با توجه به شیوع بیماری کرونا و استقبال چشمگیر نوجوانان و جوانان از بازی های رایانه ای، معاون نظارت بنیاد ملی بازی های رایانه ای نسبت به اشتراک گذاری و تقویت اکانت بازی های رایانه ای هشدار داد و انجام این موضوع را غیر قانونی دانست .

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که با توجه به شیوع بیماری کرونا ، تعطیلی مدارس و برگزاری کلاس های آنلاین میزان استقبال از بازی های رایانه ای درمیان نوجوانان و جوانان بسیار افزایش یافته به طوری که آنان زمان بیشتری از هر روز خود را صرف انجام بازی های رایانه ای می کنند.

در راستای استقبال از بازی های رایانه ای، خرید و فروش اکانت های بازی های اینترنتی نیز این روزها در فضای مجازی رونق زیادی یافته به طوری که برخی اکانت های این بازی ها چند میلیون تومان فروش می رسد اما دریغ از اینکه بسیاری از این اکانت ها تقلبی و یا فیک هستند و پول خریداران هدر رفته است.

بیشتر بخوانید: تشدید نظارت بر بازی های رایانه ای

عقیل منصوری معاون نظارت بنیاد بازی‌های رایانه‌ای با تاکید بر لزوم توجه کاربران به ضوابط مالکیت امتیاز بازی، در خصوص برخی  متقلبان بازی های رایانه ای و سودجویی‌ها مبنی بر تقویت اکانت‌ها (cheat boosting) بوسیله برنامه‌های جانبی و کدهای تقلب و فروش آن به بازیکنان هشدار داد.

بازی های رایانه ای امروزه یکی از مهارت های درآمدزا است

وی با اشاره به اینکه بازی‌های رایانه‌ای از دیرباز در کنار سایر جنبه‌های آموزشی و فرهنگی به عنوان یک تفریح مهیج شناخته می‌شدند، تصریح کرد: امروزه بازی‌های رایانه‌ای به عنوان یکی از مهارت‌های درآمدزا مطرح است.

برهمین اساس، شاهد آن هستیم که امتیاز بازی و هزینه‌های مادی و معنوی (اعم از پول، مهارت، وقت) که برای رسیدن به آن صرف می‌شود، به عنوان یک دارایی مورد معامله قرار می‌گیرد.

منصوری با بیان اینکه طبق قوانین داخلی اکثر بازی‌ها، به اشتراک‌گذاری نام‌کاربری و رمز با دیگران غیرمجاز شناخته شده و مسئولیت استفاده از آن بر عهده سازنده حساب کاربری بازی است، افزود: خرید و فروش اکانت به مثابه اشتراک‌گذاری اکانت است و در صورت شناسایی، غالبا بازی‌سازها اقدام به مسدود نمودن آن خواهند کرد.

خانواده‌ها و خریداران این حساب‌های کاربری، باید اطلاع داشته باشند که خریداری یک اکانت و رمز به معنای قانونی بودن بهره‌برداری از آن بازی نیست.

مقابله بازی سازان با متقلبان بازی های رایانه ای

معاون نظارت بنیاد با بیان اینکه بیشتر بازی‌سازان، به‌ شدت با متقلبین مبارزه می‌کنند و در صورت استفاده از برنامه جانبی، دیگر اکانت‌های فرد متقلب را نیز مسدود می‌کنند، گفت: افرادی که به تولید و عرضه اکانت مشغول هستند نیز ممکن است در معرض خطر باشند.

او با تاکید بر آن که امتیاز بازی متعلق به کسی است که مهارت و هوش انجام مراحل آن را داشته باشد، افزود: «سودجویان برای کسب درآمد اقدام به عمل تقویت اکانت‌ها (cheat boosting) به‌ وسیله برنامه‌های جانبی و کدهای تقلب و سپس فروش آن می‌کنند، که معمولا پس از مدتی مسدودیت دائم اکانت را در پی خواهد داشت.

همچنین باید در نظر داشت کاربر با خرید اکانت، به علت وجود امکان بازپس‌گیری اکانت توسط صاحب اولیه اکانت (که ایمیل اصلی را در اختیار دارد) خواسته یا ناخواسته احتمال خطر از دست دادن آن و هدر رفتن پولش را می‌پذیرد.

معاون نظارت بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای گفت: «دسترسی به اکانت‌های هک شده یا دزدی به علت احتمال تغییر رمز عبور توسط صاحب اکانت، پس از مدتی ممکن نخواهد بود و حتی در مواردی مشاهده شده برخی از فروشندگان سودجو، رمز اکانت‌های فروخته شده را تغییر می‌دهند که طبعا دسترسی به آن برای خریدار قبلی اکانت غیر ممکن می‌شود.

سراغ متقلبان و هکرهای بازی های رایانه ای نروید

او با توصیه به گیمرها (بازیکن‌های بازی‌های رایانه‌ای) برای توجه به وضعیت قانونی استفاده از بازی‌های رایانه‌ای از نظر قوانین کشور و همچنین قوانین داخلی بازی‌ها تاکید کرد: بالا بردن امنیت اکانت و استفاده از تایید دو مرحله‌ای، دسترسی هکرها به آن را به حداقل می‌رساند.

 همچنین باید دانست رسیدگی مراجع قانونی در خصوص اعمالی که افراد درباره بازی‌های غیرمجاز انجام می‌دهند و پول‌هایی که رد و بدل می‌شوند، مشمول پیچیدگی‌هایی است که بهتر است افراد سراغ چنین تجربه‌ای نروند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *