اخبار اقتصادیبانک و بیمه

آغاز مذاکرات تجاری پسابرگزیت میان بریتانیا و ژاپن

مذاکرات تجاری پسا برگزیت

دولت‌های بریتانیا و ژاپن مذاکرات خود را با هدف دستیابی به یک توافق در مذاکرات تجاری پسا برگزیت (پس از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) آغاز کردند. با برات نیوز همراه باشید. 

مذاکرات تجاری پسا برگزیت در حالی صورت می‌گیرد که لندن و توکیو در تلاش برای جایگزینی توافقی هستند که در حال حاضر بریتانیا با ژاپن از طریق اتحادیه اروپا دارند. بدون توافق تجاری جدید انگلیس و ژاپن تا اول ژانویه 2021، دو کشور به صورت پیش فرض به شرایط تجاری سازمان تجارت جهانی باز می‌گردند.

این موضوع به معنی اعمال تعرفه و موانع جدید در تجارت میان دو کشور بریتانیا و چهارمین شریک تجاری غیر اتحادیه اروپا برای انگلیس یعنی ژاپن است.

انگلیس پس از گذشت چندین دهه از سیاست مشترک تجاری با اتحادیه اروپا، در حال مذاکره در زمینه تجارت آزاد با دیگر کشورهای جهان است. ماه گذشته انگلیس مذاکرات رسمی را با ایالات متحده آغاز کرد و همچنین امیدوار است تا به توافق تجاری با اتحادیه اروپا تا پایان سال جاری دست پیدا کند.

مذاکرات با بروکسل بسیار دشوار بوده است و هیچ توافقی حتی در مورد ساختار مبنایی این مذاکرات صورت نگرفته است.

مذاکرات تجاری پسا برگزیت با ژاپن از طریق ویدئو کال

بحث و گفت‌وگو با ژاپن در ابتدا از طریق مکالمه ویدئویی و بین وزیر تجارت بین المللی انگلیس لیز تروس و وزیر امور خارجه ژاپن توشیمیتسو موتیگی برگزار می‌شود. خانم تروس در خصوص ایجاد پیمان موجود بین توکیو و بروکسل اظهار امیدواری کرد:

هدف ما این است که به یک توافق جامع در تجارت آزاد برسیم که از توافق قبلی که با اتحادیه اروپا داشتیم، فراتر رود ، و استانداردهای جاه طلبانه را در مناطقی مانند خدمات و تجارت دیجیتال تنظیم کنیم.

خانم تروس اضافه کرد:

این توافقنامه فرصت‌های بیشتری را برای مشاغل و افراد در هر منطقه از کشور انگلستان فراهم می‌کند و به تقویت اقتصاد ما در پی چالش‌های بی‌سابقه اقتصادی ناشی از کرونا کمک می‌کند.

طبق آمار دولت انگلیس ، تجارت بین دو کشور در سال گذشته 31.4 میلیارد پوند بود که 9،500 کسب و کار مستقر در انگلیس در حال صادرات کالا به ژاپن بودند.

انگلیس امیدوار است توافق نامه تجاری آزاد با ژاپن به آن‌ها کمک کند تا در نهایت به توافق جامع و پیشرو بین کشورهای اقیانوس آرام (CPTPP) بپیوندند. عضویت در این توافقنامه که با 11 عضو از استرالیا تا شیلی امتداد دارد، موجب افزایش چشمگیر دسترسی به کسب و کارهای انگلیسی به بازارهای سراسر منطقه آسیا و اقیانوسیه می‌شود.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید