در حالی که ضدو نقیض گویی هایی مبنی بر لغو دیدار لغو دیدار قالیباف و پوتین وجود دارد دلیل انجام نشدن این دیدار همچنان درابهام است.

به گزارش برات نیوز، درحالی که مسوولان ایرانی مدعی هستند که رییس مجلس ایران به دلیل نپذیرفتن پروتکل های بهداشتی به دیدار پوتین نرفت.

برخی از فعالان حوزه سیاست این موضوع را تکذیب کرده و اعلام داشته اند که پوتین حاضر به دیدار با رییس مجلس شورای اسلامی نشده و نماینده خود را برای دریافت پیام مقام معظم رهبری معرفی کرده است.

ابهام در لغو دیدار رییس مجلس ایران و رییس جمهوری روسیه

اما و اگرها در حاشیه عدم انجام این دیدار بسیار است و هرکس نظر خود را درباره این لغو این دیدار بیان می کند.

برخی مدعی هستند که کوتاهی های وزارت امورخارجه موجب نپذیرفتن رئیس مجلس از سوی رئیس جمهوری روسیه شده است.

درحالی که همچنان برخی از نمایندگان مجلس اصرار دارند که رییس مجلس به دلیل نپذیرفتن پروتکل های بهداشتی دیدار با پوتین این دیدار را لغو کرده است.

اما باتوجه به مطرح بودن تمامی فرضیه ها آنچه مسلم است با توجه به برنامه ریزی های انجام شده از ماه ها قبل لغو دیدار قالیباف و پوتین انجام شده و نوعی توهین به برای کشور به شمار می آید.

پروتکل های بهداشتی یا پروتکل های سیاسی و دیپلماتیک ؟

از طرفی مسوولان مرتبط پروتکل های بهداشتی را دلیل لغو این دیدار اعلام کرده اند اما برخی دیگر از نمایندگان مجلس اظهار کرده اند  که منظور از پروتکل های دیدار با پوتین پروتکل های سیاسی و دیپلماتیک است.

درهمین حال با توجه به ادعای برخی از نمایندگان مجلس مبنی بر کوتاهی وزارت امورخارجه در برنامه ریزی های انجام این دیدار سخنگوی وزارت امور خارجه نسبت به این اظهار نظرات واکنش نشان داد.

سعید خطیب‌زاده درخصوص این ادعاها اظهار کرده است: اگر موضوع کرونا و پروتکل‌های مربوط نبود، احتمال برگزاری این دیدار با رییس جمهوری روسیه امکان پذیر بود.

اظهار نظرات نادرست و نشانه رفتن منافع ملی

وی ادامه داد:حیف است که با توجه به اهمیت و سازنده بودن این سفرکه  توسط رئیس مجلس انجام شده و حامل پیام مقام معظم رهبری هستند، تحت حاشیه قرار گیرد.

خطیب زاده اظهار کرد: برخی از آنهایی که نمی‌دانند و می‌خواهند از هر مسئله برای برخوردهای جناجی استفاده کرده و ماهی‌گیری کنند، منافع ملی را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد: اساسا در شرایط ویژه‌ای هستیم و نفس این سفر در این شرایط با توجه به روابط دو کشور، حائزاهمیت است.

وی با بیان اینکه برخی اظهارات سازنده نیست، تصریح کرد: رییس مجلس که جای خود را دارد. اما اگر یک تاجر هم بخواهد سفری برود و از ما کمک بخواهد، وزارت امور خارجه تسهیلات لازم را فراهم می‌کند.

نهایت انجام همکاری و برنامه ریزی برای سفر رییس مجلس

خطیب زاده تاکید کرد: در این سفر حداکثر همراهی و همکاری بین ظریف و قالیباف و مجلس و وزارت امور خارجه وجود داشته است.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه ادامه داد: این اظهارات پیام غلط دارد و انتظار می رود دوستان در مسائل حاکمیتی، شان حاکمیتی را رعایت کنند.

به گفته وی، قوا در روابط نزدیکی که دارند، کارها را پیش می‌برند.

لغو دیدار قالیباف و پوتین و رخداد یک شکست دیپلماتیک

در همین حال یکی از نمایندگان سابق مجلس شورای اسلامی عنوان کرده است: نپذیرفتن رئیس مجلس از سوی رئیس جمهوری روسیه با توجه به عدم برنامه ریزی های صحیح یک شکست دیپلماتیک محسوب می‌شود.

سید حسین نقوی حسینی، درباره سفر محمدباقر قالیباف به روسیه و نپذیرفتن پروتکل‌های مطرح از سوی رئیس جمهوری روسیه توسط رئیس مجلس ایران گفت: معمولاً در سفر مسئولان به خارج از کشور پروتکل‌هایی وجود دارد که قبل از انجام سفر مورد توافق صورت می‌گیرد.

وی خاطر نشان کرد: منظور از پروتکل‌ها، پروتکل‌های بهداشتی که این ‌روزها مطرح است، نیست، بلکه پروتکل‌های سیاسی و دیپلماتیک است.

نقوی حسینی اظهار کرد: پروتکل های سیاسی و دیپلماتیک معین می‌کند افراد در چه درجه‌ای و جایگاهی و با چه اهدافی می‌خواهند به خارج از کشور سفر و با مقامات و همتایان خود دیدار کنند.

لغو دیدار قالیباف و پوتین

انجام سفرهای رییس پیشین مجلس با رعایت پروتکل ها

این عضو کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس دهم  اظهار کرد: سفر رییس مجلس به روسیه از مدت‌ها پیش مطرح شده بوده و مشابه سفرهایی است که در گذشته رییس پیشین مجلس نمونه‌های زیادی از آن داشتند.

وی ادامه داد: درسفرهای لاریجانی معمولاً تشریفات و پروتکل ها کاملا رعایت می‌شد و ملاقات ها بدون مشکلی صورت می‌گرفت.

حسینی نقوی اعلام کرد: در پروتکل سفر آقای قالیباف، ملاقات با آقای پوتین از سوی روسیه قرار داده نشده بوده و ظاهراً در خواست ملاقات با آقای پوتین از سوی مجلس بوده و طرف روسی ملاقات با رییس جمهوری این کشور را در پروتکل جای نداده‌اند.

 وی افزود: با توجه به این شرایط ظاهرا رییس مجلس ایران این پروتکل ها را نپذیرفته و اعلام کرده است اگر ملاقات با آقای پوتین گنجانده نشود این سفر صورت نمی‌گیرد.

نماینده مردم ورامین در مجلس دهم ادامه داد: روسیه هم باتوجه به گفته‌های طرف ایرانی اعلام کرده برای دریافت پیام رهبر انقلاب  یک نماینده ویژه معرفی می کند تا پیام به او تحویل داده شود.

انعکاس نامناسب لغو دیدار قالیباف و پوتین در رسانه ها

نقوی حسینی ادامه داد: باتوجه به روایت‌ها، اصلا نباید این سفر مطرح و خبرش به رسانه می ‌آمد.

این نماینده پیشین مجلس اظهار کرد: نباید کار به اینجا می کشید که درمجلس این موضوع یک جور تعریف شود و روس ها نیز جور دیگر اعلام کنند که اصلاً ملاقات با رئیس جمهوری روسیه در سفر قرار نداشته است.

وی بیان کرد: معمولاً تصمیم گری در مورد سفرهای مانند سفر رئیس مجلس شورای اسلامی که رئیس قوه است باید در سطح کلان انجام شود و دستگاه دیپلماسی در این زمینه محور کار باشد و آن را تنظیم کند.

این نماینده مجلس در دور دهم خاطر نشان کرد: گفته شده وزارت خارجه در این سفر نقشی نداشته  و اگر این مطلب صحت داشته باشد چه تاثیری بر روی وجه بین المللی ما خواهد گذاشت.

ضرورت برنامه ریزی های لازم برای انجام این دیدار

نقوی حسینی تاکید کرد: در چنین سفرهایی وظیفه دستگاه دیپلماسی است که باید پروتکل‌ها و چانه زنی لازم را انجام دهد .

وی ادامه داد: سفیر ایران باید برنامه ریزی، رایزنی و ملاقات را با همکاری دولت میزبان تنظیم می کرد.

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی بیان کرد: هنگامی که قرار است وزیر امور خارجه سفر کند، سطح سفرش تعریف شده و مشخص است اما یک زمانی رئیس قوه می خواهد سفر کند که پروتکل‌های خاص خودش را دارد.

وی تاکید کرد: رابطه ما با روسیه بسیار خوب است و خوشانید نیست یک همچین رابطه ای در سطح بسیار عالی منطقه‌ای و بین المللی با یک اقدام نسجیده و برنامه ریزی نشده مورد تردید قرار بگیرد.

نقوی حسینی تصریح کرد: اتفاقی که افتاده یک شکست دیپلماتیک برای ما محسوب می‌شود؛ چرا که در محاورات و رسانه ها مطرح می شود .

لطمه دیپلماتیک ناشی از لغو این دیدار و بازتاب آن در رسانه ها

وی درباره بازتاب این رخداد در رسانه ها اعلام کرد: متاسفانه با انتشار این خبر دررسانه ها  اعلام می شود که رئیس مجلس ایران به روسیه سفر کرده  اما  پوتین به وی وقت ملاقات نداده است که این امر بسیار به حوزه دیپلماسی ما لطمه می‌زند.

نماینده دوره دهم مجلس ادامه داد: اما این که دولت و دستگاه دیپلماسی در جریان سفر نباشند خیلی بد است و انتقاد به طور جدی وارد است .

نقوی حسینی گفت: زیرا هر کس در هر سطحی بخواهد سفر کند دستگاه دیپلماسی باید محور تنظیم پروتکل ها و روابط دیپلماتیک باشد.

پروتکل های بهداشتی سخت پوتین و مقاومت رییس مجلس

همچنین با توجه به مطرح بودن این اظهار نظرات و ادعاها، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی اعلام کرده است: رییس مجلس شورای اسلامی پروتکل‌های بهداشتی دیدار با پوتین را نپذیرفته لذا پوتین برای دریافت پیام مهم مقام معظم رهبری، نماینده ویژه معرفی کرده است.

مجتبی توانگر اظهار کرد: خبری که بنده در خصوص نهایی شدن دیدار دکتر قالیباف با ولادیمیر پوتین اطلاع رسانی کردم، دقیق و تایید شده نبود.

وی ادامه داد: البته دیدار با رئیس جمهوری روسیه در دستور کار و در حال برنامه‌ریزی بوده است، اما دیدار با پوتین در روسیه پروتکل‌های ویژه‌ای دارد که دکتر قالیباف پروتکل‌های بهداشتی دیدار با پوتین را نپذیرفته است.

تحویل پیام مقام معظم رهبری به نماینده پوتین

این نماینده مجلس تصریح کرد: با توجه به نپذیرفتن پروتکل های بهداشتی از سوی رییس مجلس پوتین برای دریافت پیام مهم مقام معظم رهبری، نماینده ویژه معرفی کرد .

وی افزود: پیامی که رئیس مجلس در این سفر حامل آن است در دیدار با نمایندۀ معرفی شده توسط پوتین طرح می شود.

این درحالی است که مجتبی توانگر عضو کمیسیون اقتصادی مجلس پیش از سفر رییس مجلس اعلام کرده بود که قالیباف در سفری سه روزه، ۱۹ بهمن به روسیه خواهد رفت .

وی همچنین از دیدارقالیباف با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه خبرداده بود و اعلام کرده بود که دراین دیدار مواضع صریح نظام درخصوص برجام، تعاملات اقتصادی با روسیه، فروش نفت و مواردی از این دست بحث و بررسی خواهد شد.  

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *