1. خانه
  2. اقتصاد
  3. بانک و بیمه
  4. سکه هایی که در کیف مدیران بانک مرکزی جا به جا میشود!
بانک و بیمهمنتخب سردبیر

سکه هایی که در کیف مدیران بانک مرکزی جا به جا میشود!

مدیران بانک مرکزی

جلسه دادگاه مدیران سابق بانک مرکزی با اعترافات مدیران نسبت به پرداختن رشوه به صورت سکه با مقادیر بسیار، جای بسی تأمل دارد!

به گزارش برات نیوز ، دادگاههای مدیران متهم بانک مرکزی و اعترافاتی که در آن مطرح میشود حاکی از ضعف شدید سیستم نظارتی بانکی دارد و اینکه چگونه به راحتی یک مدیر می تواند با استفاده از اختیاراتش دست به جعل اسناد، پرداختن سکه های با تعداد بسیار و غیره بزند.

بر اساس این گزارش ، اولین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده‌ مدیران سابق بانک مرکزی به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.

از موارد بسیار تأسف بار در این جلسه، اعترافاتی است که از متهمان می شنویم مثلا، متهم کحال‌ زاده در اعترافات خود از پرداخت ۵۰ عدد سکه تمام بهار آزادی برای دو ماه قبل از دستگیری و ۲۰۰ عدد سکه تمام بهار آزادی از سال ۹۱ تا ۹۶ گفته است.

 همچنین اینکه امید اسدبیگی بابت قرارداد کارگزاری تعداد ۲۰۰ عدد سکه تمام بهار آزادی به متهم محسن صالحی پرداخت کرده است.

بر اساس این گزارش، در این جلسه دادگاه مسعود شاه محمدی نماینده دادستان اظهار کرد: به دستور متهم امید اسدبیگی ۵۰ عدد سکه توسط وحید حسینی تهیه شد و در بانک مرکزی به سید رسول سجاد داده شده است، با توجه به اعترافات کحال زاده مبنی بر پرداخت ۵۰ سکه برای دو ماه قبل دستگیری و ۲۰۰ سکه در سال قبل تهیه شده است.

نماینده دادستان ادامه داد: اسد بیگی بابت قرارداد به محسن صالحی ۲۰۰ سکه داده است و در تحقیقات مشخص شد صالحی بیش از ۴۰۰ سکه از اسدبیگی گرفته است و طبق بررسی‌های انجام شده مشخص شد اسدبیگی ارتباط بسیاری با سجاد داشته است.

نماینده دادستان با اشاره به کیفرخواست و اسامی متهمان گفت: متهم ردیف اول پرونده امید اسدبیگی به اتهام پرداخت رشوه به میزان یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان، پرداخت سکه تمام بهار آزادی، پرداخت ۱۲ هزار دلار به متهم صالحی، پرداخت ۸۰۰ سکه تمام بهار آزادی به سید رسول سجاد، پرداخت مبلغ یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان و ۵۰ هزار دلار به متهم صالحی، پرداخت مبلغ ۵۰ هزار دلار به متهم توسلی و جعل اسناد، جعل مهر، استفاده از اسناد مجعول با همکاری مهرداد رستمی، مجتبی کحال زاده و مرتضی منزوی متهم است.

وی افزود: متهم مهرداد رستمی به اتهام جعل اسناد رسمی و گمرکی به نام گمرک خرم آباد و استفاده جهت رفع تعهدات ارزی، متهم مجتبی کحال زاده به اتهام جعل اسناد و مهر شرکت خارجی، استفاده از اسناد مجعول با همکاری امید اسدبیگی و رستمی، پرداخت ۶۰۰ میلیون به رستمی، پرداخت ۲۰۰ میلیون به یک متهم دیگر و پرداخت و اعطای یک موبایل و اپل واچ به یکی دیگر از متهمان در پرونده متهم است.

نماینده دادستان تصریح کرد: متهم بصیرانی به اتهام جعل اسناد رسمی، استفاده از اسناد مجعول به نام شرکت معتمد پارسه با همکاری اسدبیگی و کحال زاده متهم است.

وی افزود: متهم اکبر لارنجامی به اتهام جعل اسناد عادی، جعل مهر شرکت خارجی برای ثبت سفارش متهم است. متهم فرشاد طالبی به اتهام دریافت رشوه به میزان یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان و ۵۰ هزار دلار از اسدبیگی و ۱۳۰ میلیون تومان از کحال زاده متهم است. متهم مهدی توسلی به دریافت رشوه به مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان و ۵۰ هزار دلار از اسد بیگی و کحال زاده و ۴۱ سکه از افراد دیگر متهم است.

موارد رشوه، از یک دستگاه BMW تا قهوه ساز

گفتنی است متهم حسن صالحی آزاد با تودیع وثیقه به دریافت رشوه به مبلغ یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان، دریافت ۱۰۰ سکه و ۱۲ هزار دلار از اسدبیگی، دریافت ۵۰۰ میلیون تومان از اسدبیگی، یک میلیارد و ۲۰۰ هزار دلار از شهریار دربانی، دریافت ۵۰۰ میلیون تومان و ۳۲۴ دلار از موسی حسین زاده، یک دستگاه bmw ۳۵، سکه و یک دستگاه قهوه ساز از متهم آل علی، دریافت رشوه به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان از احسان تحیر و یک میلیون و ۴۸ هزار دلار متهم است.

به گفته نماینده دادستان، متهم سید محمدرضا حسینی به دریافت مساعدت و رشوه، BMW برای محسن صالحی، متهم رضا انصاری اصیل به اتهام تحصیل مال نامشروع به مبلغ ۵ میلیون درهم و ۵۰ هزار دلار از اسدبیگی، ۴۰۰ هزار دلار از شرکت هواپیمایی و ۲۵ هزار دلار بابت مسائل حسین‌ زاده متهم است.

نماینده دادستان گفت: فرزاد محمدی آزاد به لحاظ تودیع وثیقه به اتهام پرداخت رشوه و انتشار به مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان بابت رفع مسدودی کارت بازرگانی شرکت دنیای پارسه، اسدالله سیفی به اتهام رشوه دادن به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان به محسن صالحی، شهریار دربانی به پرداخت رشوه به صالحی در قبال تغییر ریت ارزی بانک مرکزی که میزان ۶ میلیارد سود داشته است، متهم هستند.

سیدمحمدرضا آل علی به اتهام رشوه دادن به میزان یک دستگاه BMW و ۱۲۰ هزار دلار آمریکا و یک قهوه ساز به مبلغ ۵ میلیون تومان به محسن صالحی، ۱۵ سکه تمام بهار آزادی به سید رسول سجاد و حسین زاده به اتهام پرداخت رشوه به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان مبلغ ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان سرمایه گذاری بورسی و ۳۲۴ دلار به صالحی است.

همچنین محمدرضا قائدی از متهمان متواری این پرونده به اتهام پرداخت رشوه به میزان یک دستگاه آپارتمان در یکی از کشور‌های اروپایی و ۳۰ هزار دلار بابت پرونده‌های کارگزاری به سیدرسول سجاد، میثم فرجام نیز دیگر متهم متواری به اتهام پرداخت رشوه سکه به رسول سجاد است.

 محمد نوری به اتهام مساعدت در پرداخت رشوه به مدیران دولتی بابت شرکت هفت تپه و اسدبیگی، محمد بیرانوند مساعدت در پرداخت رشوه ۲۰۰ میلیون تومانی به فرزاد محمدی، سید وحید حسینی به پرداخت رشوه به ۵۰ پرسنل بانک مرکزی، یک گوشی و ساعت اپل، محمدرضا مخبر به اتهام غصب عنوان بر خلاف حق ادعای نفوذ در بانک مسکن و دریافت یک خودرو لگسوز از اسدبیگی متهم هستند.

به گفته نماینده دادستان، بانک کشاورزی، بانک سامان، بانک اقتصاد نوین، بانک مسکن و بانک سرمایه از شاکیان پرونده هستند.

ارتباطات غیر متعارف مدیران بانکی!

از موارد سوال برانگیز در این پرونده، اتهاماتی از جمله ارتباطات غیرمتعارف مدیران است.

نماینده دادستان در گزارش خود ادامه داد: متهم امید اسدبیگی ارتباط بسیار نزدیکی با دو نفر از مدیران اداره اموال بین‌الملل بانک مرکزی به اسامی محسن صالحی و سید رسول سجاد داشته و گزارش سازمان اطلاعات سپاه استان تهران نشان از ارتباطات غیرمتعارف متهم امید اسدبیگی با سید رسول سجاد دارد.

وی افزود: در زمان تعطیلی بانک مرکزی، امید اسدبیگی یکی از افرادی بوده که به دفتر متهم سید رسول سجاد رفت و آمد داشته و گزارش سازمان اطلاعات سپاه نشان از آن دارد که متهم امید اسدبیگی جهت کارگزاری بانک مرکزی و تخصیص نوع ارز‌های دولتی برای واردات خط تولید شرکت رشوه‌هایی را به متهم رسول سجاد پرداخت کرده است.

شاه محمدی با اشاره به اظهارات متهم مجتبی کحال‌ زاده گفت: این متهم به صراحت گفته شرکت معتمد پارسه و امید اسدبیگی در موارد متعدد مبالغی را به صورت سکه و ارز به مدیران بانک مرکزی از جمله رسول سجاد و محسن صالحی پرداخت کرده‌اند، به طوری که یک مرتبه تعداد ۵۰ عدد سکه تمام بهار آزادی به دستور امید اسدبیگی توسط یکی از مدیران خود به نام سید وحید حسینی تهیه و در بانک مرکزی تحویل رسول سجاد شده است.

نماینده دادستان ادامه داد: متهم کحال‌ زاده در اقاریر خود از پرداخت ۵۰ عدد سکه تمام بهار آزادی برای دو ماه قبل از دستگیری و ۲۰۰ عدد سکه تمام بهار آزادی از سال ۹۱ تا ۹۶ و همچنین اینکه امید اسدبیگی بابت قرارداد کارگزاری تعداد ۲۰۰ عدد سکه تمام بهار آزادی به متهم محسن صالحی داده، گفته است.

وی بیان کرد: رسول سجاد چندین مرحله از متهم امید اسدبیگی بیش از ۴۰۰ عدد سکه تمام بهار آزادی دریافت کرده و طبق بررسی‌های صورت گرفته متهم امید اسدبیگی ارتباط نزدیکی با رسول سجاد و محسن صالحی داشته است.

شاه محمدی گفت: متهم رسول سجاد نسبت به دریافت تعداد زیادی سکه بهار آزادی از متهم امید اسدبیگی اقرار کرده است. رسول سجاد گفته که تعداد ۷۰۰ سکه تمام بهار آزادی از امید اسدبیگی دریافت کرده و ۵۰۰ سکه را فروخته است.

نماینده دادستان ضمن اشاره به عملکرد صالحی گفت: متهم محسن صالحی با به خدمت گرفتن افراد و ایجاد دفتر پوششی تحت عنوان کارگزاری بورس، با کارگزاران بانک مرکزی در این خصوص جلساتی داشته است؛ همچنین مشخص شد محسن صالحی یک ماه قبل از بازداشت از یکی از کارگزاران بانک مرکزی یک دستگاه خودرو به ارزش یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان دریافت کرده که سند خودروی خود به نام شوهر خواهرش یعنی محمدرضا حسینی است که این خودرو شناسایی و توقیف شد.

نماینده دادستان افزود: طبق تحقیقات صورت گرفته مشخص شد محسن صالحی به عنوان یکی از مدیران بانک مرکزی از زمانی که سرپرستی یکی از اتاق‌های بانک مرکزی را برعهده گرفت، افرادی که به او مراجعه داشتند و او ارتباطات ناسالمی را برقرار کرده و مبالغ نامشروعی را به صورت وجوه نقد و وجوه ارزی و دلاری و سکه‌های تمام بهار آزادی، املاک متعدد و ماشین‌های مدل بالا برای خود تحصیل و از ضعف نظارت سیستم بانکی استفاده می‌کرد.

گفتنی است متهمان پرونده: امید اسدبیگی، مهرداد رستمی، مجتبی کحال زاده، جواد بصیرانی، مهرداد رستمی، اکبر لارنجامی، فرشاد طالبی، مهدی توسلی، سید رسول سجاد، محسن صالحی، سید محمد حسینی، فرزاد محمدی، اسدالله سیفی، شهریار دربانی، سید محمدرضا آل علی، موسی حسن زاده، محمدرضا قائدی، میثم فرجام، محمد نوری، محمد بیرانوند، سید وحید حسینی، حمیدرضا مخبر و رضا انصاری هستند.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست