اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

ماشین‌آلات معدنی نوسازی می‌شود

ماشین الات معدنی

با توجه به افزایش سرمایه‌ صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی در سال جاری،  ماشین الات معدنی نوسازی می شود. زیرا یکی از بزرگ ترین مشکلات این حوزه مربوط به عملیات حفاری و اکتشافات است.

به گزارش برات نیوز ؛‌ صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی در سال 1398، سرمایه خود را از ۱۴۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان به ۳۵۰ میلیارد تومان رساند که این رقم امسال به ۵۰۰ میلیارد تومان خواهد رسید که این افزایش سرمایه در سال جاری می‌تواند نقش بسیار مهمی در توسعه فعالیت‌های معدنی داشته باشد.

۱۰۰ درصد سهام این صندوق که یک صندوق دولتی-مشارکتی است متعلق به ایمیدرو است. مجموع ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه صندوق توسط ایمیدرو تامین شده و از هیچ منبع بودجه عمومی نبوده است.

اکنون در حال طی کردن مراحل قانونی آن هستیم که این افزایش سرمایه می‌تواند منجر به گسترش فعالیت‌های صندوق در حوزه اختیارات اساس‌نامه‌ای خود شود.

این شرکت با ارائه بیمه‌نامه‌های اعتباری در بانک‌های عامل و موسسات اعتباری، نقش بسیار مهمی در توسعه معادن کوچک مقیاس دارد که با این افزایش سرمایه، در سال جاری در نظر دارد با توان بالاتری ریسک در حوزه اکتشاف و استخراج و فرآوری را پوشش دهد.

صندوق در حوزه تسهیل دسترسی به منابع مالی، متناسب با افزایش سرمایه، خدمات بیشتری به متقاضیان معدنی خواهد داد که بسته به میزان و حجم اعتبارات در بانک‌های عامل و همچنین افزایش تعداد این بانک‌های عامل، این خدمت‌رسانی افزایش تعداد و رقم خواهد داشت.

سال گذشته صندوق با ۳۵۰ میلیارد تومان سرمایه خود، تعداد بسیار بالایی از معادن را تحت پوشش قرار داد. طبق آمار طی سال‌های ۹۷ و ۹۸، به اندازه بیش از ۷۰ درصد تجمعی ۱۵ سال گذشته صندوق کار کرده‌ است و این نقطه عطفی‌ در فعالیت‌های صندوق در جهت خدمت‌رسانی به بخش خصوصی بوده است.

همچنین در رابطه با احیای معادن کوچک یا به عبارتی طرح ملی اقتصاد مقاومتی مورد تاکید دولت، نیز مباحث مربوط به تامین مالی این طرح (طرح ملی احیای معادن کوچک) برعهده صندوق است. به عبارتی دیگر معادن کوچک به مجری طرح (شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران) مراجعه کرده و سپس پرونده را به صندوق برای ارائه تضامین لازم جهت دسترسی به منابع مالی ارجاع می‌دهندکه جایگاه و کارکرد صندوق در این امر بسیار مهم خواهد بود. احیای معدن می‌تواند بواسطه تزریق منابع مالی جدید صورت گیرد.

اکتشاف، یکی از مهمترین بخش‌هایی است که منجر به توسعه فعالیت‌های معدنی می‌شود. یکی از دلایل عدم توسعه معادن موجود، نداشتن اکتشاف تکمیلی  در حین استخراج یا اکتشافی است که باید پس از اتمام ذخیره کشف شده قبلی، سرمایه‌گذاری‌های لازم برای آن صورت می‌گرفته است اما این عدم سرمایه‌گذاری در این بخش منجر به رکود یا از رده خارج شدن معدن می‌شود.

برای این منظور صندوق در چارچوب طرح احیای معادن کوچک، یاریگر توسعه فعالیت‌های اکتشافی و به ویژه اکتشافات تکمیلی شده است. این امر می‌تواند کمک شایان توجهی در جهت احیا و خروج از رکود این معادن باشدف این در حالی است که تا پیش از سال ۹۹، به هیچ عنوان بحث اکتشافات تکمیلی وجود نداشته است.

یکی از برنامه‌های سال جدید صندوق، اقدام برای تنوع‌بخشی به تامین منابع مالی از منابع مختلف موجود در کشور است. تاکنون تامین منابع مالی ما تنها از بانک‌ها بوده و در حقیقت بانک‌ محور بوده است؛ اما در سال جاری از بانک محوری به سمت بازار سرمایه محوری نیز حرکت کرده است. اگر بانک محوری و بازار سرمایه محوری کنار هم باشد معادن و مجموعه‌های مختلف فرآوری و استخراج متناسب با نوع فعالیت خود و با موقعیت مالی و کارکردی خود می‌توانند منابع مالی تامین خود را انتخاب کنند.

پذیرش صندوق به عنوان رکن ضامن و همچنین انتشار اوراق صندوق در بورس به‌ نام صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی از جمله کارهایی است که در صندوق انجام خواهد شد؛ البته پذیرش صندوق به عنوان رکن ضامن به دلیل تنوع ‌بخشی مناسب در حوزه تامین منابع، بیشتر مدنظر خواهد بود.

به زودی صندوق با کمک وزارت صنعت، معدن و تجارت و ایمیدرو برای نوسازی ماشین الات معدنی که از جمله برنامه‌های اصلی وزارت صمت است، اقدام می کند مقدمات حاکمیتی این موضوع در حال بررسی است وسپس اقدامات لازم برای آن آغاز خواهد شد.

به جرات می‌توان گفت که در سال جاری یک اتفاق جدید در حوزه نوسازی ماشین‌ الات معدنی رقم خواهد خورد. یکی از نکاتی که حتما باید به آن توجه کرد این است که در حال حاضر اگر اقدام به نوسازی و به‌سازی ماشین‌آلات نکنیم، این عدم به‌سازی و نوسازی منجر به افت شدید تولید در بخش استخراج و متناسب با آن در سال‌های آینده، افت فرآوری خواهد شد.

در سال‌های آتی در بخش استخراج علی‌الخصوص در معادن بزرگ و برای پیمان‌کاران بزرگ، چنانچه نوسازی به صورت جدی پیگیری نشود، دچار یک خدشه جدی و اساسی خواهیم شد.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید