با تدوین برنامه مشترک میان وزارت خانه های راه وشهرسازی و صمت، مصالح ساختمانی در بازار تامین می شود.

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که چندی پیش، مشکلاتی در تامین مصالح ساختمانی و یا افزایش قیمت چشمگیر برخی از مصالح ساختمانی از جمله سیمان به وجود داشت.

ازطرفی هرگونه کمبود و یا افزایش قیمت مصالح ساختمانی موجب ایجاد موج گرانی در بازار مسکن خواهد بود و سازندگان واحدهای مسکونی این موضوع را مزید برعلت افزایش قیمت ها می دانند.

از اینرو مسوولان دولت سیزدهم درخصوص تنظیم بازار مصالح ساختمانی و تامین این مصالح دربازار اقدامات و برنامه ریزی داشته اند.

درهمین راستا، وزارت راه و شهرسازی و وزارت صمت با برنامه ریزی مشترک درنظردارند تا مصالح ساختمانی در بازار به میزان کافی تامین شود.

احداث 2 میلیون واحد مسکونی در سال جاری

براساس این گزارش، وزیر راه و شهرسازی و وزیر صمت در نشست مشترکی از برنامه ریزی برای آغاز عملیات احداث ۲ میلیون واحد مسکونی در سال جاری خبرداده و اظهار داشتند:

بر اساس اطلاعات موجود، اکنون کمبودی از منظر مصالح ساختمانی در کشور وجود ندارد و باید برای تأمین مصالح در زمان مناسب، برنامه ریزی لازم انجام گیرد.

همچنین درادامه این نشست، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی بر لزوم هماهنگی برای ایجاد شهرک‌های صنعتی، شهرهای لجستیک، شهرهای جدید و شهرک‌های مسکونی در مجاورت یکدیگر تأکید کرد.

وی، فولاد و سیمان را از جمله مهم‌ترین مصالح مورد نیاز برای احداث واحدهای مسکونی برشمرد و گفت:

باید برنامه مشترکی برای تأمین به موقع و به صرفه این مصالح تدوین شود.

احداث 4 میلیون واحد مسکونی در شهرهای جدید و ایجاد اشتغالزایی

قاسمی در ادامه این نشست، ضمن اشاره به موضوع تامین مصالح ساختمانی در بازار به موضوع آمایش سرزمین پرداخت و گفت:

احداث بخشی از ۴ میلیون واحد مسکونی باید در شهرها و شهرک‌های جدید انجام شود، اما این موضوع نیازمند ایجاد اشتغال در این مناطق است.

وی ادامه داد: هماهنگی برای ایجاد شهرک‌های صنعتی، شهرهای لجستیک، شهرهای جدید و شهرک‌های مسکونی در مجاورت یکدیگر می‌تواند باعث شود که واحدهای مسکونی ایجاد شده قابلیت سکونت داشته باشند و طرح‌های انتقال جمعیت با موفقیت اجرا شود.

ضرورت تامین ناوگان جاده ای با بهره گیری از توان داخلی

وی در ادامه به مساله نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده‌ای اشاره کرد و گفت:

 اکنون به تأمین ناوگان کامیون با ظرفیت ۱۰ تن، نیاز است و این مساله باید از طریق تولید داخل تأمین شود.

وزیر راه و شهرسازی در ادامه خواستار مشارکت برای نوسازی ناوگان ریلی شد و گفت: باید برای انتقال حمل بار از جاده به ریل در دستور کار قرار گیرد که این مساله نیازمند رفع خلأهای موجود در اتصال شبکه ریلی به سرچشمه‌های بار است.

اعلام آمادگی وزارت صمت برای اجرای قانون جهش تولید

قاسمی در ادامه خواستار پرداخت بدهی شرکت‌های صنعتی به شرکت راه آهن شد تا منابع مالی برای توسعه شبکه راه آهن و بهبود عملکرد صنعت حمل و نقل ریلی فراهم شود.

همچنین در این نشست مشترک، فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز بر آمادگی وزارت صنعت برای آغاز برنامه اجرایی قانون جهش تولید مسکن و همچنین نوسازی ناوگان باری کشور با استفاده از ظرفیت داخلی تاکید کرد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *