در حالی که جمعی از فعالان حوزه رمز ارز به وضعیت نامعلوم طرح تعیین تکلیف تجهیزات استخراج رمزارز اعتراض داشتند و درمقابل ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارزتجمع کردند اما هنوزاز سوی مسوولان وزارت صمت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا هیچ پاسخ مشخصی به معترضان ارائه نشده است .

به گزارش برات نیوز، اواسط تیرماه سال جاری مصوبه تعیین تکلیف تجهیزات استخراج رمز ارز نهایی و تصویب شد و به موجب این مصوبه تمامی کسانی که مالک دستگاه های استخراج رمز ارز بودند باید ظرف یک ماه در سامانه وزارت صمت مشخصات خود و تعداد دستگاه های تحت مالکیت خود را ثبت می کردند .

طرح اولیه تعیین تکلیف تجهیزات استخراج رمزارز که نیمه تیرماه جاری به تصویب هیات دولت رسید دراصل مکمل دستورالعمل استخراج رمزارزی است که هیات دولت مرداد ماه سال ۹۸ تصویب و ابلاغ کرد .

بیشتر بخوانید: تجمع اعتراضی ماینرها مقابل ستاد مبارزه با قاچاق کالا

حفظ منابع عمومی برق با قانونی شدن فعالیت ماینرها

تسهیل در فضای کسب و کار کشور ، رفع مشکلات فعالان حوزه استخراج رمز ارز، امکان کنترل و برنامه‌ریزی دولتی بر فعالیت‌ های استخراج رمزارز، حفاظت از منابع عمومی برق و انرژی و تعیین تکلیف تجهیزات استخراج رمز ارز از جمله اهداف اصلی طرح تعیین تکلیف تجهیزات استخراج رمز ارز بود که با توجه به ضرورت آن هیات دولت آن را نهایی و به تصویب رساند.

بر اساس این مصوبه،دولت وزارت صمت را مکلف کرده بود تا ظرف مدت یک ماه از تاریخ عملیاتی شدن سامانه موضوع این مصوبه، فهرست مراکز دارای جواز تأسیس در این صنعت را اعلام کند و دارندگان دستگاه‌های استخراج رمز ارز نیز مکلف شدند از تاریخ اعلام فهرست مذکور، ظرف مدت یک ماه، تمام دستگاه‌های خود را به مراکز یاد شده تحویل دهند یا نسبت به أخذ مجوز فعالیت اقدام کنند.

همچنین در مصوبه هیات دولت آمده بودکه اگر ماینرها یا دارندگان دستگاه‌های استخراج رمزارز در دوره درنظر گرفته شده در مصوبه اقدام به ثبت دستگاه‌های خود در سامانه مورد نظر وزارت صمت نکنند سازمان تعزیرات تکلیف آن دستگاه‌ها را مشخص خواهد کرد.

نگهداری دستگاه ها فقط در مراکز دارای مجوز

در همین حال دولت مراکز تحویل گیرنده را نیز مکلف کرد تا رسید تحویل دستگاه ها را در سامانه مورد نظر بارگذاری کنند. همچنین بر اساس این مصوبه تاکید شد که نگهداری از دستگاه‌ها در مراکز فاقد مجوز، ممنوع است.

تاکید مسوولان برای فعالیت غیر قانونی این دستگاه های استخراج رمز ارز به دلیل پرمصرف بودن برق این دستگاه ها و آسیب رسانی به سیستم برق رسانی به مشترکان وزارت نیرو است .

به دنبال تصویب طرح ساماندهی وضعیت فعالان حوزه رمز ارز، کارشناسان و فعالان حوزه استخراج رمز ارز یا ماینرها به تاثیر تصویب این طرح دررشد و توسعه صنعت ماینینگ کشور اشاره داشته و اعلام کردند که با تصویب طرح تعیین تکلیف تجهیزات استخراج رمز ارز تمامی مالکان و فعالان در این حوزه می توانند از این پس به صورت قانونی فعالیت کنند و دیگر عنوان یک قاچاقچی را یدک نکشند .

شناسایی و جمع آوری ماینرهای غیر قانونی

 اما حالا بعد از گذشت حدود چهار ماه ودر حالی که مصوبه ساماندهی و تعیین تکلیف فعالیت این تجهیزات و فعالان این حوزه نهایی شده اما هنوز دستورالعمل اجرایی آن ابلاغ نشده و همچنان اخبار شناسایی و جمع آوری ماینرهای غیر قانونی به گوش می رسد .

به همین منظور معترضان درمقابل ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تجمع کردند و پس از گذشت چند ماه از تصویب این طرح خواستار تعیین و تکلیف دستگاه‌های ماینر توسط دولت شدند تا وضعیت ماینرها و کالاهای ضبط شده‌شان توسط گمرک مشخص شود .

فعالیت ماینرها درگروی ابلاغ دستورالعمل اجرایی

معترضانی که به ستاد مبارزه با قاچاق کالا رفتند اظهار داشتند که با توجه به تعلل های سازمان گمرک ، ارزش دستگاه‌ها و حقوق و عوارض آنها چندی پیش به وزارت صمت اعلام شده بود و در حال حاضر وزارت صمت و گمرک به تکالیف خود عمل کرده اند و تنها ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارزهماهنگی جلسه‌ نهایی برای ابلاغ کردن دستورالعمل را برگزار نمی‌کند .

این درحالی است که با نهایی شدن و ابلاغ دستورالعمل اجرایی این طرح ماینرها می توانند به فعالیت خود به صورت قانونی ادامه دهند اما از شواهد امر پیداست که فعالان حوزه رمز ارز فعلا باید در انتظار باشند تا زمان انجام هماهنگی لازم بین مسوولان و نهادهای مرتبط اعلام شود.

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *