بانک و بیمه

مبلغ وام کرونا و شرایط دریافت تسهیلات آن مشخص شد

مبلغ وام کرونا ، شرایط و زمان دریافت تسهیلات

چندی پیش دولت اعلام کرد که برای جبران خساراتی که ویروس کووید-۱۹ به کسب و کارهای وارد آورده، تسهیلاتی در نظر گرفته است. بودجه‌ای به عنوان مبلغ وام کرونا نیز در میان این تسهیلات وجود دارد که به برخی مشاغل اختصاص یافته است. حال قرار است به سوالاتی درمورد مبلغ وام کرونا، شرایط دریافت و مدت بازپرداخت آن پاسخ دهیم.

برات نیوز پس از اعلام وزات کار درمورد میزان وام کرونا و شرایط مورد نیاز برای دریافت، برآن شد تا اطلاعات کامل و فهرستی از کسب و کارهای مشمول دریافت این وام را تهیه کند.

دولت به‌طور کلی ۵۰ هزار میلیارد تومان به عنوان مبلغ وام کرونا در نظر گرفته است که به واجدین شرایط اعطا خواهد کرد.

شرایط دریافت وام کرونا و گروه‌های شغلی حائز شرایط

این تسهیلات به‌منظور حمایت از کسب و کارها و صیانت از نیروهای کار، در نظر گرفته شده است و ۱۳ عنوان شغلی را مورد پشتیبانی قرار می‌دهد که همه‌گیری کرونا، آسیب بیشتری به آن‌ها وارد کرده است. عناوین شغلی که می‌توانند برای دریافت مبلغ وام کرونا اقدام کنند عبارتند از:

 • مراکز و موسسات فرهنگی و هنری، رسانه‌ای و آموزشی
 • مراکز تولید، توزیع و فروش پوشاک، کفش و کیف
 • مراکز تولید و توزیع صنایع دستی
 • مراکز تولید و فروش مواد غذایی آماده مانند رستوران‌ها، بوفه‌ها، تالارهای پذیرایی، قهوه‌خانه‌ها، طباخی‌ها و اغذیه فروشی‌ها
 • مراکز توزیع آجیل و خشکبار
 • قنادی‌ها، آبمیوه و بستنی فروشی‌ها
 • باشگاه‌ها و مجتمع‌های ورزشی و تفریحی
 • آژانس‌های گردشگری، مسافرتی و زیارتی
 • مراکز مرتبط با گردشگری مانند هتل‌ها، مهمان‌پذیرها، مسافرخانه‌ها، موزه‌ها، مراکز اقامتی، مراکز بوم‌گردی و گردشگری، زائرسراها و …
 • آموزشگاه‌های رانندگی
 • آرایشگاه‌ها و سالن‌های زیبایی
 • موسسات خصوصی در حوزه‌های آزمایشگاهی، درمانی، تشخیصی و پاراکلینیکی که پروانه بهره‌برداری از وزارت بهداشت دارند و مشغول فعالیت هستند.
 • رانندگان برون شهری و جاده‌ای، هوایی، دریایی و ریلی

مبلغ وام کرونا و کسب و کارهای حائز شرایط

بنا به اظهارات «عیسی منصوری»، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار در مصاحبه‌ای با خبرگذاری ایسنا:

در این میان، کسب‌وکارهایی می‌توانند برای دریافت مبلغ وام کرونا اقدام کنند که نیروی کار آن‌ها بیمه شده باشد و این نیروها، تعدیل یا اخراج نشده باشند. همچنین نیروهای کار نباید به صندوق بیمه بیکاری معرفی شده باشند.

وام کرونا چه زمانی پرداخت می‌شود و میزان آن چقدر است؟

بنا به اظهارات وزارت کار، تسهیلات حمایتی برای جبران آسیب‌های وارده به کسب و کارها در این دوران، قرار است از اوایل خرداد ماه ارائه شود.

طبق آنچه معاون اشتغال وزیر کار می‌گوید:

در اوایل خرداد، بنگاه‌های فعال که حین کرونا تعطیل نشده‌اند؛ برای هر نیروی انسانی شاغل که بیمه شده باشد، ۱۲ میلیون تومان وام دریافت می‌کند. مشاغلی که به دستور ستاد ملی مقابله با کرونا تعطیل شده‌اند، مبلغ بیشتری برای هر نیروی انسانی شاغل بیمه شده، معادل ۱۶ میلیون تومان دریافت می‌کند.

مبلغ وام کرونا صرف چه موضوعاتی می‌شود؟

اگر نیروهای کار شما بیش از ۵۰ نفر باشند، ۵۰ درصد از مبلغ تسهیلات برای پرداخت حق‌الزحمه نیروها خواهد بود و ۵۰ درصد دیگر سرمایه در گردش در نظر گرفته می‌شود. اما اگر کمتر از ۵۰ نفر باشد، حدود ۷۰ درصد از این وام برای پرداخت دستمزد و ۳۰ درصد آن برای سرمایه در گردش استفاده می‌شود.

نحوه دریافت وام کرونا چگونه است؟

اگر کسب و کار شما از سال گذشته تاکنون فعالیت داشته، نیروهای کار خود را تعدیل نکرده باشید، نیروهای شما از بیمه بیکاری استفاده نکرده باشند و همچنین کد کارگاهی سازمان تامین اجتماعی را نیز دارید؛ به سادگی با اقدام در سامانه کارا می‌توانید از این تسهیلات استفاده کنید و مقداری از مبلغ وام کرونا را دریافت کنید.

ثبت نام در این سامانه، از ۲۴ اردیبهشت ماه آغاز شده و تاکنون ۱۸ هزار بنگاه در این سامانه ثبت نام کرده‌اند. با آنکه محدودیتی برای میزان ثبت نام وجود ندارد، اما بهتر است زودتر اقدام کنید.

وزارت کار به غیر از مشاغل فهرست شده، حدود یک میلیون کارگاه را شناسایی کرده که ثبت شده‌اند و نزدیک ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نیروی انسانی در آن‌ها مشغول به فعالیت هستند. کارفرمایان حائز شرایط، پیامکی دریافت کرده‌اند که به آن‌ها امکان ثبت نام در سامانه کارا می‌دهد.

اگر واجد شرایط هستید و پیامکی دریافت نکرده‌اید، باید صبر کنید تا از وزارت کار طی چند وقت آینده، پیامکی برای‌تان ارسال شود. اگر لیست بیمه دارید، می‌توانید در سامانه کارا به نشانی kara.mcls.gov.ir ثبت نام کنید تا میزان مشخصی از مبلغ وام کرونا به شما و نیروهای انسانی‌تان تعلق گیرد. به خاطر داشته باشید که اگر از بیمه تامین اجتماعی برای کسب و کار خود استفاده نمی‌کنید، مشمول دریافت این تسهیلات نخواهید بود.

نرخ سود تسهیلات وام کرونا و مدت بازپرداخت آن چقدر است؟

مهلت بازپرداخت این وام از مهرماه سال جاری و به مدت دو سال با نرخ سود ۱۲ درصد تعیین شده است. برای دریافت این تسهیلات، ممکن است هر بانک وثیقه متفاوتی دریافت کند؛ البته ارائه سفته و معرفی ضامن هم ضروری خواهد بود.

مبلغ وام کرونا و تاثیر کسب و کارها

سقف وام کرونا، ۲۰۰ میلیون تومان است.

 • اگر تسهیلات مورد نیاز شما تا سقف ۱۲ میلیون تومان باشد، تنها ارائه سفته کفایت می‌کند.
 • ارائه تسهیلات تا سقف ۴۸ میلیون تومان، علاوه بر سفته به یک ضامن هم نیاز دارید.
 • برای تسهیلات تا سقف ۱۲۰ میلیون تومان، سفته و دو ضامن ضروری است.
 • اما برای درافت تسهیلات تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان، ارائه سفته و معرفی سه ضامن به بانک الزامی است.
 • اگر به تسهیلاتی بیشتر از ۲۰۰ میلیون تومان نیاز دارید، باید تضمینی از سوی صندوق ضمانت ارائه دهید و علاوه بر آن، بنا به تشخیص بانک باید وثایق دیگری هم برای ارائه همراه داشته باشید.

اگر پیامکی دریافت نکردید چه کنید؟

ممکن است نرسیدن پیامک، به معنای مشمول نبودن شما باشد؛ اما شاید هم به دلیل اختلالات شبکه‌، پیامکی دریافت نکرده‌اید. بنابراین با ورود به سامانه کارا و ثبت تقاضا می‌توانید شرایط کسب و کار خود را برای دریافت وام کرونا بسنجید.

منبع: ایسنا

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید