درحالی که این روزها گرانی و تورم، مردم به خصوص جوانان را تحت فشار قرار داده و آن ها را درگذران زندگی روزمره خود ناتوان کرده، دولت در لایحه بودجه سال آینده آورده است، مبلغ وام ازدواج جوانان در سال 1400 افزایش نمی یابد.

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که افزایش قیمت‍ها، تورم و گرانی‌ها به طور لحظه ای درحال صعود است اما درآمدها کاهش یافته و یا بخش عظیمی از مردم بیکار شده‌اند.

در همین حال و در بررسی‌های انجام شده بسیاری از جوانان بر این باور شده‌اند که دیگر باید ازدواج را به فراموشی بسپارند زیرا با توجه به این حجم از تورم و کم درآمدی و بیکاری چگونه باید یک خانواده را اداره کنند.

و اما حالا با توجه به مشکلات موجود، دولت نیز هیچ گونه همکاری برای ازدواج جوانان نکرده و اعلام داشته که براساس جزئیات لایحه بودجه سال آینده، مبلغ وام ازدواج جوانان در 1400 افزایش نمی‌یابد.

تورم و گرانی‌ها افزایش داشت اما مبلغ وام ازدواج جوانان

علی‌رغم تورم شدید در سال جاری و افزایش قیمت کالا و خدمات، دولت همان مبلغ 50 میلیون تومان را برای وام ازدواج جوانان در سال 1400 در نظر گرفته است و هیچ افزایشی نخواهد داشت .

این مبلغ در جزییات پیش نویس لایحه بودجه سال 1400 بدون هیچ افزایشی دیده شده است این درحالی است که وام ازدواج جوانان در بودجه سال ۹۹ به همت نمایندگان مجلس به ۵۰ میلیون تومان افزایش یافت و تبدیل به قانون شد.

البته باید توجه داشت که میزان مبلغ وام یکی از مشکلات جوانان برای ازدواج است اما مشکلات دیگری از جمله تضامین بانکی و کندی در پرداخت وام در بانک ها نیز جوانان را با بحران مواجه می‌کند به طوری که در برخی از موارد به دلیل سخت گیری‌ها در پرداخت وام ازدواج، جوانان عطای آن را به لقایش می‌بخشند .

پرداخت 26 هزار و 200 میلیارد تومان مبلغ وام ازدواج جوانان

در بخشی از اظهارات سجاد مهدی زاده مدیرکل اقتصادی بانک مرکزی در مورد تعداد وام ازدواج پرداخت شده از سوی بانک‌ها آمده است: تا پایان مهر امسال، ۵۰۲ هزار و ۴۰۰ فقره وام قرض الحسنه ازدواج به ارزش ۲۶ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان پرداخت شد.

این آمار در حالی منتشر می شود که بسیاری از جوانان از عدم همکاری بانک‌ها در پرداخت وام ازدواج و کارشکنی های بسیار آن‌ها گلایه دارند.

از طرفی هم با برنامه ریزی دولت در لایحه بودجه سال 1400 مبنی بر عدم افزایش مبلغ وام ازدواج جوانان باید این نکته را یادآور شد که با توجه به تورم نقطه‌ای آبان ماه برای گروه کالاهای غیر خوراکی و خدمات با به ٤١.٨ درصد افزایش و افزایش چند برابری قیمت کالا و خدمات به ویژه لوازم خانگی در دو سال اخیرواقعا این راهکار درست است .

تورم و کاهش قدرت خرید جوانان و خانوارها

با توجه به افزایش قیمت‌ها و گرانی‌های پی در پی قدرت خرید خانوارها به خصوص زوج‌های جوان به شدت کاهش یافته و این مسئله مغایرت با قوانین بالادستی نسبت به افزایش ازدواج جوانان و تشویق به فرزندآوری و مباحث پیرامونی دارد.

این درحالی است که درسال گذشته نیز اگر نمایندگان مجلس تمام قدرت خود را برای افزایش میزان مبلغ وام به کار نگرفته بودند مبلغ وام ازدواج جوانان افزایش نیافته بود .

بیشتر بخوانید: تخلفات خرید و فروش وام ازدواج

افزایش مبلغ وام ازدواج جوانان سال گذشته توسط نمایندگان مجلس تبدیل به یک قانون شد و بر اساس آن قانون، بانک مرکزی مکلف شد تا در اجرای تکالیف قانونی خود تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج را برای تسهیل در این سنت حسنه به جوانان ارائه دهد.

بر این اساس گزارش مبلغ وام ازدواج را در سال ۹۹، ۵۰۰ میلیون ریال و با بازپرداخت هفت ساله برای هر فرد اعلام شد وارائه تسهیلات برای دریافت وام تنها یک ضامن معتبر و سفته کافی است.

اجرای دستورالعمل‌های بانک مرکزی برای پرداخت مبلغ وام ازدواج جوانان

بانک مرکزی همچنین به‌منظور رفع موانع اداری و بوروکراتیک دستورالعمل‌هایی را نیز ابلاغ کردکه بدین ترتیب است:

-چنانچه زوجین در سامانه ازدواج هر دو یک بانک را انتخاب کرده باشند، ارائه یک ضامن معتبر، منوط به کفایت میزان حقوق دریافتی آن ضامن برای اقساط هر دو قرارداد زوجین امکان‌پذیر است.

-چنانچه متقاضی دریافت تسهیلات ازدواج، کارمند رسمی یا پیمانی دولت، نیروی نظامی و انتظامی، نهادها و مؤسسات عمومی (نظیر شهرداری و بنیاد، کمیته امداد، هلال‌احمر) باشد، ارائه گواهی تعهد کسر اقساط از سازمان مربوطه به همراه ارائه فیش حقوق و حکم کارگزینی منوط به آن‌که مانده حقوق نامبرده کفایت کند، پذیرفته شده و نیازی به اخذ ضامن نیست.

-ضمانت یک نفر کارمند رسمی، پیمانی، بازنشسته دولت، نیروی نظامی و انتظامی، نهادها و موسسات عمومی (نظیر شهرداری و بنیاد، کمیته امداد، هلال احمر)،کارگر یا کارمند شرکت‌های تولیدی صنعتی بزرگ و فعال، با ارائه آخرین فیش حقوقی و حکم کارگزینی و … امکان‌پذیر است.

-در مورد متقاضیان تسهیلات در مناطق روستایی، ضمانت یک نفر ساکن روستا که اهلیت و صلاحیت وی توسط شورای اسلامی روستا تأیید شود (ممهور به مهر شورا).

کاهش آمار ازدواج بیش از پیش

اما حالا با توجه به عدم افزایش میزان مبلغ وام ازدواج جوانان در لایحه بودجه سال آینده باید مسوولان مرتبط با این حوزه آمارهای رسمی ازدواج را بررسی و نتیجه این تصمیمات بی پایه و اساس را ملاحظه کنند .

زیرا درنظر گرفتن 50 میلیون تومان برای مبلغ وام ازدواج جوانان درسال جاری تا جایی بود که قیمت کالا و خدمات چند برابر نشده بود و تورم و افزایش قیمت‌ها مردم را تحت فشار قرار نداده بود.

در همین راستا کارشناسان بر این باورند که تاکنون و تا پیش از این حجم از افزایش قیمت ها و تورم باز هم کمی مقدور بود که جوانان با وام ازدواج و کمی تلاش خود بتوانند یک زندگی ساده و ابتدایی برای خود بسازند اما اکنون با این همه گرانی و تورم و وامی که افزایش نیافته است واقعا جوانان چگونه برای خود ابتدایی ترین زندگی را بسازند.

 

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *