طبق آخرین گزارشات، گروه‌های رقیب در کشور لیبی برای آتش بس به توافق رسیده و بنادر نفتی که ماه‌ها تحت محاصره بودند، بازگشایی شده‌اند، همچنین میادین نفتی دوباره فعالیتشان را ازسرگرفتند. این‌طور که به‌نظر می‌رسد، شرکت ملی نفت لیبی قصد دارد تا پایان ماه جاری میلادی تولید روزانه نفت خود را از کمتر از ۱۰۰ هزار بشکه در روز به ۲۶۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد. این درحالی‌ست که گروه اوپک پلاس نیز محدودیت عرضه خود را به میزان دو میلیون بشکه در روز تسهیل کرده است. به‌اعتقاد مارکو دوناند، مدیرعامل شرکت بازرگانی نفت مرکوریا، درحال حاضر بازار نمی‌تواند عرضه نفت بیشتری را جذب کند.

به گزارش برات نیوز، دوناند همچنین در مصاحبه با رسانه بلومبرگ اظهار داشت: تقاضا همچنان ضعیف‌تر از انتظارات قبلی‌ست و عرضه‌های جدید نفت به بازار قابل جذب نیستند. این به معنای آن است که ذخایر نفت شناور در ماه جاری رشد کرده و ذخایر جهانی بین ۵۰۰ هزار بشکه در روز تا یک میلیون بشکه در روز افزایش یافته است بدون این که ازسرگیری تولید نفت لیبی محسوب شود.

مدیرعامل مرکوریا نیز همچون مدیرعامل شرکت بازرگانی ترافیگورا برای بازار نفت دورنمایی تیره پیش‌بینی می‌کند. درمقابل شرکت ویتول نسبت به این آینده خوش‌بین است. مدیرعامل این شرکت در مصاحبه‌ای با بلومبرگ اظهار کرد: ذخایر جهانی نفت تا انتهای سال ۲۰۲۰ به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می‌کند؛ اما مدیران ترافیگورا و مرکوریا انتظار دارند ذخایر پیش از این که روند کاهشی را طی کنند، برای مدتی با افزایش مواجه شوند. پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جاری بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ میلیون بشکه از سطح ذخایر نفت کاسته شود.

بیشتر بخوانید: قیمت سبد نفتی اوپک از ۴۱ دلار گذشت

طبق گزارشات منتشر شده در اوایل هفته گذشته، شرکت‌های بازرگانی کالا از جمله سه شرکت بزرگ مذکور، نفتکش‌های بیشتری را اجاره می‌کنند تا نفت بیشتری در دریا نگهداری کنند. چنین اخباری سبب شد تا نگرانی‌هایی در رابطه با تکرار اتفاقات بهار گذشته که میلیون‌ها بشکه نفت بدون خریدار به دلیل پرشدن مخازن نفت خشکی، در نفتکش‌ها نگهداری می‌شدند ایجاد شود. بعد از به‌اتمام رسیدن قرنطینه حاصل از کرونا در کشورهای متعدد جهان، تقاضا برای نفت افزایش یافت اما میزان بهبود تقاضا بسیار کمتر از سطحی بود که پیش‌بینی می‌شد.

لیبی و اوپک
شرکت ملی نفت لیبی قصد دارد تا پایان ماه جاری میلادی تولید روزانه نفت خود را افزایش دهد.

یکی از دلایل اصلی نگرانی، نرخ کند احیای اقتصادی در اقتصادهای نوظهور دنیا بود که عاملان اصلی رشد تقاضا برای نفت محسوب می‌شدند. بجز چین، بیشتر کشورها هنوز در حال مقابله با شیوع ویروس کرونا هستند و تبعات آن بر اقتصادهایشان ادامه‌دار است. یکی از این کشورها، هند است. شیوع کرونا بر میزان تقاضا برای نفت در این کشور که دومین مرکز شیوع کروناست به شدت تاثیر گذاشت و افت کم سابقه‌ای پیدا کرده است.

به‌گفته برخی تحلیلگران، تقاضا برای نفت در چین بزودی آهسته خواهد شد. موسسه مطالعات انرژی آکسفورد در همین رابطه گزارشی منتشر کرده و می‌نویسد: این یک روند بلندمدت بوده و تنها نتیجه شیوع کووید ۱۹ نیست؛ بلکه به اهداف کاهش آلایندگی پکن بازمی‌گردد. تقاضای چین برای نفت که در چند سال اخیر نرخ رشد دو رقمی داشته است، طی ۲۰ سال آینده با نرخ سالانه سه تا چهار میلیون بشکه در روز رشد خواهد کرد.

مدیرعامل مرکوریاهمچنین پیش‌بینی کرده است که تقاضا برای نفت در فصل آخر سال جاری میلادی، به ۹۵ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.  این میزان کمتر از نرخ ۹۷ تا ۹۸ میلیون بشکه در روز مورد پیش‌بینی بازار است. به‌علاوه نرخ کاهش مازاد ذخایر نیز بسیار کندتر از انتظارات قبلی خواهد بود. این درحالی‌ست که  ذخایر دیزل رشد چشمگیری پیدا می‌کنند چراکه پالایشگاه‌ها، سوخت جت بدون خریدار را در این بخش مصرف می‌کنند و ازسرگیری تولید نفت لیبی و دورنمای قیمت‌ها بار دیگر منفی خواهد شد. بزرگ‌ترین مشکلی که بازار نفت با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند، مازاد ذخایر دیزل است. بیشتر کشورهای اروپایی رفت و آمدها را دوباره محدود خواهند کرد و هرگونه بهبود مخصوصا در زمینه سوخت جت، آهسته‌تر خواهد شد و یا در صورت موج دوم ابتلا به کرونا در این قاره، معکوس می‌شود.

طبق گزارشات منتشر شده از اویل پرایس، اوپک در این زمینه انتخابی ندارد. این گروه و شرکایش اواخر سال جاری میلادی به مذاکره در زمینه اقدامات بعدیشان خواهند پرداخت. مرحله سوم توافق کاهش تولید اوپک پلاس، تسهیل محدودیت عرضه به میزان دو میلیون بشکه در روز از ژانویه سال ۲۰۲۱ شروع می‌شود. با روند فعلی قیمت‌های نفت که احتمالا در فصل آخر سال نیز استمرار دارد، این موضوع ممکن است به بحث اصلی در این گروه تبدیل شود چراکه برخی از کشورها بیش از سایرین به درآمدهای نفتی نیاز دارند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *