اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

درآمد ۲۰ هزار میلیارد تومانی از مالیات بر سپرده بانکی

مالیات سپرده های بانکی

به گزارش برات نیوز،  هادی ترابی‌فر، کارشناس اقتصادی در گفتگویی با موضوع «اصلاح فرآیندهای مالیاتی»، در رابطه با شاخص مالیات بر سپرده های بانکی و درآمد ناخالص کشور گفت: در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷، نسبت مالیات بر درآمد ناخالص کشور، از ۴ تا ۱۰ بوده است. این شاخص نسبت به سایر کشورها عدد پایینی است. بر طبق برنامه ششم رقم آن باید به ۱۰ درصد برسد که نیاز است در این زمینه تلاش‌هایی صورت گیرد.

وی اضافه کرد: در کشورهای مختلف سهم مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی بیش از ۴۰ درصد است، اما در ایران این رقم به ۱۴ درصد می‌رسد، از سوی دیگر در این کشورها، سهم مالیات بر سود شرکت‌ها، زیر ۱۰ درصد و در ایران ۳۷ درصد است.

بیشتر بخوانید: 1400 شروع اجرای قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده

ترابی‌فر در ادامه به این موضوع  اشاره می‌کند: رقم بالای مالیات بر سود شرکت‌ها، خلاف حمایت از سیاست‌های تولیدی و جهش تولید است و در این خصوص باید سهم مالیات بر درآمد اشخاص افزایش و سهم مالیات بر سود شرکت‌ها کاهش یابد.

وی اضافه کرد: بخش عمده‌ای از درآمد مالیاتی کشور مربوط به مالیات بر ارزش افزوده می‌شود و سال‌هاست که از مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی پیشی می‌گیرد، یکی از پایه‌های مالیاتی، که در کشور وجود ندارد و در کشورهای ضعیف نیز اجرا می‌شود، مالیات بر مجموع درآمد است.

ترابی‌فر ادامه داد: مالیات بر مجموع درآمد دارای مزیت‌های بسیاری برای قشر کم درآمد است، با گرفتن این مالیات، می‌توان درآمد خانوارها را شناسایی کرد و بر اساس آن می‌توان نظام یارانه‌ای کشور را متحول کرد.

بیشتر بخوانید: اوراق مالیاتی به‌صورت الکترونیک ابلاغ خواهند شد

همچنین وی به این نکته نیز پرداخت که: یارانه و مالیات دو روی یک سکه هستند و می‌توان از طریق مالیات به یارانه‌های کشور جهت داد، تراکنش حساب‌های بانکی کشور اگر شفاف شود نیز می‌تواند به افزایش درآمدهای مالیاتی کمک کند.

وی در آخر گفت: مالیات بر سود سپرده‌های بانکی نیز در اکثر کشورها اجرا می‌شود، این مالیات در رسته مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی طبقه بندی می‌شود، از طرفی در برخی کشورها این نوع مالیات، جزو مالیات بر ثروت محسوب می‌شود. بین ۱۰ تا ۲۰ هزار میلیارد تومان می‌توان از مالیات بر سپرده های بانکی درآمد داشت، البته باید سازوکارها به طور شفاف مشخص شود، شاید در حدود نیم درصد افراد جامعه شامل این نوع مالیات می‌شوند.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید