اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

معاملات اوراق مسکن در بورس با سیرنزولی همراه شد

طی چند ماه اخیر و همزمان با افزایش چند برابری قیمت مسکن و افزایش میزان تقاضا، قیمت اوراق وام مسکن هم رشد چشمگیری را تجربه کرده و سیر صعودی را دربورس پیش گرفت.

با افزایش قیمت اوراق مسکن در بورس، بانک مسکن مصمم شد تا با هماهنگی فرابورس محدودیت هایی را برای معاملات اوراق وام مسکن ایجاد کند.

بانک مسکن جلوگیری از رشد افسار گسیخته قیمت اوراق و ممانعت از ورود اوراق به بازار سفته بازی و سوداگری را از جمله دلیل اصلی ایجاد این محدودیت ها عنوان کرده است.

محدودیت در سقف خرید اوراق، در نظر گرفتن مدت زمان انقضا برای مصرف اوراق و محدودیت های معاملاتی اوراق به لحاظ تعیین حداقل مدت زمان انتظار (چهار ماهه) از زمان خرید تا فروش اوراق از جمله محدودیت هایی بود که برای معاملات اوراق مسکن در بازار تعیین شد .این محدودیت ها منجر به کاهش قیمت اوراق مسکن شده و رشد صعودی آن در بورس متوقف شد.

بازار مسکن در تیرماه 99 رشد بسیار چشمگیری را در بخش معاملات و افزایش قیمت تجربه کرد به طوری که میانگین قیمت مسکن در شهر تهران به ۲۰ میلیون و ۹۱۰ هزار تومان در هر متر مربع رسید و تعداد معاملات در این بازار نیز به  ۱۴ هزار و ۴۷ فقره رسید که از رشد ۳۰ درصد و ۱۹۳ درصد به ترتیب نسبت به خرداد امسال و تیر ماه پارسال حکایت داشت.

بیشتر بخوانید: عقب نشینی بورسی‌ها از وام مسکن

همچنین افزایش میزان معاملات و افزایش قیمت مسکن دربازار ، موجب افزایش قیمت اوراق و «تسه» شد به طوری که متوسط قیمت تسه به 83 هزار تومان رسید و برخی نمادهای اوراق تسهیلات مسکن به کانال ۹۰ هزار تومان وارد شد.

در حالی که قیمت اوراق وام مسکن روند صعودی را در پیش گرفته بود، محمد حسن مرادی، مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن اظهار کرده بود: تغییر محسوسی نه از جانب بانک و نه از جانب تقاضای تسهیلاتی از سوی متقاضیان صورت نگرفته است.

درهمین حال و با اعمال محدودیت های جدید در معاملات اوراق وام مسکن دربورس و تعیین سقف برای آن نرخ اوراق تسهیلات مسکن رو به کاهش رفته وبا روندی نزولی همراه شد به طوری که درحال حاضر متوسط قیمت این اوراق به 65 هزار و 600 تومان رسیده است .

در این میان کارشناسان حوزه بازار مسکن معتقدند که انجام معاملات این اوراق و عرضه آن ها با بالاترین قیمت ،موجب افزایش قیمت این اوراق در بورس شده و میزان استقبال متقاضیان نیز از این اوراق افزایش پیدا کرد به همین دلیل متوسط قیمت معاملات این اوراق در بورس رشد صعودی داشت.

این معاملات اوراق مسکن بنا بر سرمایه گذاری و افزایش قیمت آن در بازار در دراز مدت انجام می شد تا بتوانند سود مناسبی از این سرمایه گذاری ببرند اما حال با ایجاد محدودیت های جدید این حباب این رویا برای خریداران ترکیده شد.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید