فاصله بسیار کمی تا انتشار کنسول‌های نسل بعدی سونی و مایکروسافت داریم و هیجان پیرامون این کنسول‌های بازی بسیار بالا است. با این حال، به نظر می‌رسد که مردم به صورت کلی همان قدر که در مورد کنسول‌ها و سخت افزار و بازی‌های آن‌ها هیجان دارند، شناخت خوبی از لوازم جانبی کنسول‌های نسل بعدی به دست نیاورنده‌اند. در این مطلب قصد داریم لوازم جانبی کنسول ایکس باکس سری ایکس را به شما عزیزان معرفی نماییم. با رسانه برات نیوز در ادامه مطلب همراه باشید.

لوازم جانبی ایکس باکس سری ایکس

هر چه به زمان عرضه کنسول‌های نسل نهمی نزدیک و نزدیک‌تر می‌شویم، هیجان پیرامون آن‌ها بیشتر می‌شود. علاوه بر این، شرکت‌های سونی و مایکروسافت که به عنوان شرکت‌های سازنده و عرضه کننده کنسول‌های پلی استیشن 5 (PlayStation 5)، ایکس باکس سری ایکس (Xbox Series X) و ایکس باکس سری اس (Xbox Series S) شناخته می‌شوند، سعی می‌کنند با انتشار اخبار و اعلامیه‌های هیجان انگیز، شور و اشتیاق بازی‌بازان را برای نسل جدید، افزایش دهند.

تا به حال، اخبار و اطلاعات بسیاری در مورد سخت افزار دو کنسول اصلی پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری ایکس منتشر شده که بحث‌های بسیاری را به وجود آورده و نمایش بازی‌های نسل بعدی برای هر دو کنسول، بی نهایت هیجان انگیز و فوق‌العاده بوده است. با توجه به حجم اخبار و اطلاعاتی که در این چند ماه اخیر از کنسول‌های نسل بعدی منتشر شده، قطعا مردم یا حتی بازی‌بازانی که هر روز به دنبال اخبار و جزئیات جدید هستند، یک سری از اطلاعات را طبیعتا از دست می‌دهند.

البته نمی‌توان کسی را برای از دست دادن این اطلاعات پیچیده‌ و با حجم بالا، مقصر دانست و همیشه یک سری از موارد، روی موارد ساده‌تر و جزئی‌تر، سایه می‌اندازند و آن‌ها را می‌پوشانند. یکی از این مواردی که خیلی سریع به زیر سایه اتفاقات بزرگ و هیجان انگیز رفت، لوازم جانبی کنسول‌های نسل بعدی بود. با این حال، این لوازم جانبی با این که خرج اضافه‌ای را بر گردن مشتریان و بازی‌بازان می‌گذارند، اما می‌توانند تجربه بهتر و همه جانبه‌تری را از تجربه بازی‌های ویدیویی در نسل آینده، برای مردم به ارمغان بیاورند.

جعبه کنسول‌های ایکس باکس

اگر یادتان باشد در قسمت گذشته، به معرفی لوازم جانبی کنسول پلی استیشن 5 پرداختیم و این آیتم‌های جالب را به شما معرفی کردیم. حال، امروز در برات نیوز با شما هستیم تا لوازم جانبی کنسول ایکس باکس سری ایکس را معرفی نماییم. همان طور که می‌دانید، مایکروسافت دو کنسول نسل بعدی ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس را در برای نسل نهم کنسول‌ها عرضه خواهد کرد و لوازم جانبی هر دو کنسول، یکسان و مشابه خواهند بود. به بیان دیگر، تمام این لوازم جانبی که در این مطلب به معرفی آن‌ها می‌پردازیم، برای هر دو کنسول نسل بعدی مایکروسافت قابل استفاده است. البته کنسول‌های نسل بعدی مایکروسافت به اندازه کنسول نسل بعدی سونی، لوازم جانبی مخصوص و منحصر به فرد ندارند اما آیتم‌های مهمی هستند که باید درباره آن‌ها صحبت کنیم.

کنترلرهای جدید

شاید کمی سخت باشد که کنترلر یا دسته کنسول را به عنوان یکی از لوازم جانبی آن به حساب بیاوریم اما قطعا باید توجه داشت که برای خرید یک کنترلر دوم، باید پول جداگانه‌ای بپردازید و به این گونه، کنترلر نیز جزئی از لوازم جانبی یک کنسول بازی به شمار می‌رود. در مطلب معرفی لوازم جانبی کنسول پلی استیشن 5، اشاره کردیم که سونی قصد دارد با معرفی یک نسل کاملا جدید از کنترلر که با نام دوال سنس (DualSense) شناخته می‌شود، تجربه‌های جدید و منحصر به فردی را به بازی‌بازان ارائه نماید و به نوعی یک جهش نسلی را داشته باشد.

با این حال، مایکروسافت چنین برنامه‌ای ندارد. از آن جایی که مایکروسافت در نسل هشتم کنسول‌ها به فرمول بی نقص و فوق‌العاده‌ای از کنترلرهایش رسیده بود، در نسل نهم و برای کنسول ایکس باکس سری ایکس، قصد ایجاد تغییرات بسیار زیادی را ندارد و کنترلر جدید، تنها یک به روزرسانی و ارتقای کوچک نسبت به کنترلر کنسول ایکس باکس وان است. علاوه بر این، توجه داشته باشید که کنترلر ایکس باکس سری ایکس، با کنسول نسل قبلی مایکروسافت، یعنی ایکس باکس وان نیز سازگاری دارد و همه این موارد نشان می‌دهد که مایکروسافت به دنبال تغییر راه کنترلر نبوده است.

کنترلر ایکس باکس

اما بیایید ببینیم که کنترلر جدید کنسول ایکس باکس سری ایکس، چه موارد و ویژگی‌های جدیدی را با خود به همراه دارد؟ شاید بهترین و بزرگترین تغییری که در کنترلر جدید ایجاد شده، اضافه شدن یک دکمه کاملا جدید روی آن است که با نام دکمه به اشتراک گذاری یا Share نامیده می‌شود. این دکمه برای اولین بار روی کنترلر کنسول پلی استیشن 4، یعنی دوال شاک 4 (DualShock 4) قرار گرفت که به بازی‌بازان اجازه می‌داد از بازی و گیم‌پلی خود، فیلم و عکس تهیه کرده و آن‌ها را درون هارد کنسول ذخیره نمایند.

حال، دکمه Share روی کنترلر کنسول ایکس باکس سری ایکس نیز دقیقا قرار است همین کار را انجام دهد و کار بازی‌بازان را راحت نماید. یکی دیگر از موارد و پیشرفت‌هایی که شاید ریز و کوچک به نظر برسد اما در واقع بسیار با اهمیت است، اضافه شدن قابلیت Dynamic Latency Input یا به اختصار، DLI است. مایکروسافت قول داده تا با استفاده از این قابلیت، لگ داخلی کنترلر در هنگام تجربه بازی‌های ویدیویی کاهش یابد و تقریبا به صفر برسد. این کار سبب می‌شود تا به صورت کلی کنترل بهتر و نرخ پاسخ دهی سریع‌تری را در هنگام بازی کردن داشته باشید و تجربه گیم‌پلی بهبود داده می‌شود. البته به نظر می‌رسد که قابلیت Dynamic Latency Input قرار است برای کنترلرهای کنسول ایکس باکس وان نیز در دسترس قرار بگیرد، بنابراین قابلیتی نیست که تنها در انحصار کنسول نسل بعدی مایکروسافت باشد.

کنترلر ایکس باکس سری ایکس

علاوه بر این موارد، دکمه یا کلید D-pad نیز با تغییراتی همراه شده و شکل آن به مانند یک ضربدر و یک بشقاب در پایین آن، بدل گشته تا به صورت کلی، دقت بازی‌بازان را در هنگام تجربه بازی‌های ویدیویی، افزایش دهد. همچنین بد نیست بدانید که روی تمام کلید‌های تریگر، بامپر و روکش‌ها، یک بافت خاص و جدید اضافه شده که شاید تغییر بزرگی به حساب نیاید اما وجود آن خوب و تنوع آفرین است.

در نهایت باید اشاره کنیم که کنترلر کنسول ایکس باکس سری ایکس در هنگام عرضه، دقیقا همان قیمت کنترلر کنسول ایکس باکس وان را خواهد داشت و مردم می‌توانند با قیمت 59.99 دلار آن را تهیه کنند که قیمت منصفانه‌ای به نظر می‌رسد. این کنترلر در ابتدای راه، با سه رنگ متفاوت عرضه خواهد شد. اولین رنگ، مشکی کربنی محسوب می‌شود که درون جعبه کنسول نیز یکی از آن وجود دارد، دومین رنگ، سفید رباتی است که به عنوان کنترلر اصلی کنسول ایکس باکس سری اس شناخته می‌شود و سومین رنگ، طراحی آبی است که به تازگی معرفی شده و به نظر زیبا و خیره کننده می‌رسد. البته باید بدانید که این کنترلر آبی را رگه‌های سفید، کمی از مدل‌های قبلی گران تر است و برای خرید آن باید 64.99 دلار هزینه کنید.

دکمه share برای کنترلر

حافظه جانبی SSD

همه ما می‌دانیم که حجم بازی‌های ویدیویی در چند سال اخیر به شدت بالا رفته‌اند و بازی‌بازان کنسولی یا حتی رایانه‌های شخصی را با حافظه‌ها و درایوهای ذخیره سازی مختلف، تحت فشار قرار داده‌اند. همچنین مطمئن هستیم که این روند رو به رشد حجم بازی‌های ویدیویی قرار نیست متوقف شود و قطعا در آینده و با پیشرفته تر شدن و بزرگتر شدن عناوین، بازی‌ها دارای حجم نهایی بیشتر و بزرگتری خواهند بود. به همین دلیل، می‌توانیم از هم‌اکنون بگوییم که بازی‌بازان کنسولی در نسل بعدی، قطعا باید به فکر یک حافظه جانبی برای گسترش فضای ذخیره سازی باشند. از آن جایی که ایکس باکس سری ایکس 1 ترابایت و کنسول پلی استیشن 5 تنها دارای 825 گیگابایت فضای ذخیره سازی SSD، قطعا جای دادن چند بازی بزرگ درون این درایوهای محدود، کار سختی تلقی می‌شود.

اما راهکار مایکروسافت برای گسترش فضای ذخیره سازی کنسول نسل بعدی خود چیست؟ شرکت مایکروسافت با یکی از معروف‌ترین شرکت‌های ساخت حافظه‌های جانبی و قابل حمل، یعنی شرکت Seagate همکاری کرده و حافظه‌های جانبی SSD کوچکی را تولید کرده که 1 ترابایت حجم دارند و میزان سرعت و مشخصات آن‌ها دقیقا با حافظه داخلی کنسول ایکس باکس سری ایکس یا ایکس باکس سری اس، همخوانی دارد و یکسان است. اما باید بدانید که این حافظه‌های جانبی SSD که تصویر آن‌ را در قسمت پایین مشاهده می‌کنید، 219.99 دلار قیمت دارند که بهای قابل توجهی به شمار می‌آید و این خبر بدی برای کسانی است که می‌خواهند به صورت همزمان، چند بازی بزرگ و پر حجم را روی کنسول خود نصب کرده و دانلود نمایند.

همچنین این موضوع را از یاد نبرید کنسول ایکس باکس سری اس تنها دارای 512 گیگابایت فضای ذخیره سازی SSD است که قطعا نگران کننده تلقی می شود. البته با توجه به فناوری‌های جدید درایوهای SSD، گفته می‌شود که حجم نهایی بازی‌ها به نسبت نسل قبلی، افزایش نخواهد داشت و البته بازی‌های ایکس باکس سری اس به دلایل مختلف، حجم کمتری نسبت به بازی‌های ایکس باکس سری ایکس خواهند داشت.

درایو جانبی SSD

شاید سوال کنید که آیا نمی‌توان با استفاده از حافظه‌های جانبی HDD قدیمی‌تر که ارزان قیمت‌تر نیز هستند، برای نگه داشتن و نصب کردن بازی‌های نسل بعدی استفاده کرد؟ این سوال بسیار مهمی است و پاسخی مهم‌‌تر دارد. با این که می‌توان تمام بازی‌های ویدیویی نسل‌های مختلف ایکس باکس را درون یک HDD قابل حمل و جانبی ذخیره کرد و جای داد، اما توجه داشته باشید که بازی‌های نسل بعدی ایکس باکس سری ایکس و سری اس، برای اجرا شدن نیاز به سرعت بالای درایوهای SSD دارند و این بدان معنی است که اجرای بازی‌های نسل بعدی با استفاده از HDDها، امکان پذیر نخواهد بود. با این حال، این درایوهای قدیمی‌تر، برای ذخیره کردن اطلاعات و فایل بازی‌ها و همچنین اجرای عناوین ایکس باکس وان، ایکس باکس 360 یا حتی ایکس باکس کلاسیک، گزینه بسیار مناسبی محسوب می‌شوند.

بسته باتری قابل شارژ

با تمام پیشرفت‌ها تغییراتی که انجام گرفته و شرکت بزرگی مانند مایکروسافت، تلاش بسیاری را برای نمایش قابلیت‌های مدرن کنسول های نسل بعدی خود انجام می‌دهد، شاید جالب باشد بدانید که کنترلرهای ایکس باکس سری ایکس و ایکس باکس سری اس، دارای باتری های قدیمی AA، یا همان باتری قلمی هستند و از توان و شارژ آن‌ها برای کار کردن استفاده می‌کنند! مایکروسافت از نسل هفتم کنسول ها و با کنسول ایکس باکس 360، استفاده از باتری‌های AA را آغاز کرد که شاید به نوعی محبوب ترین نوع باتری در تاریخ به شمار آید و در دوره‌ای نه چندان دور به شدت طرفدار داشت.

این روند با کنسول ایکس باکس وان و کنترلر این کنسول نیز دنبال شد و ادامه داشت اما در زمانی که بازی‌بازان انتظار داشتند که مایکروسافت دیگر استفاده از باتری AA را کنار بگذارد و یک فناوری موثرتر و جدیدتر را برای باتری کنترلرهای خود معرفی نماید، این شرکت در نسل نهم و کنسول ایکس باکس سری ایکس، باز هم به سراغ باتری های AA یا قلمی برای راه انداختن نسل جدید کنترلرها رفت.

باتری قابل شارژ ایکس باکس

حال، با وجود باتری‌های AA، نگرانی بازی‌بازان برای شارژ کردن آن‌ها افزایش می‌یابد. با این حال باید اشاره کنیم که جای نگرانی وجود ندارد. مایکروسافت یک محصول را در جمع لوازم جانبی کنسول ایکس باکس سری ایکس قرار داده که بسته باتری قابل شارژ نامیده می‌شود و همان طور که انتظار می‌رود، کار می‌کند. شما می‌توانید با یک اتصال USB-C که همراه با بسته باتری قابل شارژ عرضه می‌شود، باتری‌های کنترلر خود را حتی هنگام تجربه بازی‌های ویدیویی شارژ نمایید و با خیالی راحت از تجربه خود لذت ببرید.

هنوز مشخص نیست که عمر این باتری‌های قابل شارژ چقدر تعیین شده اما مایکروسافت تایید کرده که این باتری‌ها در کمتر از 4 ساعت به صورت کامل شارژ خواهند شد که برای باتری‌های AA، عدد و رقم خوبی به شمار می‌رود. بسته باتری قابل شارژ کنسول ایکس باکس سری ایکس با قیمت 24.99 دلار عرضه می‌شود و بدین ترتیب، کنترلر این کنسول به همراه بسته باتری قابل شارژ، در مجموع 85 دلار هزینه برای شما به همراه دارند. به عنوان مقایسه، بد نیست اشاره کنیم که کنترلر دوال سنس 70 دلار قیمت دارد و از باتری‌های داخلی قابل شارژ بهره می‌برد.

در این مطلب سعی کردیم تمام لوازم جانبی کنسول ایکس باکس سری ایکس و همچنین ایکس باکس سری اس را به شما عزیزان معرفی نماییم. قطعا کنسول نسل نهمی مایکروسافت به اندازه کنسول نسل نهمی سونی، لوازم جانبی ندارد اما همین موارد می‌توانند به آیتم‌های مهمی در نسل بعدی تبدیل شوند. همان طور که گفته شد، هیجان پیرامون کنسول‌های نسل بعدی، روی اطلاعاتی که درباره لوازم جانبی آن‌ها منتشر شد، سایه انداخته بود که در این مطلب به صورت کامل در مورد این موضوع توضیح دادیم.

نظر شما در مورد لوازم جانبی کنسول ایکس باکس سری ایکس و قیمت این آیتم‌ها و لوازم چیست؟ نظرات خوب خود را با برات نیوز به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *