گزارش‌های جدید منتشر شده از سوی سازمان آب و آبفای وزارت نیرو حاکی از ۵۲ درصد پرشدگی مخزن سدهای ده گانه در کشور است.

پرشدگی حجم سدهای ده گانه

به گزارش برات نیوز، معاونت آبفا در گزارش خود وضعیت سدهای مهم بخش شرب و کشاورزی کشور را تا پایان آذر ۹۹ مورد بررسی قرار داد.

این گزارش نشان داد ۵۲ درصد مخازن کل سدها پر شده است. تنها میزان ذخیره آب مخزن سد زاینده رود ۱۴ درصد بوده که نشان از کاهش آب مخزن به میزان ۴۳ درصد نسبت به سال ۹۸ دارد.

 سد زاینده‌رود در استان اصفهان نیز با ۱۷۸ میلیارد مترمکعب آب موجود در مخزن که میزان ۱۴ درصد پرشدگی را نشان می‌دهد، دارای ۴۳ درصد کاهش آب در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته است.

بر اساس آمار دفتر مطالعات پایه شرکت مدیریت منابع آب ایران، مجموع ظرفیت مخازن سدها ۵۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعب بوده که نشان‌دهنده ۵۲ درصد پرشدگی مخازن است.

آمار میزان پرشدگی سدهای دیگر

بر اساس این آمار، آب موجود در مخزن مجموع ۱۳ سد حوضه دریاچه ارومیه ۵۸۷ میلیارد مترمکعب است که نشان دهنده ۳۵ درصد پرشدگی مخازن بوده و نسبت به سال گذشته نیز دارای ۱۹ درصد کاهش است.

همچنین طبق این گزارش سد دوستی که در استان خراسان رضوی قرار دارد، افزایش حجم ۵۱ درصدی داشته و به حجم ۶۲۵ میلیارد مترمکعب رسیده که حاکی از افزایش ۱۴ درصدی نسبت به سال گذشته است.

مناطق گلپایگان و خوزستان

در سدهای ده گانه حوزه مناطقی چون گلپایگان و قمرود نیز با افزایش ۱۵ درصدی و کاهش ۶۷ درصدی نسبت به سال ۹۸ مواجه بودیم.

گزارش شرکت آبفا نشان می ‌دهد دیگر سدها مانند سد پانزده خرداد با ۹۹ میلیارد متر مکعب آب دارای افزایش ۴ درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته است.

سد کوچری نیز با ۱۴۶ میلیارد مترمکعب آب موجود در مخزن نشانگر ۷۱ درصد پرشدگی مخزن بوده و افزایش ۶ درصدی را نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد.

استان خوزستان که سدهای زیادی در بستر خود دارد نیز با پر شدگی ۵۸ درصدی مواجه شد که شامل ۱۴ هزار و ۲۹۱ میلیارد مترمکعب آب بود.

این میزان نسبت به سال گذشته ۱ درصد افزایش یافته است.

سد کوثر در استان کهگیلویه و بویراحمد با ۴۷۱ میلیارد مترمکعب موجودی مخزن از افزایش ۴ درصدی آب در مخزن این سد نسبت به ۲۹ آذرماه سال گذشته خبر می‌دهد که نشانگر ۸۶ درصد پرشدگی این مخزن در سال‌جاری است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *