به گزارش برات‌ نیوز، بعد از شیوع بیماری کرونا، مرزهای هوایی و زمینی ایران به کشورهای مختلف مسدود شد اما با کاهش تدریجی محدودیت‌ها، تعدادی از پروازهای بین‌المللی دوباره برقرار شدند. در همین زمینه ، مقصود اسعدی سامانی، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفت: پروازهای خارجی ایران به کشورهایی مانند پاریس، لندن، منچستر، آمستردام، وین، دبی، دوحه، بانکوک و کوآلالامپور برقرار است و مسافران می‌توانند پروازهای خود را در این مسیرها به صورت مستقیم و طبق شرایط و پروتکل‌های بهداشتی اعلام‌شده از سوی این کشورها برنامه‌ریزی کنند. همچنین پروازهایی نیز در مسیر گوانگجو (چین)، مسکو (روسیه)، دهلی (هند) و بیروت (لبنان) به‌صورت مستقیم از مبدأ تهران برقرار شده است. مقررات سفر به کشورهای اروپایی هم به مسافران و خطوط هواپیمایی اعلام شده است.

با این وجود، کشورهای زیادی برای بازگشایی کامل مرزهای خود هنوز تردید دارند و فقط افرادی که دارای جواز اقامت، ویزای کار و یا تحصیل باشند اجازه ورود به این کشورها را دارند. باید این نکته را درنظر بگیریم که سفر به خارج از ایران هنوز روال طبیعی پیدا نکرده است و بسیاری از کشورها در نخستین اقدام خود فقط گروه‌های مشخصی را پذیرش خواهند کرد. این کشورها برای بازگشایی مرزهای خود شروطی نظیر تکمیل فرم بهداشت و خوداظهاری به همراه گواهی منفی تست کرونا PCRرا مطرح کرده‌اند. از سوی دیگر، برخی کشورها نیز قرنطینه ۱۴روزه را برای مسافران اجباری کرده‌اند.

حدود دوماه پیش بود که اتحادیه اروپا اعلام کرد که فقط اتباع الجزایر، استرالیا، کانادا، گرجستان، ژاپن، مونته‌نگرو، مراکش، نیوزیلند، روآندا، صربستان، کره جنوبی، تایلند، تونس و اوروگوئه اجازه ورود به ۲۷ کشور منطقه شنگن را دارند. ایسلند، نروژ، سوئیس و لیختن‌اشتاین نیز که چهار کشور خارجِ اتحادیه و هم‌پیمان شنگن محسوب می‌شوند، از این مقررات تبعیت می‌کنند.

طبق این بیانیه، شهروندان ایرانی با ویزای تایپ C توریستی تا اطلاع ثانوی امکان سفر به این کشورها را نخواهند داشت. این بیانیه مقررات سفر به کشورهای اروپایی و لیست افرادی که می‌توانند به این کشورها وارد شوند را به شرح زیر اعلام کرده است:

افراد دارای گذرنامه اتحادیه اروپا، ایسلند، نروژ، سوئیس و انگلستان

افراد دارای اقامت این کشورها و یا ویزای معتبر تایپ D (تجارت، دانشجو، خانواده و غیره)

افراد دارای ویزای معتبر تایپ C برای پیوستن به خانواده

افرادی که به قصد ترانزیت از این کشورها استفاده می‌کنند

مقررات سفر ایرانیان به ۴ کشور اروپایی تعیین شد
فرانسه، انگلیس، هلند و اتریش از جمله کشورهای اروپایی هستند که با ایران پرواز مستقیم دارند، این کشورها مقررات خود جهت ادامه‌دار بودن این پروازها را به شرح زیر اعلام کرده‌اند:

 

کشور فرانسه علاوه بر ایرانیانی که گذرنامه اتحادیه اروپا، ایسلند، نروژ، سوئیس و انگلیس را دارند، به شهروندانی که گذرنامه کانادا و استرالیا دارند نیز اجازه ورود می‌دهد. انجام تست PCR کرونا از قوانین این کشور حذف شده است اما همچنان تاکید بر آن است که تا اطلاع ثانوی ویزای توریستی شنگن صادر نخواهد شد.

به‌گفته فرانسه، تمام مجوزهای اقامت که تا ۱۶ مارس ۲۰۲۰ معتبر بود، خودکار و بی‌نیاز از انجام مراحل اداری تا شش ماه بعد از آن تمدید شده است. همچنین  مسافران این کشور باید پیش از سفر به فرانسه، فرم سلامت که لینک آن از طریق سفارتخانه و شرکت هواپیمایی در اختیار مسافران قرار داده شده است، تکمیل کنند.

همه مسافران فرانسه باید 14 روز قرنطینه را طی کرده و در طی این مدت باید در آدرس مشخصی قرنطینه خانگی شوند. از دیگر قوانین اجباری این کشور، همراه نداشتن باردستی چرخدار در داخل کابین هواپیما است. به عبارت دیگر، مسافران فقط می‌توانند کوله‌پشتی و ساک‌دستی داشته باشند. استفاده از ماسک در تمام طول پرواز نیز از جمله قوانین این کشور است.

این مقررات تا حدی برای مسافران هلند و اتریش نیز برقرار است. علاوه‌براین، دولت هلند تاکید کرده به دلیل برقراری قانون قرنطینه 14 روزه، ورود مسافرانی که بلیت پرواز آن‌ها کمتر از 14 روز اعتبار دارد ممنوع است و مسافرانی که از کشورهای پرخطر به هلند سفر می‌کنند باید حتما فرم سلامت همراه داشته باشند. تست کرونا PCR نیز برای مسافران این کشور الزامی نیست، اما دولت اتریش تاکید کرده که همه مسافران بالای ۱۱ سال در پروازهای ورودی به این کشور،غیر از مسافران ترانزی، باید حتما این تست را داده باشند و گواهی منفی آن را در محدوده ۷۲ ساعت قبل از پرواز، به زبان انگیلسی ارائه شود. هلند و اتریش همچنین تاکید کرده‌اند که فعلا امکان سفر با ویزای تایپ C شنگن برای شهروندان ایرانی وجود ندارد.

ورود افرادی را که دارای گذرنامه اتحادیه اروپا، ایسلند، نروژ، سوئیس، انگلیس، کانادا، آمریکا و استرالیا هستند، آن‌هایی که جواز و یا کارت اقامت، ویزای دانشجویی و حتی توریستی از انگلیس دارند، به کشور انگلیس بلامانع است. طبق قوانین اعلام‌شده از سوی دولت این کشور، قانون قرنطینه 14 روزه برای مسافران ایرانی الزامی‌ست. همچنین تکمیل فرم خوداظهاری که نسخه آن توسط سفارت و شرکت هواپیمایی در اختیار مسافران گذاشته شده و ارائه آن هنگام ورود به پلیس گذرنامه در انگلیس الزامی است، در غیر این صورت ۱۰۰ پوند جریمه خواهند شد.

این پروتکل‌ها متقابلا در ایران برای شهروندان خارجی اجرا می‌شود و طبق اعلام رسمی وزارت خارجه ایران نیز فعلا صدور ویزای توریستی متوقف شده است.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *