با سقوط 650 واحدی در معاملات دیشب، بدترین روز داوجونز از اول سپتامبر تا کنون رقم خورد.

به گزارش برات نیوز، یکی از دلایل این امر را به نتیجه نرسیدن مذاکرات بسته کمک کرونایی دقیقا پیش از انتخابات آمریکا ذکر کرده اند. همچنین تشدید کرونا در آمریکا و زیانهای ناشی از آن نیز در این امر بی تاثیر نبود.

طبق آخرین خبرها در وال استریت، بیشتر شاخص‌ها نزولی بودند تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند.

میانگین صنعتی داوجونز ۶۵۰.۱۹ واحد یا ۲.۳ درصد سقوط کرد و در ۲۷,۶۸۵.۳۸ واحد بسته شد. اس‌اندپی ۵۰۰ با سقوطی ۱.۹ درصدی به ۳,۴۰۰.۹۷ واحد بازگشت و کامپوزیت نزدک ۱.۶ درصد سقوط کرد و در ۱۱,۳۵۸.۹۴ واحد بسته شد.

شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۲.۱۱ درصد ریزش تا سطح ۳۳۹۲.۱۶ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۱.۷۰ درصد کاهش در سطح ۱۱ هزار و ۳۵۲.۵۴ واحدی بسته شد.

تاثیر نگرانیهای مرتبط با کرونا بر معاملات داوجونز

رشد قربانیان و نبود آینده ای روشن در خصوص اتمام زمان این ویروس موجب شده که بورس های جهانی نه تنها در آمریکا که در دیگر نقاط دنیا مانند اروپا و آسیا نیز روزهای نگران کننده ای را پشت سر بگذارند.

سرعت ابتلای کرونا در برخی از مناطق به حدی بالا بوده که مقامات مجبور به اعمال مجدد قرنطینه ها شده اند که این مساله به معنای کمتر شدن امیدها برای احیای سریع رشد اقتصادی خواهد بود و معاملات داوجونز نیز در ابتدای هفته شاهد سقوط بودند.

پاک شدن سود داوجونز در ماه جاری

این سقوط باعث شد تا تمام سود داوجونز در ماه جاری پاک شود. این بدترین سقوط داوجونز از ۳ سپتامبر تا کنون بود و اولین باری بود که بعد از ۶ اکتبر این شاخص در کمتر از ۲۸,۰۰۰ واحد بسته شد. در میانه معاملات شاخص داوجونز تا ۹۶۵.۴۱ واحد یا ۳.۴ درصد هم سقوط کرده بود.

این سقوط پس از آن اتفاق افتاد که دانشگاه جان هاپکینز اعلام کرد در طول هفت روز گذشته تعداد مبتلایان جدید آمریکا به طور متوسط روزانه ۶۸,۷۶۷ نفر بوده است که این یک رکورد جدید است.

بیشتر بخوانید: بازارگردانی شرکت‌های بورسی از هفته آینده

اقتصاد جهان رو به زوال

انتظار می رود اقتصاد جهان امسال را با ثبت رشد منفی قابل ملاحظه ای برساند که حتی از عملکرد دوران موسوم به رکود بزرگ در سال ۲۰۰۸ نیز بدتر خواهد بود. رابرت کاپلان مدیر دفتر منطقه ای فدرال رزرو در دالاس گفته است اقتصاد آمریکا امسال ۲.۵ درصد کوچک خواهد شد.

او اعتقاد دارد با از سرگیری فعالیت های اقتصادی و تجاری، سال آینده رشد ۳.۵ درصدی به ثبت خواهد رسید که می تواند سطح تولیدات ناخالص داخلی را به میزان قبل از زمان آغاز بحران کرونا برساند. کاپلان همچنین زدن ماسک و رعایت پروتکل های بهداشتی را اقدامی موثرتر از اعمال قرنطینه های سراسری دانسته و افزوده است جهان باید به زندگی در حضور ویروس کرونا عادت کند.

وضع بد شاخص بورس دیگر کشورها

به جز آمریکا در دیگر کشورها نیز بورسها ریزش داشتند. در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص “فوتسی ۱۰۰” بورس لندن با ۱.۱۶ درصد ریزش نسبت به روز قبل و در سطح ۵۷۹۲.۰۱ واحد بسته شد.  شاخص “کک ۴۰” بورس پاریس با افت ۱.۹ درصدی در سطح ۴۸۱۶.۱۲ واحد بسته شد. در مادرید شاخص “ایبکس ۳۵” ۱.۴ درصد پایین رفت و به ۶۷۹۶.۹۰ واحد رسید.

در آسیا شاخص “نیک کی ۲۲۵” بورس توکیو ژاپن با ریزش ۰.۰۹ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۴۹۴.۳۴ واحدی پایین رفت و در استرالیا شاخص “اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰” بورس سیدنی با ۰.۱۹ درصد کاهش و ایستادن در سطح ۶۱۵۵.۶۳  واحدی به کار خود خاتمه داد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *