معاون فناوری و توسعه نوآوری شرکت سپرده گذاری مرکزی از مسدودی سایت‌های جعلی سجامی خبر داد و گفت: ۱۷ سایت جعلی سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) مسدود شدند.

به گزارش برات‌نیوز، علیرضا ماهیار در این زمینه اعلام کرد: با همکاری شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و پلیس فتا، در طول دو ماه گذشته ۱۷ سایت جعلی منتسب به سجام مسدود شدند.

وی راه‌اندازی این سایت‌ها را مصداقی از کلاه‌برداری دانست و گفت: رصد تیم امنیت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی از دو ماه قبل ثابت کرد که سایت‌های کلاهبرداری تحت عنوان سایت‌های سجام با اصلاح فنی (فیشینگ) راه‌اندازی شده و تحت دامنه‌های غیرمجاز به دریافت اطلاعات مردم اقدام کرده‌اند.

متاسفانه در این کلاهبرداری تنها موضوع گردآوری اطلاعات نبود، بلکه با توجه به اینکه مردم به آدرس و دامنه حساسیت خاصی نداشتند، مشخصات و حساب‌های بانکی خود را وارد کرده و در مقابل، سایت‌های جعلی اقدام به سو استفاده از اطلاعات مالی سهامداران و حملات فیشینگ می‌کردند.

هر چند دامنه پرداخت مورد تایید شاپرک نبود، اما فرد به دامی گرفتار می‌شد که بدون شک کردن به صحت اطلاعات سایت، تمام اطلاعات شخصی خود اعم از اطلاعات حساب بانکی را درون سایت جعلی وارد می‌کرد.

بیشتر بخوانید: واریز سود مشتریان شستا از طریق سجام

معاون شرکت سپرده گذاری مرکزی در ادامه سخنان خود این چنین گفت: مطابق با تعاملی که با پلیس فتای کشور برقرار شده است، ‌ سریعا کلیه سایت‌های جعلی که در حال انجام عملیات خرابکاری بودند پس از شناسایی مسدود شدند. شناسایی تیم و عواملی که اقدام به کلاهبرداری می‌کردند هم بر اساس پیگیری‌ها در دستور کار مراجع انتظامی و قضایی کشور قرار گرفت و سردسته‌های اصلی این تیم‌ها شناسایی و اقدامات لازم در این حوزه انجام شد.

آیا اطلاعاتی از سامانه اصلی سجام درز شده است؟

وی در پاسخ به پرسش افزود: خیر، هیچ‌گونه اطلاعاتی از سمت سجام درز نکرده و فقط اطلاعاتی که مردم در سایت‌های فیشینگ وارد کردند، مورد سرقت قرار گرفته است.  سایت اصلی سجام به آدرس  www.sejam.ir است و مردم در صورت ملاحظه سایت‌های جعلی، سریعا مراتب را به سایت  www.cyberpolice.ir اطلاع دهند تا چنین موارد مشکوکی توسط پلیس امنیت فضای تبادل اطلاعات کشور شناسایی و بلافاصله جهت مسدود شدن آن اقدامات لازم صورت گیرد.

افرادی که بدون رعایت پروتکل‌های امنیتی اقدام به ورود رمزهای ثابت کردند مسلما طبق فیشینگی که روی داده است، کارت‌های بانکی‌شان نیز تحت تاثیر قرار گرفته و بعضا مبالغی بیشتر از مبالغ واردشده در سایت از مال‌باختگان کسر شده است. مردم باید اطلاعات بانکی و رمز پویا را در داخل درگاه‌هایی که متصل به درگاه شبکه شاپرک است، وارد کنند.

ماهیار همچنین افزود: هیچ کدام از تبلیغات مختلف تحت عنوان مشاور سهام عدالت در فضای مجازی وابستگی به شرکت سپرده گذاری مرکزی نداشته و جعلی و در راستای کلاهبرداری راه‌اندازی شده‌ است.

در راستای گزارش منتشر شده از سوی شرکت سپرده گذاری مرکزی معاون سمات اضافه کرد: مرکز تماس ۱۵۶۹ و کارگزاران رسمی، آماده پاسخگویی به سوالات سهامداران هستند به طوریکه نیازی به مراجعه به سایت های جعلی و فضای مجازی نیست.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *