سرانجام، مایکروسافت راهی را پیدا کرده است که بتواند کاربران را وادار به استفاده از مرورگر اج به جای اینترنت اکسپلورر کند. وقتی این شرکت نسخه‌ی جدید مرورگر اج را که قرار است در ماه نوامبر رونمایی شود، منتشر کند، کاربران اینترنت اکسپلورر نخواهند توانست به 1156 وبسایت ازجمله وبسایت‌های محبوب مانند یوتیوب، توییتر و ESPN دسترسی داشته باشند. در عوض، آن‌ها مجاب خواهند شد تا از مرورگر مبتنی بر کرومیوم جدید شرکت یعنی مرورگر مایکروسافت اج برای دسترسی به این وبسایت‌ها استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: مرورگر مایکروسافت کرومیوم در به روزرسانی ویندوز

به گزارش برات نیوز، این فهرست در یک فایل DLL نگهداری می‌شود که مایکروسافت آن را در تابستان به نصب مرورگر اج اضافه کرده است. اینترنت اکسپلورر این فایل را از طریق یک افزونه یا پلاگین بارگذاری می‌کند. سپس، بر وبسایت‌هایی که کاربر از طریق مرورگر بازدید می‌کند، نظارت می‌نماید. در صورتی که کاربر وارد وبسایتی شود که مایکروسافت ترجیح می‌دهد آن را با اینترنت اکسپلورر باز نکند، پیام صفحه پشتیبانی زیر ظاهر می‌شود: «شما به مرورگر مایکروسافت اج هدایت می‌شوید که با استفاده از آن می‌توانید مرور خود را ادامه دهید. در صورتی که با سایتی مواجه شدید که به اینترنت اکسپلورر نیاز دارد، می‌توانید بدون خارج شدن از مرورگر اج آن سایت را در حالت اینترنت اکسپلورر بارگذاری کنید.»

منسوخ شدن مرورگر اینترنت اکسپلورر
مایکروسافت قصد دارد مرورگر اینترنت اکسپلورر را منسوخ کند.

با گذشت چهار سال از پایان پشتیبانی شرکت مایکروسافت از اینترنت اکسپلورر 8، 9 و 10، ممکن است اینگونه به نظر آید که دیگر چنین مرورگری وجود ندارد. با این وجود، مانند نسخه‌های قدیمی اندروید، هنوز هم تعداد کم اما قابل توجهی از کاربران از این نرم‌افزار برای پیمایش اینترنت استفاده می‌کنند. طبق آمار StatCounter، از سپتامبر سال 2020 اینترنت اکسپلورر تنها 1/19 درصد از بازار مرورگرها در سراسر جهان را به خود اختصاص داده است. این نتایج بخشی از برنامه‌ی مایکروسافت برای منسوخ کردن مرورگر اینترنت اکسپلورر است. مثل همیشه، مدیران بخش فناوری اطلاعات در این مورد اظهار نظر خواهند کرد. اما حتی در صورتی که مرورگر اج بر روی کامپیوتر شخصی کاربر نصب نشده باشد، راه گریزی وجود ندارد و این روند ادامه خواهد یافت.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *