مصرف انرژی ایران اکنون 6.3 میلیون بشکه در روز است که اگر ظرفیت بهینه سازی 3.5 میلیون بشکه درروز ایجاد شود، صرفه جویی 6-8 میلیاردی را در پی خواهد داشت.

قابلیت کاهش 50 درصدی مصرف انرژی ایران

به گزارش برات نیوز، علی مبینی دهکردی مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت در نشستی که امروز برگزار شد، اذعان داشت که ظرفیت فعلی انرژی ایران قابل مقایسه با گذشته نیست و و اکنون به ظرفیت‌های وسیعی در بخش‌های مختلف دست یافته‌ایم، اگر برنامه‌ریزی درستی داشته باشیم و از این ظرفیت‌ها به نحو احسن استفاده کنیم، هر غیرممکنی را ممکن خواهیم کرد.

براساس تراز سال ۱۳۹۶ مصرف فعلی انرژی کشور معادل ۶.۳ میلیون بشکه نفت در روز است که چنانچه برنامه‌های بهینه سازی 3.5 میلیون بشکه انجام شود، قابلیت صرفه جویی ۵۰ درصدی مصرف انرژی وجود خواهد داشت که چیزی حدود 6-8 میلیارد تومان می شود. وی با بیان این‌که امروز کمبود قوانین و مقررات در کشور وجود ندارد و تمامی قوانین لازم در حوزه بهینه سازی مصرف سوخت تدوین شده است، ادامه داد: در شرایط فعلی باید راه حل مدیریت چالش‌ها را پیدا کنیم.

ایران دارای بالاترین شاخص شدت مصرف انرژی در دنیا

او در گفته هایش به شیوع کرونا و تاثیرات اقتصادی و همزمانی آن با تحریم ها اشاره کرد و ادامه داد: چنانچه بخواهیم برنامه‌ای برای برون رفت از این شرایط داشته باشیم، چه مختصاتی نیاز دارد، در عین حال مفهوم بهینه‌سازی را مشخص نکرده‌ایم. ظرفیت‌های بزرگی برای خلق منبع مالی داریم که بوسیله جلوگیری از اتلاف انرژی و بهینه‌سازی محقق می‌شود.

او در مورد شدت مصرف انرژی در ایران توضیحاتی به شرح زیر داد: در حال حاضر در ایران شدت مصرف انرژی  بالاترین شاخص در جهان را دارد لذا لازم است بازار بهینه سازی انرژی را شکل دهیم، به گونه‌ای که دولت تنظیم‌گر و رگولاتور باشد و در عین حال تمام ذینفعان در آن سهم داشته باشند. البته این مساله در نیروگاه‌های بخش خصوصی تا حدی فعال شده است، اما لازم است به طور جد به این موضوع بپردازیم.

مقایسه ایران و آلمان از نظر میزان مصرف 

مدیر عامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت تاکید کرد: در طول دهه های اخیر عرضه انرژی اولیه کشور بطور متوسط سالانه سه درصد رشد داشته و با توجه به رشد تولید ناخالص داخلی موجب روند افزایشی شدت مصرف انرژی اولیه شده است. در حالی که شدت مصرف انرژی جهان در طول دهه های گذشته روند کاهشی داشته است.

بیشتر بخوانید: حرکت به سمت انرژی های کم کربن

اصلاح الگوی مصرف

مبینی با بیان اینکه شدت مصرف انرژی در ایران باید در ۱۰ سال آینده نصف شود، افزود: لازم است با بهینه سازی برای اقتصاد بعد از کرونا خلق منبع شود و بازار بهینه سازی انرژی را تشکیل دهیم. قوانین مورد نیاز بهینه سازی مصوب شده و بهترین قانون نیز سیاست های کلی اصلاح الگوی مصرف است.

از جمله این طرح ها می توان به بهینه سازی 600 هزار موتورخانه و برق دار کردن چاه های کشاورزی اشاره کرد که در کاهش مصرف انرژی ایران تاثیر دارند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *