اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

چرا مبالغ واریز شده بیمه بیکاری کرونا متفاوت است؟

مبلغ بیمه بیکاری کرونا

کرونا که آمد کسب‌وکارها مختل شد. بخش زیادی از فعالان اقتصادی و مردم کار خود را از دست دادند. دولت هم قول مساعد داد این ضرر و زیان‌ها را جبران کند. بر همین اساس هم یک هفته‌ای است که وایز پول برای مقرری بگیران بیمه بیکاری کرونا آغاز شده است. مبالغ اندکی که بین 600 تا 800 هزارتومان است و شکایت مردم را در پی داشته است. اما چرا مبلغ بیمه بیکاری کرونا متفاوت است؟ با برات نیوز همراه باشید.
با اعلام سازمان برنامه و بودجه نخستین فهرست مقرری‌بگیران بیمه بیکاری ناشی از شیوع کرونا در هفته گذشته برای ۱۰۳ هزار نفر از ثبت نام‌کنندگان در سامانه بیمه بیکاری وزارت کار واریز شد. این واریز به دنبال اعلام سازمان تامین اجتماعی مبنی بر آغاز پرداخت مقرری بیمه بیکاری به حساب مشمولان صورت گرفت و مقرر شد فهرست و شماره حساب بخش دوم مشمولان طرح پرداخت بیمه بیکاری به مشاغل آسیب دیده از کرونا در روزهای آتی توسط سازمان ‌تأمین اجتماعی تأیید و پس از ارسال با فوریت پرداخت شود.

سازمان برنامه و بودجه همچنین اعلام کرد حق بیمه ‌بازنشستگی و درمان مشمولان نیز به منظور برقراری سنوات و درمان افراد مذکور توسط ‌سازمان برنامه و بودجه تخصیص یافته و به حساب بیمه بیکاری سازمان تأمین اجتماعی واریز شده است.

واریز مقرری بیمه بیکاری از سوی سازمان برنامه و بودجه مربوط به بخشی از ثبت‌نام کنندگان اسفند ۱۳۹۸ است و سایر پرداختی‌ها برای ماههای بعد به تدریج و پس از تأیید و اعلام اطلاعات حساب‌های مابقی مشمولین توسط سازمان تأمین اجتماعی صورت خواهد گرفت.

همچنان که پیش از این مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار درخصوص متقاضیان و مشمولان بیمه بیکاری اردیبهشت ماه گفته بود” در خصوص این افراد در کارگروهی جداگانه و مرکب از نمایندگان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان برنامه و بودجه، وزارت کشور و سازمان تامین اجتماعی تصمیم‌گیری خواهد شد. “مبلغ بیمه بیکاری کرونا ؛ مبلغ اندکی که دردی دوا نمی‌کندبر اساس اعلام مقرری بگیران این مبلغ واریزی از 300 هزار تومان آغاز شده و به 800 هزارتوامن ختم می شود. عددهایی کم و متفاوت که دردی از مردم دوا نمی کند. آن هم برای کسانیکه به واسطه شیوع بیماری کرونا از کار بیکار شده اند و چشم امیدشان به این مبلغ واریزی است.

البته نقطه امید اینجا است که سازمان برنامه و بودجه اعلام کرده که این مبلغ علی الحساب یک ماهه است و بقیه مبلغ هم به زودی واریز خواهد شد اما هیچ کدام توجیهی برای متفاوت بودن رقم واریزی توضیحی ارائه نکرده اند.

اگر پرداخت بیمه بیکاری کرونا در چارچوب قانون بیمه بیکاری رعایت می‌شد قانونمندتر و منظم تر بود و می‌توانستیم رصد و بازرسی کنیم و اطلاعات را کامل در اختیار بگیریم ولی وقتی در دست سازمان تامین اجتماعی نباشد مشخص نمی شود که بر چه مبنا و معیاری پرداختی‌ها صورت می گیرد.کاهش روند ثبت نام بیمه بیکاری کرونا


بر اساس آخرین آمارهای اعلام شده آخرین آمار کل ثبت‌نام شدگان در سامانه بیمه بیکاری ۸۴۰ هزار نفر است. در حالی که در اسفند سال گذشته ۳۰۰ هزار نفر در سامانه ثبت نام کرده بودند، آمار خرداد ۹۹ از ثبت‌نام ۲۸۰۰ نفر حکایت دارد و نشان می‌دهد آمار بیکارشدگان روند کاهشی داشته است.

از مجموع تعداد ثبت‌نام شدگان، ۷۰۳ هزار نفر مشمول بیمه بیکاری شدند که بر اساس نوع اعلام بیکار شدن اعم از اینکه به دلیل تعطیلی کارگاه بوده یا خودخواسته صورت گرفته از هم تفکیک شده‌اند.

تاکنون برای ۲۴۱ هزار نفر از بیکار شدگان اسفند ۱۳۹۸ پیامک ارسال و مشمول واقع شدند که از این تعداد برای ۱۰۳ هزار نفر مبلغ بیمه بیکاری واریز شده و ظرف ۱۰ روز آینده نیز برای حدود ۲۶۰ هزار نفر دیگر مقرری بیمه بیکاری کرونا پرداخت می‌شود.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید