رشد و افزایش قیمت دربازار مسکن مشکل همیشگی متقاضیان این بازار بوده و گلایه مندی آن ها را درپی دارد اما از سال گذشته روند افزایش قیمت مسکن به طرز عجیب و غریبی صعودی شده به طوری که توان خرید متقاضیان بسیار کاهش یافته و دیگر هرکسی قادر به خرید واحدهای مسکونی حتی در متراژ خیلی پایین نیست و کم کم خرید مسکن برای قشر بسیاری از مردم رویا می شود. حال در این میان و در بررسی های انجام شده توسط بانک مرکزی اعلام شده که متوسط قیمت مسکن درسال جاری نسبت به سال گذشته بسیار افزایش یافته به طوری که متوسط قیمت هر یک متر مربع مسکن در شهر تهران در مرداد ماه امسال 23 میلیون و 100 هزار تومان بوده است.

بر اساس اعلام بانک مرکزی، متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در تهران در مرداد ماه امسال نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷۷.۴ درصد و نسبت به ماه تیرامسال ۱۰.۵ درصد افزایش داشته است .

در همین حال بر اساس گزارش تحولات بازار مسکن در شهر تهران که از سوی بانک مرکزی منتشر شده، حاکی از این است که در مرداد امسال متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی تهران ۲۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷۷.۴ درصد افزایش دارد.

این در حالی است که در میان مناطق ۲۲‌گانه شهر تهران بیشترین متوسط قیمت هر متر خانه ۵۲  میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در منطقه یک و کمترین آن با حدود  ۹ میلیون ۷۰۰ هزار تومان در منطقه ۱۸ بوده است که هر یک از آنها با افزایش ۸۷.۲ درصدی در منطقه یک و ۶۳ درصدی در منطقه ۱۸ مواجه شده‌اند.

بیشتر بخوانید: علت شکایت مردم از مشاوران املاک چیست؟

انجام حدود 47 هزار معامله واحد مسکونی

همچنین در پنج ماهه اول امسال حدود ۴۶.۵ هزار واحد مسکونی معامله شده که در مقایسه با مدت مشابه در سال قبل ۵۶.۹ درصد افزایش دارد. در این مدت متوسط قیمت یک مترمربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران ۱۹ میلیون تومان بوده که افزایش ۴۹.۷ درصدی دارد.

توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده برحسب قیمت یک مترمربع بنا در خردادماه نیز حاکی از آن است که واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی ۱۲ تا ۱۴ میلیون تومان به ازای هر مترمربع بنا با سهم ۹.۴ درصد بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص دادند و دامنه قیمتی ۱۴ تا ۱۶ میلیون با  ۸.۷ درصد سهم در رتبه بعدی قرار دارد.

از سوی دیگر در مردادماه امسال توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر اساس ارزش هر واحد نشان‌دهنده آن است که واحدهای مسکونی با ارزش ۶۰۰ تا ۸۵۰ میلیون تومان با اختصاص سهم ۱۴.۳ درصد بیشترین سهم از معاملات انجام شده را داشتند.

 منطقه ۵ دارای بیشترین معاملات مسکن

همچنین، توزیع معاملات انجام شده مسکن بر اساس مناطق شهری در تهران حاکی از آن است که منطقه پنج با ۱۵.۱ درصد از کل معاملات، بیشترین سهم معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده است.

وضعیت اجاره خانه در تهران

علاوه براین، بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری در مردادماه امسال نشان دهنده رشدی معادل  ۲۷.۴ و ۳۰.۶ درصد نسبت به ماه مشابه سال گذشته است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *