با اعلام خبر اعمال محدودیت های جدی و سختگیرانه ستاد ملی مقابله با کرونا از اول آذرماه جاری و علی رغم تصور مسوولان مردم بار دیگر در سفر به شمال حماسه آفریدند.

به گزارش برات نیوز، با توجه به افزایش تعداد فوت شدگان از بیماری کرونا در کشور و مبتلایان به این بیماری، مسوولان برآن شدند تا به منظور کنترل و جلوگیری از شیوع هرچه بیشتر این بیماری محدودیت‌ های جدید کرونایی جدی تری را از اول آذر ماه جاری در استان ها و شهرهای مختلف اعمال کنند.

درهمین راستا و با اعلام اجرایی شدن این محدودیت‌ها، مردم علی رغم توجه به هشدارهای ستاد ملی مقابله با کرونا برای سفر به شمال کشور هجوم آوردند به طوری که جاده های شمالی کشور شب گذشته حجم عظیمی از تردد خودروی مسافران را در کارنامه خود ثبت کرد.

درهمین رابطه عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با اشاره به فیلم‌های منتشر شده در فضای مجازی که بیانگر حجم عظیمی از مسافران در جاده‌های منتهی به شمال کشور بود، گفت: شب گذشته مردم در سفر به شمال حماسه آفریدند، ما واقعا تصور نمی‌کردیم مردم تا این اندازه برای رفتن به سفر قبل از آغاز محدودیت‌ها برنامه‌ریزی داشته باشند.

نتایج محدودیت‌ های جدید کرونایی در بلند مدت

دکتر مسعود مردانی متخصص عفونی درخصوص تاثیر تعطیلی مشاغل از ساعت ۱۸ به بعد در کاهش زنجیره انتقال بیماری، اظهار کرد: نتایج اعمال هر محدودیت معمولا دو هفته بعد در مراجعان سرپایی، چهار هفته بعد در بیماران بستری و ماه بعد در موارد مرگ و میر مشخص می‌شود.

مطمئنا در حال حاضر و به سرعت اتفاق خاصی با اعمال محدودیت‌ های جدید کرونایی نمی‌افتد.

البته با ترددهایی که بنده در سطح شهر داشتم در مشاهداتم تعداد اندکی مغازه و کسب و کار دیدم که پس از این ساعت اعلام شده تعطیل بودند، ولی امیدوارم این محدودیت‌ های جدید کرونایی که از شنبه آغاز می‌شود با جدیت بیشتری اجرا شود.

وی با اشاره به فیلم‌های منتشر شده در فضای مجازی که نشانگر موج سفرها به سمت شمال کشور بود، تصریح کرد: دیشب در جاده‌های منتهی به شمال به شکل معجزه‌آسا انسان می‌دیدیم، تصور نمی‌کردیم مردم تا این اندازه برای تنظیم مسافرت‌هایشان پیش از اعمال محدودیت‌ها برنامه‌ریزی داشته باشند.

سفررفتگان حداقل پروتکل بهداشتی را رعایت کنند

این متخصص عفونی افزود: ما بسیار کوچک‌تر از آن هستیم که بخواهیم به مردم توصیه کنیم اما کسانی که به هیچ عنوان سفرهای شمال را ترک نمی‌کنند، دیشب مجددا حماسه آفریدند.

حالا که برخی به سفر رفته‌اند از آنها می‌خواهیم تا حد امکان برای فعالیت غیرضروری از خانه خارج نشوند، به گردش نروند، شست و شوی مکرر دست را فراموش نکنند، از صرف غذا در رستوران خودداری کنند، از رفتن به خرید و فروشگاه‌ها پرهیز کنند و… اگر با کسی تماس داشتند که شک دارند فرد بیمار است یا خیر تا دو هفته خود را قرنطینه کنند و بویژه از تماس با افراد مسن خانواده خودداری کنند.

مردانی تاکید کرد: آن دسته از افرادی هم که در شهرهای خود ماندند و سفر نرفتند نیز از این فرصت برای پاساژگردی، دید و بازدید، دورهمی و… استفاده نکنند.

بیشتر بخوانید: محدودیت‌های کرونایی و کاهش مصرف CNG

ترافیک نیمه سنگین در جاده‌های شمالی کشور

درهمین حال مدیر مرکز مدیریت راه‌ها نیز با وجود اعمال محدودیت‌ های جدید کرونایی از بروز ترافیک نیمه سنگین در محور هراز مسیر جنوب به شمال محدوده سه راهی چلاو، از تردد روان در محورهای فیروزکوه و کندوان، آزادراه تهران – شمال و آزادراه قزوین – رشت در مسیر رفت و برگشت خبر داد.

ترافیک در آزادراه تهران-کرج-قزوین و بالعکس

علی اکبر آشوری با بیان اینکه در حال حاضر ترافیک در آزادراه تهران-کرج-قزوین حدفاصل پل فردیس تا ساسانی سنگین است، از بروزترافیک نیمه سنگین در آزادراه قزوین – کرج – تهران محدوده مهرویلا و حدفاصل پایانه شهید کلانتری تا پل فردیس نیز خبر داد.

بارش باران در 4 جاده تهران-شمال

وی با بیان اینکه در محورهای کندوان، هراز، فیروزکوه و آزادراه قزوین – رشت بارش باران و مه گرفتگی در ارتفاعات داریم، از بارش برف و باران در برخی از محورهای استان های اردبیل، سمنان، زنجان، گلستان و خراسان رضوی خبر دادو به بارش باران در برخی از محورهای استان های مرکزی، گیلان، مازندران و خراسان شمالی اشاره کرد.

وی با بیان اینکه در محورهای کندوان، هراز، فیروزکوه و آزادراه قزوین-رشت بارش باران و مه گرفتگی در ارتفاعات است، از بارش برف و باران در برخی از محورهای استان‌های اردبیل، سمنان، زنجان، گلستان و خراسان رضوی خبر داد.

افزایش 9.2 درصدی ترافیک با محدودیت‌ های جدید کرونایی

مدیر مرکز مدیریت راه ها بیان کرد: کل تردد ثبت شده در شبانه‌روز گذشته در جاده‌ها‌ بر اساس رصد آخرین اطلاعات دریافتی از 2285 دستگاه ترددشمار فعال جاده ای نسبت به روز قبل 9.2 درصد افزایش دارد، در همین مدت همچنین سهم وسایل نقلیه سنگین در ترافیک راه ها 16.4 درصد، بیشترین تردد بین ساعات 17 تا 18 و کمترین تردد بین ساعات 3 تا 4 صبح ثبت شد.

آشوری در تشریح آخرین وضعیت ترافیکی جاده‌ها‌، اظهار داشت: بر اساس اطلاعات‌ کسب شده از دوربین‌های نظارت تصویری و بیش از 2250 دستگاه سامانه ترددشمار برخط، در حال حاضر اغلب جاده‌های کشور باز است و تردد در آن‌ها به روال عادی جریان دارد.

آزادراه کرج -قزوین پرترددترین جاده در شبانه روز گذشته

آشوری همچنین اظهار کرد: با وجود محدودیت‌ های جدید کرونایی اما بیشترین تردد‌ در شبانه‌روز گذشته در آزادراه کرج-قزوین ثبت شد و پس از آن آزادراه‌ کرج-تهران و آزادراه‌ تهران-کرج پرترددترین جاده کشور بود.

وی درباره انسداد برخی از جاده های کشور گفت: در حال حاضر 6 جاده شامل محور فرعی سی سخت-پادنا در استان کهگیلویه و بویراحمد، محور‌‌ خرم‌آباد – پلدختر، جاده قزوین – همدان در کیلومتر 110، جاده شمشک-دیزین، جاده شهداد – نهبندان و جاده رامیان-اولنگ-شاهرود،  به دلیل نبود ایمنی کافی مسدود است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *