به دنبال شیوع بیماری کرونا و تاثیرات منفی آن روی کسب و کار افراد در جامعه، مسوولان بر آن شدند تا تمهیدات ویژه ای از جمله اعطای تسهیلات کسب و کار و ودیعه مسکن را برای افراد متضرر و آسیب دیده درنظر بگیرند. متقاضیان در شرایط معمول برای دریافت تسهیلات بر اساس قوانین بانکی باید برخی از مدارک مورد نیاز را برای ارائه به بانک تکمیل کنند. یکی از این مواردارائه گواهی عدم چک برگشتی متقاضی و یا ضامن آن است که باید به بانک اثبات شود زیرا بر اساس قوانین بانکی در صورت داشتن چک برگشتی تسهیلات به متقاضی اعطا نمی شود.

اما اخیرا و در شرایط شیوع بیماری کرونا براساس مصوبه هیات دولت بانک مرکزی اعلام کرده است: چک‌ برگشتی متقاضیان، ذی‌نفعان و ضامنان صرفاً برای تسهیلات کرونایی شامل طرح‌های اعطای تسهیلات به کسب وکارهای آسیب‌دیده از کرونا و تسهیلات ودیعه اجاره مستأجران، از محدودیت های متعارف در اعطای تسهیلات بانکی مستثنی می شود.

همچنین ستاد ملی مقابله با کرونا قبلاً نیز در دستورالعمل‌های اجرایی طرح اعطای تسهیلات به صاحبان کسب وکارهایی که به دلیل شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا در فعالیت اقتصادی خود دچار مشکل شده بودند اعلام کرده بود، متقاضیان تسهیلاتی که دارای چک برگشتی از تاریخ یکم اسفند ماه ۱۳۹۸ تا تاریخ ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۹ بودند، را از محدودیت های مقرر در قانون صدور چک مستثنی هستند.

بیشتر بخوانید: تسهیلات کرونایی تا نیمه شهریور تمدید شد


براین اساس و در بند (۲) از مصوبات سی وسومین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا مورخ ۲۵‏ مرداد ماه ۱۳۹۹، به منظور تسهیل در اعطای تسهیلات یاد شده ف مقرر شده است که چک‌ برگشتی متقاضیان، ذی‌نفعان و ضامنان در تسهیلات کسب وکارهای آسیب دیده از کرونا که از تاریخ یکم اسفند ماه ۱۳۹۸ تا پایان زمان اجرای طرح تسهیلات قابل اعطا به واحدهای کسب وکار و دیگر تسهیلات مربوط به کرونا صادر شده یا می‌شود. صرفاً برای طرح های تسهیلات کرونایی از محدودیت های متعارف در اعطای تسهیلات بانکی مستثنی می شود.

طبق اعلام بانک مرکزی و همانگونه که در متن مصوبه نیز آمده است، این مصوبه صرفاً مربوط به تسهیلات اعطایی بانک‌ها به صاحبان کسب وکارهایی است که به دلیل شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا در فعالیت اقتصادی خود دچار مشکل شده‌اند و تسهیلات ودیعه اجاره مستأجران در قالب مرابحه خرید کالا و خدمات را هم شامل می‌شود؛ لذا لازم به تأکید است که شامل تمام متقاضیان اخذ تسهیلات عادی نمی‌شود.

در ابلاغیه جدید، موضوع مستثنی شدن از محدودیت‌های ناظر بر چک برگشتی شامل ضامنان و ذینفعان نیز می‌شود و بانک‌ها و موسسات اعتباری می‌توانند نسبت به قبول ضمانت افرادی که دارای چک برگشتی در بازه زمانی یکم اسفند ۱۳۹۸ تا پایان زمان اجرای طرح اعطای تسهیلات مورد اشاره باشند، اقدام کنند. 

یادآور می شود، مصوبه یاد شده در شرف ابلاغ است و با قید فوریت به شبکه بانکی کشور ابلاغ می‌شود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *