اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

کوچ مستاجران تهرانی به‌علت افزایش اجاره بها

مستاجران تهرانی

به‌گزارش برات نیوز ، حسام عقبایی، نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک، در رابطه‌ با بازار اجاره بها اذعان داشت: در مورد اجاره بها باید بگویم که وضعیت خوبی ندارد، به این دلیل که تورم عمومی به عنوان یکی از عوامل موثر در افزایش اجاره بها است و وقتی تورم ایجاد می‌شود، موجر توقع دارد که این تورم در اجاره بها نیز هم لحاظ شود. این مشکل اصلی بسیاری از مستاجران تهرانی است.

وی همچنین افزود: دلیل دوم این است که عمده موجران ما، موجران حرفه‌ای نیستند؛ گروهی هستند که تامین معاششان از اجاره‌دادن خانه است. بنابراین وقتی پای میز مذاکره با مستاجر می‌نشینند، اول می‌گویند تورم بالا رفته و بعد می‌گویند برای مثال پارسال پرتقال را کیلویی ۵ هزار تومان می‌خریدیم و حالا باید کیلویی ۱۰ هزار تومان بخریم؛ یا این‌که اسنپ سوار می‌شدیم ۱۳ هزار تومان و حالا باید همان مسیر را ۳۰ هزار تومان بدهیم و… یعنی تمام کالاهایی که امروز با افزایش قیمت روبه‌رو شده، همه این افزایش قیمت‌ها را به نوعی از طریق اجاره بها تامین کند.

عقبایی به این موضوع هم اشاره کرد که، مستاجری که می‌خواهد خانه اجاره کند، با توجه به این‌که تورم ۳۰ درصد است، حقوق او ۸ درصد از تورم عقب است. حالا اجاره بهای این فرد تا سقفی باید افزایش یابد که قدرت پرداخت داشته باشد.

افزایش قیمت مسکن و تاثیرش روی اجاره بها

وی اضافه کرد، با وجود این‌که در سال ۹۸ افزایش قیمت مسکن از مرز ۱۰۰ درصد عبور کرد، برخی از موجران توقع داشتند که به دلیل این‌که قیمت مسکن افزایش یافته و اصلی‌ترین شاخص تعیین اجاره بها قیمت مسکن است، بنابراین قیمت باید اجاره بها ۱۰۰ درصد افزایش یابد. این در حالی است که اگر چنین اتفاقی می‌افتاد، مستاجر در تهران یا شهرهای بزرگ نمی‌توانست دوام بیاورد.

بیشتر بخوانید: اجاره‌نشینی 24 درصد خانوارهای شهری

عقبایی همچنین درباره افزایش قیمت اجاره بها در سال 99 ادامه داد، افزایش متوسط اجاره بها در سال ۹۸ حدود ۳۰ درصد بود؛ با وجود این‌که قیمت مسکن ۱۰۰ درصد افزایش یافته بود. امسال افزایش قیمت مسکن آن‌قدر نیست و در حد تورم خواهد بود و سونامی و جهش قیمت نخواهیم داشت، اما افزایش قیمت داریم. پیش‌بینی من این است که اجاره بها در شهرهای بزرگ به تورم نزدیک‌تر است و در شهرهای کوچک فاصله بیشتری با تورم دارد و در شهرهای خیلی کوچک افزایش قیمت نخواهیم داشت، زیرا فاصله عرضه و تقاضا وجود ندارد.

کوچ مستاجران تهرانی

نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک در رابطه با کوچ مستاجران و حاشینه نشینی نیز گفت، آمار موثقی وجود ندارد و مرکز آمار هم اعلام نکرده، اما تا آن‌جایی که می‌دانم، به خصوص از سال ۹۷ به بعد بخش زیادی از مستاجرانی که در شمال تهران مستاجر بودند، به میانه تهران آمدند و آنهایی که در میانه تهران بودند، به جنوب تهران رفتند و گروهی که در جنوب تهران بودند، به حاشیه تهران نقل مکان کردند؛ آن هم به دلیل این‌که نمی‌توانستند اجاره بهای خود را پرداخت کنند. من فکر می‌کنم جمعیتی در حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد از مستاجران مشمول این جابه‌جایی‌های قهری شدند.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید