اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

مالیات خانه‌ خالی برای خانه سنددار یا قولنامه‌ای

مالیات خانه‌ خالی

به گزارش برات‌نیوز، محمود علیزاده، معاون سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد: میان مالیات خانه‌ خالی و مالیات بر اجاره تفاوت‌هایی وجود دارد. مالیات بر اجاره سال‌هاست که اجرایی شده و در شهرهای بزرگی چون تهران و اصفهان برای بناهای مسکونی تا 150 متر چنین مالیاتی وجود ندارد و این بناها معاف از مالیات هستند. اما این معافیت برای مالیات بر خانه‌های خالی وجود ندارد و تمامی خانه‌های کوچک‌تر و بزرگ‌تر از 150 متر، سنددار و قول‌نامه‌ای، مشمول این مالیات خواهند شد. با برات نیوز همراه باشید.

 

بیشتر بخوانید: پرداخت وام ودیعه مستاجران و راه اندازی بورس مسکن

 

وی در جواب این پرسش که معیار تشخیص خانه‌های خالی چیست؟ گفت: اگر هر واحد مسکونی بیش از یکسال خالی باشد و بلا استفاده بماند، به‌عنوان خانه خالی برشمرده شده و مشمول مالیات خانه‌ خالی خواهد شد. بدین صورت که سال اول مشمول مالیات نیست، از سال دوم به میزان 50 درصد ارزش اجاری ملک باید مالیات پرداخته شود. برای مثال اجاره ملک اگر ماهی 5 میلیون تومان باشد، این 5 میلیون طی یکسال 60 میلیون خواهد شد. مالیات محاسبه شده براساس این عدد خواهد بود. سال سوم مالیات این ملک 100 درصد ارزش اجاری ملک خواهد بود و از سال چهارم به بعد، یک و نیم برابر ارزش اجاری ملک به‌عنوان مالیات دریافت خواهد شد. برهمین اساس افرادی که از سال 95 مالکیت خانه خالی را برعهده داشته باشند، مشمول مالیات با نرخ 1.5 برابر ارزش اجاری خواهند بود.  

بیشتر بخوانید: تأثیر اخذ مالیات از خانه‌های خالی بر بورس

علیزاده در رابطه با این ارزش اجاری مذکور اعلام کرد: ارزش اجاری ملک آن مقداری‌ست که براساس مکان ملک در بازار مسکن مشخص شده است. نرخ این ارزش در مناطق و شهرهای مختلف متفاوت خواهد بود. در ضمن هر خانه‌ای که بر اساس سامانه املاک و مستغلات، خالی تشخیص داده شود، مشمول مالیات است و فرقی بین سنددار بودن یا نبودن آن وجود ندارد.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید