نایب رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی در رابطه با واردات لوازم خانگی عقیده دارد که این امر تهدیدی برای تولید داخلی‌ست.

به گزارش برات‌نیوز، به گفته محمد حسین اسلامیان به دلیل کاهش توان خرید مردم، 80 درصد تقاضا در ماه‌های اخیر کم شده و افزایش واردات به کشور می‌تواند به فروش کالای تولید داخل ضربه بزند.

وی در گفت‌وگویی اعلام کرد به دلیل شیوع بیماری کرونا و نوسان قیمت ارز، بازار لوازم خانگی در رکود به‌سر می‌برد.

وی به تازگی در گفت‌وگویی از واردات ۴۲۰ کانتینر لوازم خانگی از یک برند خاص به کشور سخن گفت.

اسلامیان معتقد است وزارت صمت و گمرک باید نسبت ‌به این جریان پاسخگو باشند و اعلام کنند چرا در سالی که به نام حمایت از تولید و جهش تولید نام‌گذاری شده اجازه ترخیص چنین محموله‌ای صادر شده است.  

اسلامیان تاثیر واردات را بر قیمت لوازم خانگی غیرقابل چشم‌پوشی دانست و معتقد است به طور طبیعی به دلیل کاهش نوسان ارز و همچنین کاهش تقاضا، قیمت لوازم خانگی خارجی شکسته شده است تا جایی که این محصولات 20 درصد ارزان‌تر از قبل شده‌اند.

حالا در چنین شرایطی ورود لوازم وارداتی به بازار، به دلیل عدم وجود تقاضا، قیمت آن‌ها را بیشتر کاهش خواهد داد.

اگر کالای وارداتی مشابه داخلی نیز داشته باشد، می‌تواند بر قیمت تولید داخل نیز اثر گذاشته و قیمت آن را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید: رونق تولید لوازم خانگی داخلی

واردات کالا قابل توقف نیست

 آیا اصلا واردات لوازم خانگی جزو نیازهای کشور است یا خیر؟ 

به طور کلی واردات کالا قابل توقف نیست اما باید به کالاهایی اجازه ترخیص داده شود که مشابه با کیفیت تولید داخل ندارد؛ چراکه واردات کالایی که مشابه داخلی آن با کیفیت قابل قبولی درحال تولید است با ارز گران منطقی نیست.

اسلامیان در ادامه در خصوص اینکه این کالاهای وارداتی جدید شامل چه اقلامی هستند می گوید: بیشتر صحبت از یخچال و ماشین لباسشویی است، هنوز به طور شفاف گفته نشده که چه کالاهایی وارد شده است، تنها گفته شده که ۴۲۰ کانتینر برند «بوش» وارد شده؛ یعنی فقط برند آن را اعلام کردند. اما معمولا برند بوش یخچال، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و جاروبرقی دارد.

اسلامیان معتقد است که در بازار لوازم خانگی باید به سلیقه و ذائقه مصرف‌کنندگان احترام گذاشت.

رقابت تنها در شرایطی صحیح است که کالای باکیفیت‌تر از تولید داخل و از طریق مراجع قانونی و رسمی به کشور وارد شود.

در صورتی که کالایی در داخل کشور و با کیفیت قابل قبول درحال تولید است، دیگر نیازی به ورود کالای مشابه که سبب ارزبری خواهد شد نیست.

برند بوش و حواشی آن

گفتنی است چندی است که واردات لوازم خانگی برند بوش حاشیه ساز شده است.

در رابطه با ترخیص محصولات برند بوش، مدیرکل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت اعلام کرده است: ثبت سفارش محموله لوازم خانگی شرکت “بوش” آلمان مربوط به قبل از ممنوعیت واردات بوده است.

به گفته  سعید عباسپور، تمدید ثبت سفارش صاحب کالا نیز بعد از ممنوعیت واردات لوازم خانگی، حسب شکایت ایشان به دیوان عدالت اداری و صدور آرای قضایی (بدوی و قطعی) از سوی دیوان، ناظر بر لزوم به واردات کالای ثبت سفارنش شده صورت گرفته است.

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *