مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای‌مجازی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، با ارسال پیامکی به ناشران دیجیتال آنها را از استفاده از نام و عنوان پلت‌فرم‌های خارجی که طبق قوانین کشور فیلتر شده‌‌اند، منع کرد.

به گزارش برات نیوز، طبق اطلاعیه منتشر‌شده توسط مدیریت اداره صیانت و بررسی مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای‌مجازی، ناشرین دیجیتال، نمایندگان و متقاضیان مجوز تکثیر نرم‌‌افزارهای خارجی نباید از نام و عنوان پلت‌فرم‌های خارجی فیلتر‌شده مانند تلگرام، یوتیوب و توییتر استفاده کنند.

این مرکز از ناشران دیجیتال و متقاضیان مجوز درخواست کرده تا جهت اجتناب از هزینه‌های احتمالی و مشروط‌شدن نرم‌‌افزار، ممنوعیت اعلام شده را رعایت کنند.

استفاده از نام این پلت‌فرم‌ها به هر شکل اعم از محیط نرم‌‌افزار یا روی بسته نرم‌‌افزار مطلقا ممنوع است و بنابر اطلاعیه صادرشده به چنین نرم‌‌افزار‌هایی هولوگرام تعلق نخواهد گرفت.

از آنجاکه بسیاری از ناشران دیجیتال، آدرس‌‌ شبکه‌های اجتماعی خود را روی بسته‌های نرم‌‌افزاری‌‌شان برای ارتباط بیشتر با مخاطبان‌‌ خود درج کرده‌‌‌‌اند، با این وجود اکنون به‌نظر می‌رسد با توجه به اطلاعیه منتشر‌شده از سوی مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای‌مجازی، باید جهت حذف این عناوین اقدام کنند.

مقصود از ناشران دیجیتال، اشخاص حقیقی یا حقوقی هستند که مجوز عرضه و نشر محصولات و عناوین دیجیتال، نشر آنلاین، سامانه پیامکی، نشر کاربرمحور و … را از وزارت ارشاد و فرهنگ‌‌اسلامی دریافت کرده‌‌اند.

طبق برنامه مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد برای پاکسازی بازار از محصولات ناسالم و با محتوای نامناسب، تمامی نرم‌‌افزارهای تولیدی در بازار ایران باید از این مرکز هولوگرام دریافت کنند.

این قانون مربوط به کپی‌رایت داخلی و حق‌مالکیت نرم‌‌افزار است و مطابق آن بررسی، گواهی ثبت، شناسنامه نرم‌‌افزار و پروانه انتشار پس از تکثیر هولوگرام تحویلی از سوی این مرکز روی آثار درج می‌شود.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *