سقف معافیت مالیاتی حقوق کارکنان دولتی و خصوصی، ماهانه تا ۴ میلیون تومان و کف حقوقی کارمندان و بازنشستگان، 3.5 میلیون تومان خواهد بود.

به گزارش برات‌نیوز، طبق جزئیات پیش‌نویس لایحه بودجه که برای سال ۱۴۰۰ توسط سازمان برنامه و بودجه ارائه شده است، سقف معافیت مالیاتی حقوق کارکنان دولتی و غیردولتی برای یک سال ۴۸ میلیون تومان و برای یک ماه ۴ میلیون تومان تعیین شد.

گفتنی است نرخ مالیات بر درآمد حقوق کارکنان دولتی و غیردولتی شامل حقوق و مزایای فوق العاده، که در ماده ۸۵ قانون مالیات‌های مستقیم ذکر شده است به صورت مازاد بر مبلغ مذکور است.

بیشتر بخوانید: افزایش همسان سازی حقوق بازنشستگان

بدین صورت که تا یک و نیم برابر آن مشمول مالیات سالانه ۱۰ درصد  و نسبت به مازاد یک و نیم برابر تا دو و نیم برابر آن مشمول مالیات سالانه پانزده درصد و نسبت به مازاد دو و نیم برابر تا چهار برابر آن مشمول مالیات سالانه بیست درصد و نسبت به مازاد چهار برای مشمول مالیات بیست و پنج درصد ۲۵ خواهد شد.

کف حقوق کارمندان و بازنشستگان 3.5 میلیون تومان 

همچنین براساس پیش نویس لایحه بودجه 1400 کف حقوق کارمندان و بازنشستگان 3.5 میلیون تومان می‌شود که نسبت به سال جاری 25 درصد افزایش دارد.

این در حالی است که در قانون بودجه سال جاری کف حقوق بازنشستگان و کارمندان دولتی اعم از رسمی، پیمانی و کارمعین کمتر از 2.8 میلیون تومان در ماه نبود. بنابراین در لایحه بودجه سال آینده میزان افزایش کف حقوق گروه‌های یاد شده 25 درصد است.

همچنین میزان معافیت مالیات سالانه مستغلات اشخاص فاقد درآمد و مالیات بر درآمد مشاغل نیز سالانه به مبلغ  ۳۶۰ میلیون ریال اصلاح خواهد شد.

لازم به ذکر است که در سال جاری میزان معافیت مالیاتی حقوق ۳۶ میلیون تومان تعیین شده بود.

از امروز دوشنبه سوم آذرماه 99، هیئت دولت در رابطه با تعیین کف حقوق و چگونگی اخذ مالیات از حقوق کارمندان و موارد مندرج در پیش‌نویس لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ جلسه برگزار خواهد کرد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *