اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

راه‌اندازی مرکز حل اختلاف حقوقی دانش بنیان‌ها

مصالحه و ارجاع به داوری

به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سید محمد صاحبکار خراسانی رئیس مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان از راه‌اندازی « مصالحه و ارجاع به داوری » خبر داد و اعلام کرد چنین مرکزی برای حل‌وفصل انواع اختلافات تجاری و حقوقی شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور تاسیس شده است.

به گزارش برات‌ نیوز ؛ صاحبکار خراسانی گفت: راه‌اندازی چنین مرکزی جزء الزامات بوده و اختلافات حقوقی به سه روش صلح و سازش، داوری یا حضور در محاکم قضایی حل می‌شوند؛ اما حل اختلاف از طریق محاکم قضایی معمولا پرهزینه بوده و زمان زیادی جهت رفع مشکل صرف خواهد شد. به همین دلیل، مرکز « مصالحه و ارجاع به داوری » با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری راه‌اندازی شد. شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند در زمان عقد قرارداد قید کنند که در صورت بروز اختلاف، ابتدا در این مرکز مصالحه کنند و در صورت عدم مصالحه به مراکز داوری ارجاع داده شوند.

طبق گفته‌های رئیس مرکز شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان، با توجه به اینکه اغلب شرکت‌ها، تمایل بیشتری به حل اختلاف از طریق صلح و سازش دارند، از طریق این مرکز تازه تأسیس، می‌توان خدمات قابل‌توجهی به شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه کرد. جهت استفاده از این خدمات، شرکت‌های دانش‌بنیان در قراردادهای خود کافی‌ست تا مرکز مصالحه را به‌عنوان مرجع مورد رضایت دو طرف انتخاب کرده و در صورتی‌که موفق به مصالحه نشدند، این مرکز می‌تواند داوری را به یک مراکز داوری همکار ارجاع دهد.

وی در ادامه سخنان خود افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان نیز مانند هر بنگاه اقتصادی دیگری با مسائل حقوقی و قضایی روبه‌رو خواهند شد، به همین جهت، شرکت‌ها باید از خدمات و مشاوره‌های حقوقی مخصوص به‌خود بهره‌مند شوند. در حقیقت،  این مرکز  به‌ حل‌وفصل انواع اختلافات تجاری و حقوقی میان شرکت‌ها می‌پردازد.

وی همچنین اذعان داشت: مرکز مصالحه و ارجاع به داوری در موسسه خدمات فناوری تا بازار ایرانیان مستقر شده است و شرکت‌های دانش‌بنیان برای مصالحه می‌توانند از مشاوران و وکلا حقوقی خبره این مرکز تخصصی به‌صورت رایگان استفاده کنند.

عضو هیئت علمی پژوهشکده مطالعات فناوری در مورد مزایای استفاده از این مرکز گفت: در این مرکز تمام رسیدگی‌ها و داوری‌ها با سرعت بالایی انجام شده و داور از دقت نظر و تخصص و دانش کافی نسبت‌به مسائل شرکت‌های دانش بنیان برخوردار است. همچنین هزینه‌های دادرسی در این مرکز پایین‌تر از محاکم قضایی خواهد بود.

صاحبکار خراسانی  همچنین گفت: خدمات مرکز مصالحه و داوری برای شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و فناور رایگان بوده و  از آنجایی‌که مشاوران خبره در این مرکز مشغول داوری هستند، شرکت‌های دانش‌بنیان بهتر است در صورت بروز اختلاف به‌جای مراجعه به محاکم قضایی با مراجعه به مرکز شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان و ثبت درخواست کنند.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید