چندی پیش وزرات صمت از امکان واردات با ارز صادراتی خبر داد و اکنون با صدور مجوز و آماده سازی زیرساخت ها، تمام گمرکات کشور می توانند نسبت به ترخیص کالا‌های وارداتی از محل ارز صادراتی اقدام کنند.

به گزارش برات نیوز، با صدور مجور رسمی دولت و برداشته شدن مفاد بخشنامه تیرماه بانک مرکزی در حوزه محدودیت سقف ۳۰ درصدی در استفاده ارز صادراتی برای واردات، زیرساخت های لازم برای اجرای این طرح به سرعت در حال پیگیری است.

لغو محدودیت واردات با ارز صادراتی از کجا آمد؟

چندی پیش مدیرکل دفتر صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت طی نامه ای بسته سیاستی نحوه برگشت ارز حاصل از صادرات در سال ۱۳۹۹ و نحوه رفع تعهد ارزی صادراتی ابقا نشده سال های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ صادرکنندگان را به روسای سازمان های صنعت، معدن و تجارت استانها ابلاغ کرد.

اما اولین بار در بخشنامه ۲۱ فروردین ۹۷ موضوع واردات در مقابل صادرات به‌عنوان یکی از شیوه‌های رفع تعهد ارزی در نظر گرفته شد.

 واردات در مقابل صادرات با دو شیوه قابل انجام بود؛ یکی اینکه صادرکنندگان می‌توانستند ارزهای صادراتی را برای واردات خود استفاده کنند (واردات در مقابل صادرات خود) و دیگری اینکه صادرکنندگان می‌توانستند ارزهای صادراتی را به واردکنندگان دیگر واگذار کنند. (واردات در مقابل صادرات غیر).

 با تشدید شدن تحریم های خارجی علیه ایران، راهکار استفاده از ارز صادراتی برای واردات به صورت کالا به کالا به صورت جدی در دولت مطرح و پیگیری شد و براساس توافق بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی واردات در مقابل صادرات عملیاتی شده است که بر مبنای این رویکرد حواله‌های صادراتی به واردکنندگان داده شود.

 اکنون استفاده از حواله های صادراتی برای واردات وارد فاز اجرایی خود شده و دولت با  لغو محدودیت واردات تغییرات مطلوبی در آن ایجاد و محدودیت ها را برداشته است.

گفتنی است وزارت صنعت، معدن و تجارت نقش موثرتری در مدیریت مصارف ارزی خواهد داشت، چراکه پیش از این وزارت صنعت، معدن و تجارت تنها متولی ثبت سفارش کالا بود.

لغو محدودیت واردات با سقف 30 درصدی

با لغو محدودیت واردات با سقف 30 درصدی ازسوی دولت امکان رونق و گام برداشتن فعالان زیادی در این زمینه وجود دارد.

پیش از این صادرکنندگان اجازه داشتند تا تنها ۳۰ درصد از ارز حاصل از صادرات خود را برای واردات کالاها و مواد اولیه مورد نیاز تولید خود، استفاده کنند.

 اما اکنون هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد و آنها می‌توانند بدون محدودیت، از ارز حاصل از صادرات خود برای آن دسته از کالاها و مواد اولیه مورد نیاز تولید که ثبت‌ سفارش آنها از سوی دولت آزاد بوده و البته در فهرست مشخصی که به زودی ابلاغ خواهد شد، قرار دارند، استفاده کنند.

این خبری است که محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور اعلام کرد. البته این تنها محدودیتی نیست که لغو می شود، بلکه صادرکنندگان امکان واگذاری ارز صادراتی خود به سایر واردکنندگان را نیز دارند.

این امر و موجب خرید و فروش های کوتاژهای صادراتی و رونق بازار می شود.

بیشتر بخوانید: بازگشت دو و نیم میلیارد دلار ارز صادراتی

تغییرات در سامانه تجارت خارجی

خبر لغو محدودیت واردات در حالی است که ارز خریداری شده از بخش صادرات نیز با نرخ توافقی رد و بدل شده و از سوی دیگر، کالاهایی باید با آن وارد کشور شوند که فهرست آنها از سوی دولت تعیین و مورد تائید دستگاه‌های ذیربط بوده است.

در همین راستا، دولت تغییراتی را در سامانه های مرتبط با تجارت خارجی کشور داد. به این ترتیب فیلدی به نام «حالت ثبت سفارش» در اطلاعات پرونده متقاضیان به سامانه اضافه شده است.

فیلد حالت ثبت سفارش چیست؟

با اضافه شدن این فیلد، تجار و فعالان اقتصادی می‌بایست از این پس در زمان ایجاد پرونده، این فیلد را هم تکمیل کنند.

همچنین گفته شده است که به زودی امکان ثبت سفارش از محل ارز صادرات خود یا غیر نیز به این سامانه اضافه خواهد شد که نوید خوبی برای فعالان اقتصادی در استفاده از مکانیزم مؤثر واردات در مقابل صادرات است.

لازم به ذکر است امکان واردات با ارز صادراتی مشمول متقاضیان دریافت ارز 4200 تومانی نمی شود و به جز این دسته از متقاضیان، طبق تصمیم جدید وزارت صمت بقیه امکان ترخیص کالا از همه گمرک‌های کشور برای واردکنندگانی که خودشان می‌توانند ارز مورد نیازشان را تأمین کنند را دارند.

در شرایطی که کشور با تحریم و بحران های اقتصادی متعدد و کرونا در حال دست و پنجه نرم کردن است، و در عین حال محدودیت در مبادلات بانکی مانع از ورود به موقع ارز صادراتی به کشور می شود، صادرکنندگان بسیاری زمین خورده و در تنگنا قرار دارند. استفاده از این ارز برای واردات مستقیم کالا می تواند راهکار عبور از مشکلات پیشین آنها باشد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *