اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

خانه‌های خالی مالیات می‌دهند

مالیات خانه های خالی

6/2 میلیون خانه خالی در کشور. رقمی بزرگ و قابل توجه که می تواند پاسخ‌گوی بخش اعظمی از تقاضای مسکن در کشور باشد. اما این خانه‌های خالی به متروکه های اقتصادی بدل شده اند که هیچ نفعی به اقتصاد کشور نمی رسانند. حالا مالیات خانه های خالی به موضوع جدی‌تری تبدیل شده است. با برات نیوز همراه باشید.
دولت چند سالی است که در پی سامان دهی به مالیات خانه های خالی است. پنج سالی است که در خبرها می خوانیم که قرار است از این ظرفیت های پنهان و فراموش شده درآمدی به جیب دولت برود. یعنی با تعیین مالیات خانه های خالی یا مردم ترغیب به اجاره دادن آن شوند یا به دولت پول دهند.
پس از گذشت چند سالی از موضوع، امسال دولت، سازمان امور مالیاتی را موظف به اخذ مالیات از خانه‌های خالی کرد. اتفاقی که قرار بود 5 سال پیش بیفتد و به تعویق افتاد. شاید اجرای این طرح بتواند تا حدودی قیمت اجاره خانه را کاهش دهد و نیاز مردم را مرتفع کند.

مالیات خانه های خالی


بر اساس آمارهای موجود متوسط قیمت هر متر خانه در تهران به بیش از 17 میلیون تومان رسیده است. این رقم در شهرستان‌ها به صورت میانگین 8/7 میلیون تومان است. قیمتی که هیچ رشد منطقی ندارد و مشخص نیست کدام مرجعی این قیمت را برای خانه ها تعیین می کنند. در این آمار ذکر شده که 5 سال پیش حدود 7/4 میلیون مسکن مازاد در کشور وجود داشته که به دلیل قیمت بالا متقاضیان توان اجاره آن را نداشتند.
البته این طرح نو نیست و دولتمردان در ابتدای انقلاب هم به دنبال اجرایی کردن آن بودند که به دلیل نبود ساز و کارهای مشخص، اجرا نشد. اما، بستر اجرایی آن با راه اندازی سامانه املاک و اسکان که مهمترین هدف آن شناسایی خانه های خالی است فراهم شده است. این کار هم با بازی همه بازیگران آن مانند شهرداری ها، سازمان ثبت اسناد و املاک، سازمان امور مالیاتی و وزارت راه و شهرسازی امکانپذیر است.
با تاکید دولت بر اجرای این طرح و مصوباتی که در این حوزه وجود دارد شاید بتوان امید بست که اجرای این طرح به زودی در کشور کلید بخورد و گره‌ای هرچند کوچک از بازار نابسامان مسکن باز کند. اتفاقی خوش یمن که شاید زمینه ساز اقدامات بهتری باشد.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید