تقویت کنیم و با تکیه بر دانش بومی و استفاده از نخبگان کشورمان و با وجود همه تحریمهایی که علیه ما وجود دارد، اشتغالزایی و تولید بر مبنای دانش را افزایش دهیم. باشد که خداوند یاورمان باشد.

وحید والی

مدیر عامل و بنیانگذار هلدینگ نیک اندیش

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست