با توجه به اعمال سیاست های ترکیه و روسیه برای دور زدن ایران در حوزه گاز، اما با توجه به قرارگرفتن در موقعیتی مناسب مشتریان خاص گاز ایران همیشگی اند.

به گزارش برات نیوز، شواهد امر حاکی از این است که ترکیه و روسیه قصد دور زدن ایران را در پروژه های گازرسانی و خط ریلی ایران و اروپا دارند.

این درحالی است که ایران با داشتن منابع عظیم انرژی تاکنون نتوانسته از صادرات انرژی در سیاست خارجی خویش بهره گیرد.

با توجه به اینکه ایران دومین ذخایرعظیم گاز را در اختیار دارد اما سهم آن در بازار جهانی گاز کمتر از یک درصد است.

ضرورت دراختیار گرفتن 10 درصد از تجارت جهانی گاز توسط ایران

براساس این گزارش، ایران در برنامه های خود دیده که تا پایان سند برنامه ششم توسعه باید 10 درصد از تجارت جهانی گاز طبیعی را در اختیار داشته باشد.

 اما میزان مصرف بالای داخلی گاز و عدم توانایی ایران برای جذب سرمایه و تکنولوژی از جمله مشکلاتی است که ایران را در دستیابی به اهداف خود ناکام گذاشته است.

همچنین نبود متولی در امر صادرات گاز در کشور نیز جز موانعی است که جلوی دستیابی به اهداف ایران در بخش انرژی در برنامه ششم توسعه و هم در سند چشم‌انداز را گرفته است.

یک کارشناس اقتصادسیاسی درخصوص شرایط ایران اظهار داشت:

با توجه به اعمال سیاست های خاص از سوی ترکیه و روسیه برای دور زدن ایران، اما نکته جالب این است که به دلیل موقعیت استراتزیکی درهمه برهه ها مشتریان خاص گاز ایران وجود دارد.

اخیرا مقامات ترکیه اعلام کرده‌اند که بنا دارد با همکاری دو شرکت بوتاش و سوکار خط لوله انتقال گاز ترکیه-نخجوان را یکساله ساخته بسازد.

 بنا بر آن سالانه 500 میلیون متر مکعب در سال گاز به نخجوان منتقل شود.

ترکیه به دنبال منبع تامین اطمینان بخش گاز

علی اصغر زرگر اظهار کرد:

فعالیت‌های گازی ترکیه در منطقه و سرعتی که برای اجرای پروژه‌های گازی در هر نقطه ای دنبال می کند، عجیب است .

وی خاطر نشان کرد: ترک‌ها با توجه به کمک تمام قدی که به آذربایجان در موضوع قره باغ داشتند انتظار داشتند یک دالانی برای عبور گاز در نظر گرفته شود و از طریق ارمنستان به نخجوان بروند.

وی با بیان اینکه ترکیه بدنبال منبع تامین اطمینان بخش و تمام وقت است، افزود:

اگر خط لوله گاز مستقلی داشته باشد این اطمینان را دارد که گاز را در فصول مختلف سال و با قیمت قابل رقابت دریافت کند.

این کارشناس اقتصاد سیاسی تصریح کرد: با توجه به مشتریان خاص گاز ایران اما تاکنون منبع قابل اطمینانی برای نیاز کشورهای وارد کننده از جمله عراق و ترکیه نبوده‌ و این در حالی است که ترکیه بدنبال یک منبع مطمئن است.

ترکیه به دنبال مسیری برای حذف ایران و مشتریان خاص گاز ایران

وی اعلام کرد: در توافقنامه آتش بس بین ارمنستان و آذربایجان که با میانجی‌گری روسیه انجام شد، ترک‌ها یک استراتژی بلندمدت را دنبال می‌کردند.

این کارشناس خاطر نشان کرد: در هر حال در موضوع گاز ترکیه ایران را دور می‌زند و با توجه به سیاست‌های پان ترکیسم که دنبال می‌کند استراتژی گازی گسترده‌ای در دستور کار دارد.

زرگر خاطرنشان کرد: علاوه بر راه استراتژیک ریلی که از آذربایجان، خزر و ترکمنستان؛ ترکیه بدنبال مسیری بدون در نظر گرفتن ایران است.

ایران دارای منابع عظیم گازی بزرگ

وی اظهار کرد: ما منابع عظیم گازی از شمال، مرکز تا جنوب، از خزر تا خلیج فارس داریم.

زرگر تصریح کرد: با توجه به وجود این منبع عظیم گاز سه مشکل مطرح است.

وی درمورد مشکل اول گفت: نیاز روزافزون 85 میلیون نفر در بخش خانگی و نیروگاهی و درخواست مشتری داخلی، نبود سرمایه گذاری خارجی در حوزه توسعه خطوط لوله بخصوص فرامرزی دو مشکل اصلی در صرف منابع گازی است.

این کارشناس سیاسی اقتصادی همچنین گفت: ضمن اینکه به لحاظ تکنولوژی نیز اوضاع چندان بسامانی نداریم.

بیشتر بخوانید: مسیر صادرات گاز ایران به اروپا هموار می‌شود؟

زرگر خاطر نشان کرد: موضوع تحریم نیز کشورهای مقصد ما را نیز تحت تاثیر قرار داده اما مشتریان خاص گاز ایران همیشگی اند.

 وی افزود: به طور مثال قرار بود شاه لوله صادرات از پاکستان به هند و چین برود اما به دلیل اینکه دو کشور هند و پاکستان در تنش هستند و همچنان تحت سیطره امریکا هستند، این خط لوله اجرایی نشده است.

روسیه مانع رسیدن خط لوله ایران به اروپا

این کارشناس اقتصاد سیاسی در ادامه با بیان اینکه روسیه نیز مانع بزرگ رسیدن خط لوله ایران به اروپا است، گفت: روس‌ها سعی می‌کنند ایران را به سمت شرق هدایت کنند و اروپا را برای خود حفظ کنند.

 وی در ادامه افزود: به این ترتیب روسیه از شیر گاز به عنوان اهرم سیاسی و اقتصادی استفاده می کند بنابراین فعلا دست ایران در این حوزه بسته است.

زرگر یادآور شد: اگر سرمایه گذاری 20 میلیارد دلاری سوئیس برای احداث واحدهای ال ان جی ایران انجام می‌شد غرب نیز تمایل داشت که یک آلترناتیوی برای تامین گاز غیر از روس‌ها داشته باشد و از فشار روسیه کم کند.

موقعیت استراتژیک و یونیک ایران

این کارشناس سیاسی خاطرنشان کرد: ترکیه چه سیاست پان ترکیسم را دنبال کند و چه بخواهد ایران را دور بزند و از شمال خزر و آذربایجان برای خود دالان انرژی ایجاد کند، ایران یک موقعیت استراتژیک و یونیک دارد و مشتریان خاص گاز ایران همیشه وجود دارد.

وی درادامه گفت:ایران این امکان را دارد که علاوه بر تامین گاز مشتریان شمالی گاز را به طریق ال ان جی از مسیر جنوب نیز به کشورهای حاشیه خلیج فارس ببرد، بنابراین گاز ایران در هر برهه‌ای مشتریان خاص خود را دارد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *