مایکروسافت و سونی هر دو کنسول‌های نسل آینده نسبتاً بزرگی را ساخته‌اند. پلی استیشن 5 بزرگ‌ترین کنسول بازی تاریخ مدرن است، اما ایکس باکس سری X هم کوچک نیست.

اکنون که هر دو کنسول را برای مقایسه در کنار هم داریم، تصمیمات و اختلافات در طراحی بلافاصله آشکار می‌شوند. در ادامه با برات نیوز همراه باشید.

مایکروسافت و سونی هر دو رویکردهای مختلفی را برای طراحی کنسول نسل آینده در نظر گرفته‌اند. این گزینه‌های طراحی وقتی آشکار می‌شوند که هر دو را به صورت عمودی یا افقی در کنار هم قرار دهید.

پلی استیشن ۵ تقریباً از همه جهت بزرگ‌تر از ایکس باکس سری X است. پلی استیشن ۵ در حالت ایستاده و به صورت عمودی از ایکس باکس بلندتر است و هنگامی که آن را می‌خوابانید از آن نازک‌تر است. این به آن معنی است که می‌توانید پلی استیشن را در میزهای تلویزیونی جای دهید، کاری که نمی‌توانید با ایکس باکس انجام دهید. این چیزی است که باید قبل از بررسی کامل در نظر بگیرید.

پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری x

قرار دادن کنسول‌ها مهم است چرا که هر دو به تهویه مناسب احتیاج دارند تا اطمینان حاصل شود که در داخل یا اطراف آنها گرما یا گرد و غباری ایجاد نخواهد شد که به طور بالقوه می‌تواند بر عملکرد و صدای آنها در آینده تأثیر بگذارد.

بلندی پلی استیشن ۵ تقریباً ۳۹۰ میلی‌متر (۱۵.۴ اینچ)، ۲۶۰ میلی‌متر (۱۰.۲۴ اینچ) قطر و ۱۰۴ میلی‌متر (۴.۰۹ اینچ) عرض  آن است، در حالی که ایکس باکس دارای ۳۰۱ میلی‌متر (۱۱.۸ اینچ) طول و ۱۵۱ میلی‌متر (۵.۹ اینچ) عرض یا قطر است.

بیشتر بخوانید: رونمایی از رابط کاربری پلی استیشن 5

طراحی سونی و مایکروسافت در مورد دسترسی داخلی هم متفاوت است. سونی به دارندگان پلی استیشن ۵ اجازه می‌دهد تا کنسول را باز کرده و گرد و غبار آن را پاک کنند و یا حتی قابلیت ذخیره سازی آن را از طریق یک شیار SSD M.2 گسترش دهند.

ایکس باکس سری X  اجازه باز کردن را به شما را نمی‌دهد و گسترش ذخیره سازی با کارت‌های انحصاری اختصاصی اداره می‌شود. تفاوت بین کنسول‌های نسل آینده ایکس باکس و پلی استیشن حتی وقتی به سری ایکس باکس کوچک‌تر نگاه کنید، آشکارتر می‌شود. مایکروسافت توانسته است که اکثر اجزای سری ایکس باکس X را بدون همان قدرت GPU فشرده در کنسول‌های بزرگ‌تر، در یک بسته بسیار کوچک‌تر جای دهد.

پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری x
پلی استیشن 5 و ایکس باکس سری x در کنار هم

مقایسه ایکس باکس سری S با پلی استیشن ۵

مقایسه ایکس باکس سری S با پلی استیشن ۵ بر اساس مشخصات کلی، مقایسه درستی نیست، این دو از نظر فیزیکی هم بسیار متفاوت هستند.

ایکس باکس سری X در حالت عمودی فقط ۲۷۵ میلی‌متر (10.8 اینچ) طول، ۱۵۱ میلی‌متر (۵.۹ اینچ) قطر و ۶۳.۵ میلی‌متر (۲.۵ اینچ) عرض دارد.

این ایکس باکس کوچک‌تر در کنار پلی استیشن ۵ بلند و ایکس باکس X بزرگ تقریباً نامربوط به نظر می‌رسد.

در حالی که کنسول های ایکس باکس سرس X و سری S مایکروسافت دارای پایه‌های قابل جابجایی نیستند، سونی پایه‌ای را انتخاب کرده است که شما باید بر اساس جهت حرکت کنید.

پایه پلی استیشن ۵ به صورت دیسک است و با استفاده از یک پیچ گوشتی تخت به پایین کنسول متصل می‌شود.

این پایه همچنین دارای چنگال‌هایی است که در حالت عمودی پلی استیشن در یک قسمت فرو رفته قرار می‌گیرد یا شما به راحتی پایه را از پایین برداشته و با استفاده از این چنگال‌ها آن را به پشت کنسول می‌بندید تا به صورت افقی آن را روی سطوح قرار دهید.

ایکس باکس سری X جایگاه خاص خود را دارد، اما قابل جابجایی نیست. وقتی آن را به صورت افقی بگذارید، تقریباً به نظر می‌رسد که با ثابت ماندن پایه، روی آن افتاده است.

ایکس باکس S بدون نیاز به هیچ پایه‎‌ای در هر دو حالت عمودی و افقی در حالت بهتری قرار می‌گیرد و طوری طراحی شده است که به راحتی درون قسمت مخصوص میزهای تلویزیون قرار می‌گیرد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *