با توجه به اهمیت توسعه فعالیت در حوزه رمز ارزها، رییس جمهوری بر ضرورت بازنگری مقررات استخراج رمز ارزها در کشور تاکید کرد.

به گزارش برات نیوز، این درحالی است که کمیسیون اقتصادی مجلس نیز از مدت ها پیش موضوع قانونمند سازی فعالیت در حوز ه رمز ارز را مطرح کرده است.

این قانون که تحت عنوان قانون رمز ارزها در اقتصاد ملی از سوی کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح شده پس از مدت ها بالاخره در اواخر شهریور ماه جاری در صحن علنی مجلس مورد بررسی قرار گرفت.

پس از قرائت گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس درخصوص قانونمندسازی رمز ارزها،مخالفان و موافقان این طرح، به تشریح مزایا و مضرات قانونی شدن فعالیت درحوزه رمز ارز پرداختند.

بررسی قانون رمز ارزها در اقتصاد ملی در صحن علنی مجلس

نمایندگان مجلس، فعالان اقتصادی و اصحاب رسانه در صحن علنی مجلس درجریان بررسی قانون رمز ارزها در اقتصاد ملی قرار گرفتند.

اما دراین میان، علاوه بر اهمیت توسعه فعالیت در حوزه رمز ارزها، شبهاتی نیز درخصوص ارزانی قیمت برق در کشور مطرح شد که با قانونی شدن استخراج رمز ارزها، میزان مصرف برق به طور چشمگیری افزایش می یابد.

همچنین درجریان بررسی این قانون،برخی از مخالفان که از مسوولان بانک مرکزی بودند اعلام داشتند که

با توجه به نوسانات بالایی که در نرخ رمزارزها وجود دارد از منظر پولی و مالی، ناگهان در مدت کوتاهی، ممکن است طیفی  ثروتمند و گروه دیگری فقیرشوند.

 با وجود تمامی مخالفت ها، برخی دیگر از نمایندگان مجلس و فعالان اقتصادی اعلام داشتند که نمی توان رمز ارزها را به طور کل نادیده گرفت.

تبعات جبران ناپذیر ناشی از عدم تدوین نقشه راه قانونی حوزه رمز ارزها

آن ها بر این باورند که با توجه به اهمیت موضوع توسعه فعالیت در حوزه رمز ارزها و افزایش استقبال مردم برای سرمایه گذاری در این حوزه ، درصورت عدم تدوین نقشه راه قانونی، کشور تبعات جبران ناپذیری را متحمل خواهد شد.

درهمین حال، سرعت تحولات درحزوه رمز ارزها بسیار افسارگسیخته است و با توجه به اهمیت توسعه آن بر اقتصاد کشورها می تازد.

این درحالی است که با توجه به مواردمطرح شده درخصوص اهمیت موضوع رمز ارزها، رئیس‌جمهوری در جلسه هیات دولت سیزدهم بر ضرورت بازنگری قوانین مرتبط با این حوزه تاکید کرد.

حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی ضمن اشاره به موضوع رمزارزها و اهمیت ساماندهی آن، گفت:

ضرورت دارد با همکاری وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های ذی‌ربط، مقررات استخراج رمزارزها بازنگری شود.

ضرورت همکاری وزارتخانه ها و دستگاه‌های مرتبط با حوزه رمز ارز

رئیس‌جمهوری همچنین خاطر نشان کرد:

 با توجه به اینکه استخراج رمزارزهای فاقد مجوز، می‌تواند مشکلاتی در شبکه برق کشور ایجاد کند، ضرورت دارد با همکاری وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های ذی‌ربط، مقررات استخراج رمزارزها بازنگری شود.

وی همچنین ضمن اشاره به اهداف سفرهای استانی، گفت:

دولت باید در همه نقاط کشور حضور یابد، چرا که در بسیاری از موارد برخی طرح‌ها که دچار وقفه بی‌دلیل شده‌اند، با پیگیری‌های مدیران ارشد در جریان بازدید حضوری، فعال می‌شود.

رئیس‌جمهوری، اجرای مصوبات سفرهای استانی را برای باز کردن گره از زندگی مردم ضروری دانست و گفت:

دولت مصمم است سفرهای استانی و حضور بی‌واسطه در بین مردم را با قوت ادامه دهد.

استفاده از اینترنت و ارتباطات ضرورتی اجتناب ناپذیر

رئیسی همچنین استفاده جامعه از اینترنت و ارتباطات را یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر خواند و اظهار کرد:

باید برای اتصال روستاهای فاقد شبکه ارتباطات، اقدامات ضروری انجام شود تا دانش‌آموزان، مشکلی در این زمینه نداشته باشند.

وی، برنامه‌ریزی برای اصلاح الگوی مصرف در بخش‌های آب، برق و انرژی را ضروری دانست و گفت: در این زمینه انجام اقدامات بنیادین و پایدار برای جلوگیری از اتلاف و استفاده بی‌رویه ضرورت دارد.

درهمین حال و با توجه به تاکید رییس جمهوری در خصوص بازنگری مجدد قوانین، باید مسوولان و نمایندگان مجلس هرچه سریع تر درخصوص تدوین نهایی این طرح درجهت قانونمندسازی فعالیت در حوزه رمز ارزها گام بردارند.

عدم امکان حذف رمز ارزها از اقتصاد کشور

این درحالی است که محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس چندی پیش درباره‌ی ارزهای دیجیتال و چارچوب‌ها و الزامات مرتبط با آن اعلام کرده بود:

موضوع رمز ارزها به‌عنوان یک پدیده‌ غیرقابل انکار در حوزه اقتصادی جهان مطرح است و هدف از ورود مجلس و کمیسیون اقتصادی به این موضوع نیز ساماندهی فعالیت‌ها در این حوزه است.

ما نمی‌توانیم موضوع رمز ارزها را در اقتصاد کشورمان نادیده بگیریم، حذف کنیم و یا با آن مواجهه کنیم بلکه باید آن را مدیریت کنیم.

وی با توجه به پتانسیل رمز ارزها برای استفاده از آنها در اقتصاد کشور تأکید کرده بود:

مدیریت این حوزه تبعات ناشی از آن را به حداقل ممکن می‌رساند، یعنی ما باید منافع ناشی از استفاده از ارزهای دیجیتال را به حداکثر و مضرات آن را به حداقل برسانیم.

تاکید مجلس برای استفاده از رمز ارزها در دور زدن تحریم‌ها

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داده بود:

در حوزه حداکثرسازی منافع این است که ما از این ظرفیت برای دور زدن تحریم ها استفاده کنیم.

در حوزه تولید رمز ارزها در داخل کشور نیز قانون آن در مجلس در حال نهایی شدن است و در دستور کار صحن علنی مجلس قرار دارد.

پورابراهیمی خاطرنشان کرده بود:

بانک مرکزی و وزارت اقتصاد به جای اینکه موضوع ساماندهی فعالان حوزه رمز ارز را مدیریت کنند، تصمیم به توقف موضوع گرفتند درحالی که اساسا بحث ما توقف این فعالیت ها نبوده است .

ضرورت ساماندهی سایت‌های رمز ارزها

 وی ادامه داده بود : چون ظرفیت‌های آنها در حوزه اقتصاد ملی بویژه در شرایط تحریم می‌تواند به ما کمک کند و بانک مرکزی با اشتباه در برداشت، مدیریت موضوع رمزارزها را، توقف آن تلقی کرده است.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرده بود:

بانک مرکزی می‌تواند به‌جای توقف و انکار موضوع با ضابطه‌مند کردن و مجوز دار کردن سایت‌های ارزهای دیجیتال این موضوع را مدیریت کند چراکه می‌تواند در حوزه اقتصاد ملی نقش ایفا کند.

حال اینکه باید دید با توجه به مطرح شدن تمامی زوایای ضرورت قانونمندسازی حوزه رمز ارزها، آیا مسوولان این موضوع را جدی گرفته و درجهت نهایی شدن این قانون اقدام می کنند.؟

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *