1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. چهار شهرک صنعتی میزبان خانواده کارگران می‌شود
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

چهار شهرک صنعتی میزبان خانواده کارگران می‌شود

مسکن کارگری

با توجه به نقش مهم کارگران درچرخه تولید اما این زحمتکشان جزو اقشار اسیب دیده و ضعیف جامعه به شمار می آیند وهمیشه درگیر مشکلات زندگی هستند که از جمله اصلی ترین دغدغه های این قشر زحمتکش مسکن است. اجرای طرح ساخت مسکن کارگری که به تازگی قرار است دراطراف شهرک های صنعتی اجرایی شود گامی بزرگ درجهت رفع مشکلات مسکن این تلاشگران چرخه تولید است.

بر اساس انعقاد تفاهم نامه ای میان وزارت راه و شهرسازی، اتاق بازرگانی و بانک مسکن درقالب طرح اقدام ملی مسکن بنا شده است تا در کنار شهرک های صنعتی، واحدهای مسکونی کارگری با هدف تامین مسکن ارزان قیمت برای کارگران و حل مشکل تردد آنها احداث شود.

رئیس اتاق تعاون به تشریح جزییات ساخت مسکن کارگری در چهار شهرک صنعتی پرداخته و گفته است: شهرک اول شهرک ایوانکی است که به صورت مجازی از سوی رییس جمهوری کلنگ زنی شود.

وی در ادامه به آمادگی کامل برای شروع به کار ساخت مسکن کارگران دراین شهرک اشاره کرده و گفته است :در شهرک ایوانکی زمینی 10 هکتاری برای ساخت هزار واحد مسکونی آماده شده که با افتتاح مجازی آغاز به کار می کند.

عبداللهی درباره شهرک دوم نیز اظهار کرده است:  شهرک صنعتی کاسپین قزوین دومین شهرکی است که قرار است درآن 900 واحد مسکونی برای تحویل به کارگران ساخته شود.

رئیس اتاق تعاون ایران افزود: شهرک سوم ،شهرک صنعتی اشتهارد البرز است که با وزارت راه و شهرسازی برای تخصیص زمین مورد نیاز درحال پیگیری هستیم و شهرک چهارم نیز، شهرک صنعتی شمس آباد است که بزرگترین شهرک صنعتی کشور به شمار می رود و بالغ بر ۴۵ هزار نفر در آن مشغول کارند و در حال انجام کارهای تشریفاتی آن هستیم.

۱۰۰ هزار واحد مسکونی در استان های تهران،قزوین و البرز

به گفته وی در گام اول این طرح پیش بینی برای ساخت حدود 100 هزار واحد مسکونی برای کارگران در اطراف چهار شهرک صنعتی انجام شده که قرار است در استان های تهران، البرز و قزوین اجرایی شود.

عبداللهی یادآور شده است :مقدمات ساخت واحدهای مسکونی برای کارگران در 12 استان دیگر نیز انجام شده است وکمیته مسکن کارگری با مسئولیت معاون استاندار و دبیری اتاق های تعاون استانی تشکیل شده و حمایت و پشتیبانی از پروژه ها نیز با بانک مسکن است.

رئیس اتاق تعاون ایران تصریح کرد: با بانک مسکن برای تامین مالی این پروژه تفاهم نامه ای منعقد شده و وزارت راه و شهرسازی هم به عنوان متولی و سیاستگذار کار تعیین شده است. اتاق تعاون ایران نیز وظیفه هماهنگی و مدیریت و وزارت کار متولی بانک اطلاعات کارگران را عهده دار شده است.

وی اعلام داشته است : دربررسی های صورت گرفته مشخص شده که در شهرک های صنعتی بالغ بر ۸۰۰ هزار نفر مشغول کارند و عملا متقاضی مسکن هستند، علاوه بر آن مشکل رفت و آمد به محل کار دارند و ناچارند در داخل شهرها ساکن شوند و مسافت طولانی را تا رسیدن به محل کار طی کنند لذا طی تفاهم نامه ای با وزارت راه و شهرسازی و در قالب طرح اقدام ملی مسکن بنا شد در کنار شهرکهای صنعتی، واحدهای مسکونی کارگری با هدف تامین مسکن ارزان قیمت برای کارگران و حل مشکل تردد آنها احداث شود.

عبداللهی اظهار کرده است : ما سعی داریم تا با توجه به ارزان بودن قیمت زمین در مناطق درنظرگرفته شده برای مسکن کارگران قیمت زمین را حذف کرده و از کارگران دریافت نکنیم.

به گفته وی، در حال حاضر مقدمات احداث در شهرک صنعتی ایوانکی انجام و مطالعات آغاز شده و زمین در حال آماده سازی است و اعلام شده زمانی برای کلنگ زنی آن داده شود.

رئیس اتاق تعاون ایران درباره راه اندازی بورس مسکن واملاک و مستغلات اظهار کرد: مشکلاتی که هم اکنون در بخش مسکن به وجود آمده و بحرانی که طی چند ماه اخیر به دلیل شیوع ویروس کرونا گریبانگیر کشور شده مشکلاتی در بخش خرید و فروش مسکن، قیمتها و اجاره و رهن ایجاد کرده و باعث شده تا شرایط خوبی در کشور حاکم نشود.

عدم توازن عرضه و تقاضا در بازار مسکن

وی درباره آشفتگی بازار مسکن اظهار کرد: در کشور واحدهای مسکونی زیادی خالی هستند که عمدتا در حوزه مسکن گران قیمت است و عموم مردم در تامین مسکن دچار مشکل هستند لذا در شورای عالی بورس از مدتها قبل تصمیم گرفته شد که برای این کالا بورسی ایجاد شود و بورس مسکن و املاک با هدف رونق بخش مسکن به عنوان موتور محرکه اقتصد راه اندازی شود.

راه اندازی چرخ پنجم بورس تا چهار ماه آینده

عبدالهی همچنین ازراه اندازی چرخ پنجم بورس با سرمایه 5 هزار میلیارد تومانی  تا چهار ماه آینده خبر داده و گفته است :سهام بورس مسکن و املاک به بخش های مجزا تفکیک و تقسیم می شود که ۳۵ درصد آن در قالب تعاونی و خصوصی توسط اتاق های بازرگانی و تعاون ،35 درصد آن با قرارگرفتن بازار در اختیار شهرستانها و نهادهای عمومی غیردولتی و بانکهای متقاضی تامین  شده و ۳۰ درصد مابقی نیز در قالب پذیره نویسی به آحاد مردم واگذار شود.

به گفته دبیرکل اتاق تعاون ایران، دو بخش اول به هیچ عنوان مجاز به خرید و فرایند پذیره نویسی بورس نخواهند بود.

این مقام مسوول معتقد است :راه اندازی بورس مسکن و املاک بازار پرسودی را ایجاد کرده و رونق را به کارخانجات تولید مصالح ساختمانی و مواد اولیه باز می گرداند که این خود کاهش قیمت مسکن و افزایش تولید آن را در پی دارد.

برگزاری نمایشگاه صنعت ساختمان بسته به تصمیم دولت

وی به اهمیت تصمیم دولت برای برگزاری بیستمین دوره از نمایشگاه صنعت ساختمان تاکید کرده و گفته است :ما آمادگی کامل را برای برگزاری این دوره از نمایشگاه صنعت ساختمان را داریم اما با توجه به شیوع بیماری کرونا باید منتظر تصمیم دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا باشیم.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست