رییس سازمان دامپزشکی کشور از معدوم سازی یک میلیون و 400 هزار قطعه طیور برای مقابله با آنفلوانزای پرندگان خبر داد.

به گزارش برات نیوز، با توجه به مرگ و میر پرندگان مهاجر تالاب میانکاله و مواجهه با آنفلونزای فوق حاد پرندگان سازمان دامپزشکی کشور اقدام به معدوم سازی این طیور شد.

این درحالی است که از نهم بهمن ماه جاری تلفات مشکوک پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله آغاز ده و تاکنون نیز ادامه دارد.

به طوری که بر اساس آمار اعلام شده آخرین وضعیت مرگ و میر پرندگان زمستان گذران دراین تالاب بین المللی ، روزانه به طور میانگین ۳۵۰ تا ۴۰۰ لاشه پرندگان مهاجر در این تالاب جمع‌آوری می شود و کاهشی در میزان مرگ و میر مشاهده نشده است.

جمع آوری روزانه بین 350 تا 400 لاشه پرنده و مقابله با آنفلوانزای پرندگان

طبق اعلام سازمان محیط زیست امسال تاکنون تلفات در میان دستکم هشت گونه از پرندگان مهاجر مشاهده شده ولی بیشترین تلفات مربوط به فلامینگوها ، چنگر معمولی و مرغابی ها است.

با توجه به بررسی های انجام شده، بوتولیسم مهمترین و قوی ترین دلیل مرگ پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله است .

اما تاکنون مسوولان راه چاره ای جز جمع آوری لاشه های پرندگان از این تالاب نداشته اند و اقدام موثری در خصوص مقابله با آنفلوانزای پرندگان انجام نشده است.

این درحالی است که سازمان دامپزشکی کشور نیز علت مرگ این پرندگان را بوتولیسم اعلام کرد که نوعی مسمومیت غذایی است.

بوتولیسم عامل مرگ پرندگان در تالاب میانکاله

بوتولیسم نوعی بیماری برای پرندگان و آبزیان است که بر اثر باکتری “کلوستریدیوم بوتولینیوم” ایجاد می شود و به آن مسمومیت طبیعی هم گفته می شود.

درهمین حال این باکتری ها به طور وسیع در خاک وجود دارند و برای فعالیت و تولید سم به گرما ، منبع پروتئین و محیط بی هوازی نیاز دارند.

درهمین راستا، رییس سازمان دامپزشکی کشور اعلام کرد: بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در طیور صنعتی کشور مهار شده است.

وی درادامه گفت: طبق آخرین آمارها یک میلیون و ۴۰۰ هزار قطعه طیور در اثر بیماری آنفلوانزای پرندگان معدوم شده که بخش عمده آن مربوط به طیور صنعتی استان خراسان جنوبی است.

بیشترین طیور معدوم شده مختص به خراسان جنوبی

علی صفر ماکنعلی در نشست خبری خود به منظور تشریح وضعیت بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و مرگ و میر پرندگان مهاجر تالاب میانکاله اعلام کرد: از این تعداد طیور معدوم شده، یک میلیون و ۳۵۰ هزار قطعه طیور مربوط به استان خراسان جنوبی است و تنها ۵۰ هزار قطعه مربوط به سراسر کشور می شود.

وی خاطر نشان کرد: پنهان کاری یک واحد درگیر به بیماری انفلوانزای فوق حاد پرندگان در خراسان جنوبی باعث شد در شعاع ۱۵ کیلومتری  ۹ واحد تخمگذار و ۹ واحد گوشتی،  شترمرغ و پرنده مهاجر درگیر شوند.

ماکنعلی تصریح کرد: علت اصلی پنهان کاری برخی واحدهای تولیدی مبتلا به بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان نداشتن بیمه بوده است.

شناسایی و مهار آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در 50 نقطه کشور

وی ادامه داد: در صورتی که این واحدها در استان خراسان جنوبی بروز بیماری را به موقع اطلاع می دادند امکان تلفات در این استان کاهش می یافت.

این مقام مسوول خاطر نشان کرد: اکنون بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در ۵۰ نقطه کشور شناسایی، ردیابی، مهار و مختومه شده است.

ماکنعلی افزود: البته این بیماری در کشور دارای چهار نسخه متفاوت در شمال، استان های با تراکم بالا مزارع مرغ تخمگذار (شامل آذربایجان شرقی، قزوین، تهران، قم، مرکزی و اصفهان) و سایر نقاط کشور است.

رییس سازمان دامپزشکی کشور ضمن اشاره به اجرای طرحی برای مقابله با آنفلوانزای پرندگان تاکید کرد: ما اکنون در استان هایی که مزارع مرغ تخمگذار داریم هیچ گونه درگیری واحدهای صنعتی را نداریم.

عدم شناسایی طیور مبتلا به آنفلوانزای حاد پرندگان درتهران و البرز

وی افزود: ما از لحاظ شناسایی کانون‌های بیماری، دو ویژگی داریم که اکنون شفاف‌ترین آمار کانون ها را به سازمان جهانی بهداشت دام اعلام کرده ایم.

این مقام مسوول ضمن اشاره به طرح مقابله با آنفلوانزای پرندگان خاطر نشان کرد: به تازگی در کارخانه آرد تک در شهریار ۱۴۰ قطعه طیور، در اتوبان خلیج فارس، آذربایجان غربی، کردستان، خوزستان، اردبیل و کارخانه سنگبری در آذربایجان غربی نیز طیور معدوم شده اند.

وی ضمن اشاره به اینکه هیچ واحد صنعتی ما در استان های البرز و تهران درگیر آنفلوانزای حاد پرندگان نیستند گفت : سه کانون مرغ بومی در تهران و سه کانون مرغ بومی در البرز و برخی باغ ویلا شناسایی و طیورشان معدوم شده اند.

وجود 75 میلیون مرغ تخم گذار در کشور

رییس سازمان دامپزشکی کشور اظهار کرد: اکنون ۷۵ میلیون قطعه مرغ تخمگذار و پولت در یک هزارو ۷۰۱ واحد تولیدی در کشور داریم که سه هزارو ۵۰ تن  روزانه تخم مرغ تولید می کنند که ۶۵۰ تن مازاد نیاز بر کشور است.

وی خاطر نشان کرد: روزانه دو هزار و ۴۰۰ تن نیاز تخم مرغ کشور است که بقیه تولید، مازاد بر نیاز داخلی است که این مازاد تولید به دلیل موفقیت سازمان دامپزشکی کشور در مهار بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان است.

ماکنعلی با بیان اینکه اکنون ما در ۱۹ نقطه کشور سیستم تشخیص مولکولی پیشرفته داریم، ادامه داد: برنامه عملیات مهار بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در چهار محور  گزارش دهی،  گزارش گیری،  تشخیص مهار و مختومه کردن درحال انجام است.

اجباری شدن بیمه طیور از اول اسفندماه سال جاری

رییس سازمان دامپزشکی کشور تصریح کرد: برای جلوگیری از پنهان کاری واحدهای پرورشی از ابتدای اسفندماه سال ۹۹ بیمه طیور به طور ۱۰۰ درصد اجباری شد دیگر هیچ واحدی بدون بیمه امکان جوجه ریزی را ندارد.

وی با بیان اینکه ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در حال گردش است، اظهارداشت: البته قانون بیمه واحدهای پرورشی طیور مربوط به سال ۱۳۹۵ است.

ممنوعیت فعالیت باغ پرندگان قم

ماکنعلی درباره باغ پرندگان قم اظهار کرد: سیستم شناسایی و رصد و پایش سازمان دامپزشکی کشور در بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به حدی قوی است که این بیماری در کمتر از ۲۴ ساعت در باغ پرندگان قم شناسایی و عملیات مهار آن انجام شد.

به گفته وی، اکنون ۶۷۰ قطعه پرنده باغ پرندگان قم معدوم شده است .

این مقام مسوول اظهار کرد: احتمال آن می رود که از ادامه فعالیت این باغ پرندگان به دلیل حضور ۱۱ میلیون قطعه واحد مرغ تخمگذار و گوشتی در قم جلوگیری شود زیرا تامین امنیت غذایی کشور در اولویت برنامه های این سازمان قرار دارد.

مرگ و میر بیش از ۱۱ هزار قطعه پرنده مهاجر در تالاب میانکاله

رییس سازمان دامپزشکی کشور ضمن اشاره به اجرای طرحی برای مقابله با آنفلوانزای پرندگان گفت: طبق آخرین آمار تا یکم اسفندماه جاری بیش از ۱۱ هزار پرنده مهاجر از ۲۲ گونه منحصر به فرد به دلیل مسمویت سم بوتولیسم در تالاب بین المللی میانکاله تلف شده اند.

ماکنعلی افزود: از میان تعداد پرندگان تلف شده تعداد ۹۴ درصد مرغ چنگر، ۳.۵ درصد فلامینگو و ۱.۵ درصد سایر پرندگان هستند.

وی اظهارداشت: سال گذشته بیش از ۵۰ هزار پرنده مهاجر در تالاب میانکاله به دلیل مسمویت سم بوتولیسم از بین رفتند که امسال نسبت به سال گذشته نزدیک ۴۰ هزار کاهش مرگ و میر داشته ایم.

تامین 80 درصد آب مورد نیاز تالاب میانکاله از دریای خزر

به گفته وی، تالاب بین المللی میانکاله دارای ۶۸ هزار هکتار است که ۲۵ هزار هکتار آن اکوسیستم خشکی و مابقی آبی است و ۸۰ درصد آب مورد نیاز این تالاب از دریای خزر و ۲۰ درصد از آب شیرین تامین می شود.

ماکنعلی تصریح کرد: طبق آخرین آزمایش‌های سازمان دامپزشکی کشور، مرگ و میر پرندگان مهاجر در میانکاله به دلیل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، نیوکاسل و وجود فلزات سنگین نبوده و این موارد منتفی است.

رییس سازمان دامپزشکی کشور علت اصلی مرگ و میر پرندگان مهاجر را سمی شدن نرمتنان جنوب غربی تالاب میانکاله دانست.

مرگ و میر اغلب پرندگان غواص در تالاب میانکاله

وی اعلام کرد:با توجه به تغییر اکوسیستم، تغییر توازن آب شور و آب شیرین، کاهش اکسیژن، ورود سیلاب و مواد آلی به آب و فاضلاب کارخانجات به این تالاب، این پرنگان در اثر مسمویت به سم بوتولیسم و فلجی گردن و عضلات از بین می روند.

وی با بیان اینکه پرندگان غواص بیشترین مرگ و میر را دارند، ادامه داد: پرندگان پس از مصرف نرمتنان سمی کف تالاب  بین ۲۰ دقیقه تا حداکثر سه ساعت به دلیل فلجی از بین می روند.

ماکنعلی با بیان اینکه سالانه بین ۳۵۰ تا ۴۵۰ هزار پرنده مهاجر به این تالاب سفر می کنند گفت: بخشی از پرندگان مهاجر در اسفندماه و بخشی دیگر در اواسط و اواخر فرودین ماه از این تالاب بین المللی به مقصد دیگر کشورها مهاجرت می کنند.

ایجاد بالانس آب شور دریاو آب شیرین

وی ادامه داد: اکنون احیای تالاب میانکاله از اهمیت بالایی برخوردار بوده که این امر نیازمند بالانس آب شور دریا و آب شیرین است .

ماکنعلی گفت: این بالانس باید توسط دستگاه های پمپاژ، پلمپ چاه های غیرمجاز و جلوگیری از ورود و پساب کارخانجات و واحدهای تولیدی انجام شود.

ضرورت همکاری سازمان های مرتبط با سازمان محیط زیست و دامپزشکی

وی ادامه داد: برای جلوگیری از مرگ و میر پرندگان در این تالاب سازمان باید دستگاه های مختلف با سازمان حفاظت محیط زیست همکاری کنند.

ماکنعلی تاکید کرد: سازمان ها و نهادهایی از جمله وزارت نیرو با دادن حق آبه، ایجاد تصفیه خانه فاضلاب در شهرهای اطراف و پلمپ چاه های غیرمجاز باید با سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان دامپزشکی و شهرداری و استانداری همکاری کنند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *