در تابستان سال جاری بود که خبری مبنی‌بر اضافه شدن شرط در اختیار داشتن دستگاه‌های ماینر به ارزش 99 هزار یورو به شروط قانون مجوزهای استخراج رمزارز منتشر شد. در همان زمان فعالان حوزه استخراج رمزارز مراتب اعتراض خود را بیان نموده و گفتند شرایط دریافت این مجوز به‌حدی دشوار است که گویی دولت به عمد از ارائه مجوز برای ماینینگ خودداری می‌کند.

به‌گزارش برات‌نیوز، مجوز استخراج رمزارز از سوی وزارت صمت و به استناد دستورالعمل مورخ 22/8/98 صادر می‌شود. بنابر بند یک این دستورالعمل، مسئولیت خطرپذیری کاملا برعهده سرمایه‌گذاران و عاملان استفاده از رمزارزهاست. حمایت و ضمانت دولت و نظام بانکی به هیچ وجه شامل استفاده از رمزارزها نخواهد شد و استفاده از این نوع ارز در مبادلات داخل کشور مجاز نیست. در بند 8 این دستورالعمل نیز ذکر شده است که تأمین زیرساخت‌های لازم شامل برق، گاز، آب، اینترنت و غیره برعهده دارنده جواز است.

در همین راستا فعالان مزرعه ماینینگ اعلام کردند که اکثر فعالان این حوزه به‌صورت زیرزمینی فعالیت دارند و شرایط صدور مجوز آنقدر سخت شده که تعداد دارندگان مجوز به سختی به 10 نفر می‌رسد. دولت در مصوبه دیگری ارزش دستگاه‌های داخلی را صفر ريال و ارزش دستگاه‌های خارجی را 99 هزار یورو اعلام کرده بود. همچنین مساحت زمین نیز باید هزار متر مربع باشد. این درحالی‌ست که فراهم نمودن چنین شرایطی برای همه افراد امکان پذیر نیست.

سختگیری دولت موجب افزایش مجوز جعلی استخراج رمز ارز

در همین راستا، میرسهیل نیکزاد، عضو انجمن بلاکچین ایران گفته بود: دولت حق ندارد دستگاه‌های ماینر را در شروط مجوز به یورو قیمت‌گذاری کند و این قیمت‌گذاری باید به ريال باشد. او همچنین در رابطه با مجوز سختگیرانه دولت برای احداث مزرعه استخراج رمزارز گفته بود: شرایط این مجوز بسیار غیرمنصفانه است و موجب افزایش تقلب می‌شود. چراکه تقلب کردن در این زمینه چندان هم کار سختی نیست.

حالا بعد از گذشت چندماه خبرهایی مبنی‌بر صدور مجوز جعلی استخراج رمز ارز به‌گوش می‌رسند. به‌گفته مرکز توسعه تجارت الکترونیک مجوزی که درحال جاضر به عنوان مجوز این مرکز برای استخراج رمز ارز منتشر شده، جعلی‌ست و صدور این مجوز، تنها از سوی وزارت صمت امکان‌پذیر است.

در این مجوز جعلی ذکر شده است که طبق بررسی‌های اولیه، این شرکت با کسب حد نصاب لازم، واجد شرایط دریافت مجوز فعالیت برای استخراج رمز ارز دیجیتال است. بدین وسیله مجوز فعالیت به مدت یک سال در حوزه واردات، فروش و خدمات پس از فروش دستگاه‌های استخراج رمز ارز دیجیتال و قطعات و لوازم جانبی آن به شرکت مذکور اعطا می‌شود.

در همین راستا امروز مرکز توسعه تجارت الکترونیک این امر را به استحضار تمامی کسب‌وکارهای این حوزه رساند که مطابق با مصوبه هیأت وزیران، هرگونه فعالیت در حوزه رمزارز تنها با در دست داشتن مجوز رسمی از وزارت صمت امکان‌ پذیر بوده که سازوکار اجرایی آن به استناد دستورالعمل صدور جواز تأسیس و پروانه بهره‌ برداری برای فعالیت استخراج رمزارز، پیش‌تر ابلاغ شده است.

در حقیقت صدور چنین مجوزی فقط از طریق سامانه بهین ‌یاب و توسط سازمان‌‌های صنعت، معدن و تجارت در هر استان انجام خواهد شد مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در این حوزه هیچ‌‌گونه مجوزی صادر نمی‌کند. همچنین حق پیگرد قانونی نسبت‌به هرگونه جعل مجوز به نام این مرکز محفوظ است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *