درحالی که مدت‌هاست مسوولان تصمیم به حذف کنکور دارند و زمان اجرای این موضوع را  سال1400 تعیین کرده‌اند اما دست‌های پشت پرده و ممانعت مافیای کنکور از حذف آن با صرف هزینه‌های کلان جلوگیری می کنند.

به گزارش برات نیوز، از زمان پررنگ شدن کلاس‌های تخصصی کنکور و رونق کسب و کار موسسات کنکورو دریافت هزینه‌های کلان بابت آزمون‌ها و کلاس‌های مختلف از دانش‌آموزان بسیاری ازموسسات کنکوری رشد چشمگیری داشتند به طوری که آخرین آمار ارائه شده از گردش مالی ۷۰ هزار میلیارد تومانی بازار کنکور خبر می‌دهند.

ممانعت مافیای کنکور از حذف آن 

دراین گزارش آمده است که گردش مالی موسسات کنکور ۴۰ هزار میلیارد تومان و هزینه انتشارات و فروش کتاب حدود ۳۰هزار میلیارد تومان است.

درآمدی که سبب شده فقط در تهران ۱۸۰۰موسسه کنکور فعالیت کند و حتی برخی از موسسات از سود حاصل این کار، ‌وارد حوزه شهرک‌سازی شوند.

این درحالی است که امسال و با توجه به شیوع بیماری کرونا و وجود اما و اگرهایی برای برگزاری کنکور، برخی از مسوولان بر این باور بودند که امسال بهترین زمان برای حذف کنکور است اما باز هم مافیای کنکور مانع اجرایی شدن این موضوع شدند.

کنکور، ماراتنی نفس‌گیر

قانون اولیه حذف کنکور از سال 86 در مجلس شورای اسلامی تصویب شد که بر اساس این قانون، کنکور باید در تمامی مقاطع تا سال اول برنامه پنجم توسعه حذف و سوابق تحصیلی جایگزین آن می‌شد.

اما این قانون مشکلاتی داشت که سبب شد بررسی‌های بیشتری روی آن انجام بگیرد و کلیات قانون جدیدی برای حذف کنکور در مجلس تصویب شود.

کنکور غول بی شاخ و دمی که ذهن هر دانش آموزی که درآستانه فارغ التحصیلی از دبیرستان و اتمام درس خود قرار می گیرد را درگیر کرده و هراس چگونگی قبول شدن در کنکور و نماندن پشت کنکور را در جان آن قوت می گیرد.

 کنکور، ماراتنی پر استرس و پر زحمت برای دانش آموزان است که البته هرساله با اما و اگرهایی در کشور ما اجرایی می شودو هزینه‌های هنگفتی را بر والدین دانش آموزان متحمل می کند.

ممانعت مافیای کنکور از جایگزینی سوابق تحصیلی به جای کنکور

در همین حال نایب رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس با انتقاد از اینکه آموزش و پرورش اقدامی برای احتساب سوابق تحصیلی به جای کنکور صورت نداده است، گفت: نفوذ مافیای کنکور در نهادهای تصمیم‌‌گیر موجب بی عملی نهادهای تصمیم‌گیر شده است و به نوعی ممانعت مافیای کنکور از حذف آن جلوگیری می کند.

رحمت اله نوروزی با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی در زمینه حذف کنکور قانون مصوب دارد، اظهار کرد: در سال 86 و 92 قانونی به تصویب مجلس رسید که بر این اساس وزارت آموزش و پرورش مکلف به احتساب سوابق تحصیلی دانش آموزان به جای برگزاری کنکور سراسری شد.

نماینده مردم علی‌آباد کتول در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متأسفانه آموزش و پرورش در احتساب و جمع‌آوری سوابق تحصیلی برای جذب و پذیرش دانشجو کوتاهی کرده و به وظایف قانونی خود عمل نمی‌کند.

بیشتر بخوانید: سامانه‌های مجازی رایگان برای دانشگاه آزادی‌ها

وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و علوم توپ را به زمین یکدیگر می‌اندازند

وی ادامه داد: متأسفانه طی سال‌های اخیر وزارت علوم و وزارت آموزش و پرورش در زمینه لغو کنکور توپ را به زمین یکدیگر می‌اندازند و اقدام عملی در این زمینه صورت نگرفته است.

نوروزی با تأیید وجود ممانعت مافیای کنکور از حذف آن و کسب درآمدهای هنگفت از این محل، تصریح کرد: قطعا در این زمینه مافیای کنکور فعال است که گردش مالی میلیاردی دارد و این مافیا در بدنه نهادهای تصمیم‌گیر نیز نفوذ کرده است.

حاجی‌میرزایی در صحن پاسخگوی سئوال باشد

وی با یادآوری اینکه در این زمینه سئوالی از وزیر آموزش و پرورش در کمیسیون آموزش پرسیده شد، گفت: وزارت آموزش و پرورش در پی این سئوال جوابیه‌ای را ارائه کرده است که این جوابیه نیز به هیچ عنوان دارای وجاهت نیست و فقط بی عملی این وزارتخانه در خصوص مقدمات حذف کنکور را توجیه کرده است.

نایب رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس اضافه کرد: با توجه به جوابیه ارسالی، پاسخ‌های وزارت آموزش و پرورش را قانع کننده نمی‌دانم و وزیر باید در صحن علنی مجلس پاسخگوی سئوال فوق باشد.

دراین میان معاون سابق آموزشی وزارت علوم نیز چندی پیش و درایام برگزاری کنکور امسال به مناسب بودن زمان برای حذف کنکور اشاره کرده و اظهار کرده بود: مساله حذف کنکور مصوبه سال ۸۶ مجلس شورای اسلامی است اما در سال های اخیر  نمی تواستیم به سمت حذف کنکور برویم .

شیوع کرونا زمانی مناسب برای حذف کنکور

وی درادامه افزود: نهایتا با اقداماتی که انجام دادیم، توانستیم رشته های کم متقاضی را از کنکور خارج کنیم.

بحث کنکور دغدغه خانواده هاست و شیوع کرونا بهانه خوبی است که اختیار پذیرش دانشجویان را به دانشگاه ها بدهیم، کاری که باید از اول انجام می شد.

مجتبی شریعتی نیاسر تاکید می کند: این موضوع هم ساز و کار خود را می خواهد و باید دانشگاه های مستعد را شناسایی کرد تا خودشان نسبت به پذیرش دانشجویان اقدام کنند.

وی ادامه می دهد: البته منظور بنده از حذف کنکور سراسری، حذف آزمون متمرکز است.

دانشگاه ها می توانند آزمون خود را برگزار کنند. در این شرایط مافیای کنکور هم جمع خواهد شد.

این در حالی بود که برخی از مسئولان آموزش و پرورش تاکید بر اجرای قانون حذف کنکور و به تعویق نیفتادن آن داشتند.

در این میان اظهارنظرهای متفاوتی از سوی مسئولان آموزش و پرورش، سازمان سنجش، مجلس شورای اسلامی و دیگر نهادهای مرتبط با موضوع مطرح شد.

تبدیل کنکور به یک صنعت توسط مافیا

نایب رئیس اول کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز درباره مافیای صنعت کنکور اظهار کرده بود: موضوع مافیا یا صنعت کنکور، برای عده‌ای به نوعی صنعت یا سودجویی تبدیل شده‌است؛ که این مافیا در بدنه نظام آموزشی هم رسوخ کرده اند.

محمد وحیدی با توجه به گردش مالی عجیب و غریب ایجاد شده در کنکورگفت: کنکور و موسسات آموزشی که در این سال‌ها سیستم آموزشی کشور را در اختیار دارند، گردش مالی عجیب و غریبی که در این موسسات می شود، کنکور را به یک صنعت یا مافیا تبدیل کرده است.

کسب سود به بهانه استفاده از ظرفیت‌ها در حوزه آموزشی

وحیدی با بیان اینکه وقتی یک نیاز جدید به وجود می‌آید، عده‌ای دنبال سرمایه‌گذاری و سودآوری درآن حوزه هستند، گفت: در حوزه کنکور هم یک فرایندی در کشور سال‌های متمادی است که قبل از انقلاب البته شکل گرفته است.

عده‌ای به دنبال نیاز داوطلبین برای قبولی دردانشگاه‌ها بخصوص دانشگاه‌های خاص وجود دارد، به دنبال یک نوع ارتباط با داوطلبین کنکور هستند تا بتوانند از این ظرفیت هم در حوزه آموزشی خدمات دهند و هم کسب سود کنند.

وی درادامه افزود: این موسسات با برگزاری کلاس‌هایی با رویکرد کنکور و همچنین چاپ کتاب‌هایی است که حجم تیراژ بسیار بالایی دارد به صورتی که فقط گردش کتاب‌های موسسات کنکوری در سال ۹۸، ۱۰۰۰ میلیارد تومان بوده، در حوزه کلاس‌ها تا ۸۰۰۰ میلیارد گردش مالی تخمین زده شده وجود دارد.

اما با وجود تمامی این چالش ها و فسادی که در این حوزه سالهاست به وجود آمده نکته حائز اهمیت این است که چرا مافیای کنکور بدین راحتی قانون شکنی می کنند و کسی جلودارشان نیست؟!

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *