این روزها شنیده ها حاکی از این است که اجرای طرح مدیریت مصرف برق در کشور موفقیت آمیز بوده به طوری که معاون وزیر نیرو در اموربرق و انرژی از صرفه‌جویی ۷۰ هزارمیلیارد تومانی با اعمال برنامه‌های مدیریت مصرف خبر داده است.

همایون حائری در مراسم جشن تحقق برنامه عبور موفق از دوره اوج مصرف برق تابستان ۱۳۹۹ (برنامه ۰۹۹) که در قالب پروژه‌های «ساز و کاری» برگزار شده بود گفته است: اجرای طرح مدیریت مصرف برق از سال 97 و تحت عنوان مدیریت پیک آغاز و در تابستان سال 99 به اتمام رسیده و صرفه جویی 70 هزار میلیارد تومانی را که معادل سه برابر درآمد سالانه صنعت برق بوده به همراه داشته است.

وی درباره اجرای برنامه عبور صنعت برق از پیک مصرف برق اظهار کرده است: سال اول موضوع مدیریت پیک شامل استفاده موثر از ظرفیت‌های استانی و تغییر ساعات کار اداری بوده و در سال دوم با اجرای پکیج ۰۹۸ برنامه و مسئولیت هر کدام از شرکت‌ها  را مشخص کردیم و با برنامه‌ریزی مرحله سوم را نیزدر سال جاری به اتمام رساندیم.

حائری به کمبود 5 هزار مگاواتی تولید نیروگاه برق‌آبی در سال 97 اشاره کرده و گفته است: دو سال پیش درشرایط بسیار سختی قرارگرفته بودیم  زیرا هم باید طرح مدیریت پیک را اجرایی می کردیم و هم باید به گونه‌ای کمبود تولید را کنترل می کردیم تا هم‌افزایی خوبی داشته باشند.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی افزوده است: اجرای طرح مدیریت مصرف منجر به  جبران بخشی از کمبود در سال 97 شد. اقدام‌هایی از جمله حفظ و افزایش آمادگی واحدهای حرارتی موجود نیز انجام شد تا ظرفیت‌های جدید نیروگاهی را داخل مدار آورده و ظرفیت‌های قدیمی را هم آماده و آپ‌گرید کنیم و افزایش ظرفیت دهیم که این امور انجام شد.

وی در ادامه گفته است : اجرای طرح ویژه تغییر ساعات کاری اداری با همکاری استانداری‌ها یک اقدام استانداری محور بود. و با کسب مصوبه هیات وزیران کار را شروع کردیم و نتایج خوبی هم حاصل شد.

وی همچنین با اشاره به دیگر اقدام‌های مرتبط در این زمینه اعم از ارزیابی عملکرد روزانه  شرکت‌های توزیع گفت: این نمونه‌ای از کاهش پیک مصرف در سال ١٣٩٧  است.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی اظهار کرد: در این سال ما به رشد پیک مصرف ۲.۹۸ درصد رسیدیم و ٢٠٠٠ مگاوات هم توانستیم صرفه‌جویی کنیم که پس از ۱۰ سال رشد پیک مصرف ۵.۲ درصد سال ١٣٩٧ اولین سالی بود که این میزان کاهش را داشتیم.

وی با اشاره به اقدام‌های صورت گرفته در این بخش در سال گذشته اعم از انجام طرح‌های اولویت‌دار برق، حفظ و افزایش واحدهای حرارتی، آبی و تجدیدپذیر و اجرای ۱۱ برنامه مدیریت مصرف از جمله انعقاد ۱۲۰ هزار تفاهم‌نامه همکاری مشترک با صنعت، کشاورزی، تجاری و مولدهای خودتامین، اداری و سی. ان. جی با کمک استانداران گفته است: در سال ١٣٩٨ در نتیجه این اقدام‌ها در زمان پیک توانستیم ۳۸۷۴ مگاوات پیک دهیم؛ این بدان معناست که باید برای تامین این توان، ۵۲۰۰ مگاوات در بخش تولید، نیروگاه احداث کنیم.

حائری با اشاره به مزایای فنی و اقتصادی این اقدام‌ها گفته است: ضریب توان در روز پیک مصرف سال ١٣٩٨ ، ۹۱.۵ درصد بود که این عدد در سال ١٣٩٧، ۸۹ درصد بود.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی بیان کرده است: در مرحله سوم در این زمینه مجهزتر وارد شدیم؛ مرکز پایش تجهیز شد که به صورت آنلاین رفتار بار مصرفی تمامی شرکت‌های توزیع و برق‌ منطقه‌ای مونیتور می‌شود.

حائری با اشاره به اقدام‌های مرتبط در این بخش اعم از حفظ و ارتقای واحدهای موجود و راه‌اندازی واحدهای جدید، ایجاد ظرفیت جدید ۱۸۴۰ مگاوات و انعقاد تفاهم‌نامه مشترک به میزان ۱۲۹۴ مورد، شروع فعالیت استارت‌آپی در مدیریت مصرف برق گفته است: در این سال، به میزان ۵۶۴۶ مگاوات صرفه‌جویی شد که باید بیش از ٧٠٠٠ مگاوات نیروگاه احداث می‌کردیم که این توان را تامین کند.

وی همچنین با اشاره به صرفه‌جویی ۲۱۵۴ مگاوات در مدیریت پیک مصرف شب در سال جاری توامان با مدیریت پیک روز که برای نخستین بار محقق شد، اظهار کرده است :در پیک شب، ۵۸ هزار و ۲۲۰ مگاوات پیک مصرف یکی از روزها بود که علاوه بر این میزان صرفه‌جویی، ۵۹ هزار و ۱۱ مگاوات چیزی بود که توانستیم کاهش دهیم.

حائری تصریح کرده است: ضریب بار در سال جاری از ۹۱.۵ به ۹۴ درصد رسید، در حالی که کمترین کشوری وجود دارد که ضریب بار آن به این عدد برسد و این نشان می‌دهد که برای سال‌های آینده باید برنامه‌های دیگری داشته باشیم تا بتوانیم قله مدیریت مصرف را فتح کنیم.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی همچنین اظهار داشته است: اگر با این شیب بتوانیم حرکت کنیم تا ۱۰ سال آینده پیک مصرف ما عدد ۶۴ هزار و ۶۹۶ مگاوات خواهد بود و در صورتی که این مدیریت مصرف ادامه نیابد، این ظرفیت به ۸۶ هزار و ۷۰۹ مگاوات خواهد رسید و این به معنای ضرورت ایجاد ۱۲۵ هزار مگاوات نیروگاه است.

وی از صرفه‌جویی ۳۰ هزار مگاواتی با اجرای برنامه‌های مدیریت مصرف خبر داد و گفت: از دستاوردهای وزارت نیرو در اجرای سه ساله مدیریت مصرف،   ممیزی ملی مدیریت تقاضا و مصرف برق توسط وزارت نیرو با عملکرد بی‌نظیر کنترل پیک ۲.۹۸ درصد به ۹۹ صدم درصد است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *