با انتخاب بایدن به عنوان رئیس جمهور بعدی آمریکا، زمزمه های بازگشت به برجام و مذاکره مجدد با آمریکا شنیده می شود. اما هم سخنگوی دولت و هم رئیس جمهور این بازگشت را منوط به شرایطی دانستند.

به گزارش برات نیوز، علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی خود در ویدئو کنفرانس اعلام کرد: تا پیش از بازگشت آمریکا به نقطه‌ای که خود را از انجام تعهداتش جدا کرد، امکان بررسی مذاکرات تازه‌ای اساسا وجود ندارد.

در این نشست که به دلیل رعایت پروتکل های بهداشتی به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شده بود، او درباره لایحه بودجه 1400 مبتنی بر واقعیت های کشور و همچنین محدودیت های کرونایی، روز دانشجو و موارد دیگر سخن گفت.

موضع تهران دربرابر مذاکره مجدد با آمریکا

برخی مقامات خارجی برای توافق بهتر با ایران مواردی را بیان کردند. ربیعی درباره موضع تهران در این زمینه می گوید: به زبان ساده بازگشت به شرایط ۲۸ اردیبهشت ۹۷ یا ۱۸ می ۲۰۱۸ یعنی همان روزی که آمریکا به انجام تعهداتش خاتمه داد، چیزی است که ما انتظار داریم.

 آمریکا باید روند را با همان سرعتی  انجام دهد که ترامپ آن را بدون هیچ پیش شرطی انجام داد و تمام روندهای مخرب طی شده را معکوس کند.

بیشتر بخوانید: احتمال از سرگیری صادرات نفت ایران در دوره بایدن

دولت بعدی آمریکا به خوبی می‌داند که چه کارهایی را برای جلب اطمینان ایران باید انجام بدهد و از چه اقدامات زیانباری که می‌تواند به دیپلماسی آسیب بزند، خودداری کند.

سخنگوی دولت صراحتا بیان کرد که تا پیش از بازگشت آمریکا به نقطه‌ای که خود را از انجام تعهداتش جدا کرد، امکان بررسی مذاکرات تازه‌ای اساسا وجود ندارد.

نیاز به تجدید ساختار مذاکرات نیست

ربیعی در مورد اعلام تمایل ژاپن و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس برای انجام مذاکرات جدید برجام، اضافه کرد: «ما بطورکلی از نقش آفرینی بیشتر ژاپن به عنوان یک کشور دوست و شریک مهم در مسائل بین المللی استقبال می‌کنیم.

اما مذاکرات برجام از دیدگاه ما تمام شده و قرار نیست مذاکرات تازه‌ای انجام بگیرد که نیازی به تجدید ساختار مذاکرات وجود داشته باشد.

امروز تنها مسئله باقی مانده، بازگشت همه طرف‌ها به تعهداتشان مطابق توافق انجام گرفته است و این موضوع پیچیده‌ای نیست.»

بازگشت به تعهدات

رئیس جمهور نیز نسبت به مذاکره مجدد با آمریکا واکنش نشان داد و در جلسه هیئت دولت بازگشت به تعهدات را با امضای رئیس جمهور آمریکا و اعمال شرایطی ممکن دانست.

او بیان کرد: «هر زمان 5+1 یا 4+1 به تمام تعهداتش عمل کرد، ما هم به تمام تعهداتمان برمی گردیم. من قبلا هم گفته ام که بازگشت به تعهدات زمان نمی برد. تنها اراده لازم دارد.»

حسن روحانی افزود: «همانطور که نفر قبل برجام را نقض کرد، نفر بعدی می تواند با امضا دوباره به تعهدات بپیوندد.»

او تصریح کرد: «این کار وقت و زمان و مذاکره نیاز ندارد. هردوی طرف مانند می توانند برگردند.

آمریکا نیز اگر کارهایی که علیه ملت ایران انجام دادند را جبران کنند، ما هم به تمام تعهداتمان بر می گردیم.»

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *