تردیدی نیست که آزادسازی منابع بلوکه‌شده ایران کمک شایانی به تأمین منابع مالی بانک مرکزی جهت تأمین نیازهای ارزی کشور در بخش‌های مختلف خواهد کرد و بر همین اساس، آزادسازی منابع بلوکه شده ایران در عراق، خبر مساعد و خوبی است و می‌توان امیدوار بود که دسترسی به منابعی که آزاد شده می‌تواند در تعدیل نرخ ارز و افزایش اعتماد فعالان و خریداران در بازار ارز کمک کند.

به گزارش برات نیوز، سفر رییس کل بانک مرکزی ایران به بغداد در هفته گذشته بسیار رسانه ای و در برخی مواضع حاشیه دار شد.

یکی از حواشی این سفر که پیش از رفتن عبدالناصر همتی اتفاق افتاد شایعه استعفای وی بود که بسیار خبرساز شد.

درست در زمانی که در فضای مجازی استعفای عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی منتشر شد، دستکم 50 تیم شناخته شده و رسمی تولید محتوا و حداقل 200 تیم حرفه ای تولید محتوای غیر رسمی در داخل و خارج ایران به زبان فارسی در حال تولید محتوا برای تخریب هر چه بیشتر فضای ارز و رمزارز ایران بودند.

موج سواری رسانه های خارجی روی شایعه استعفا

شایعه استعفا تکذیب شد اما مثل همیشه غیر حرفه ای و دیر، آنقدر دیر که تاثیرش را گذاشته بود و غول‌های رسانه ای فارسی زبان خارج از کشور زودتر دست به کار بودند؛ دستکم 400 خبر، گزارش و مصاحبه جعلی و موج سواری خبری از سوی بخش فارسی رسانه‌های کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و رسانه های فارسی زبان خارج از کشور منتشر شد چند ساعت بعد بسیاری از این اخبار تکذیب و حدف شد اما در همان چند ساعت، بازار بیش از پیش لطمه خورد و تضعیف شد و به خود لرزید.

اما خبری تازه، اهالی قلم در داخل را کمی امیدوار کرد، رسانه‌های نزدیک به دولت سریع و بدون فوت وقت، نوشتند: سفر همتی به بغداد برای حل «مسائل پیچیده بانکی» ایران و عراق!

بله خبر درست بود، همتی برای دومین بار طی چهارماه گذشته با امید به آزاد سازی منابع ارزی ایران در عراق به بغداد سفر کرده بود.

تغییر رئیس کل بانک مرکزی عراق در این فاصله امیدواری ایران به حل معضلات بانکی میان دو کشور را افزایش داده بود.

اما رئیس جدید بانک مرکزی عراق چه کسی است؟

فردی مسلط به زبان انگلیسی، مدعی مبارزه با فساد ریشه دار در عرصه مالی عراق، منجی اقتصاد بیمار عراق و آغازگر راهی پر فراز و نشیب اما روشن برای اشتغالزایی جوانان عراقی و رونق اقتصادی در این کشور. به برقراری رابطه خوب با ایران و کویت باور دارد و یکی از پارادوکس‌های جنجالی او در سخنرانی‌های اخیرش این که معتقد است عراق به رغم مشکلاتی که داشته و دارد به زودی به قطب اقتصادی خاور میانه تبدیل خواهد شد!

مذاکرات علی الادعا، مفید و مثبت بوده است این یعنی یک خبر خوب که در میان بمباران خبرهای بد، مسئول مستقیم گذشان مرهم روی زخم اقتصاد ایران است، در چنین شرایطی یک خبر خوب، یعنی یک درب باز شده برای رهایی از اقتصاد بحران زده.

به نظر می‌رسید که جزئیات و مفاد این مذاکره مهم پیش از تشکیل آن، بررسی و حتی تصویب شده بود چرا که هم رئیس بانک مرکزی ایران پیش از سفر خود به بغداد با ریاست جمهوری ایران و مقامات عالی رتبه کشور دیدار کرده بود و هم رئیس بانک مرکزی عراق پیش از میزبانی از همتی، با مقامات عراقی ساعت‌ها جلسه داشته است.

توافق برای آزادسازی منابع ارزی ایران در عراق

اخبار در هم گره خورده که احتمالا باید آنها را اخبار خوشی بدانیم، به سمتی می تازد که اوضاع مالی بازار ارز را تا حدی بهبودی ببخشید، رئیس کل بانک مرکزی از توافق با عراق برای آزادسازی منابع ارزی ایران در این کشور خبر داده و همزمان شنیده‌ها از آزادسازی بخشی از منابع ارزی در کره منتشر شده است. از سوی دیگر اخباری هم از مذاکرات وزیر امور خارجه ایران با مقامات چینی منتشر شده است.

گفته می شود قیمت صندوق های طلا و سکه در بازار بورس، 20 درصد زیر قیمت بازار فیزیکی است، از طرفی قیمت سهم‌های دلاری در بورس منفی شده‌اند، سرعت قدم‌های دلار کمی کندتر از هفته پیش شده و مردم کمی واقعا کمی به بهبودی شرایط امیدوار شده‌اند، آیا همه این دلایل پر از وصله و پینه می تواند خواننده این متن را برای قبول یک آینده روشن یا نیمه روشن در اقتصاد ایران متقاعد کند؟ به نظر می‌رسد هرگز.

در حاشیه مذاکره بغداد، رئیس کل بانک مرکزی در اجلاس مجازی اخیر وزرا و روسای کل گروه ۲۴، ریاست دوره‌ای این گروه را برای مدت دوازده ماه عهده‌دار شد.

این هم البته یک خبر خوب است و باید در ادامه تاثیر این خبرسازی مثبت را مشاهده و رصد کنیم.

مقام‌های دولت ایران بارها از مسدود شدن منابع ارزی ایران در کشورهایی چون عراق و کره‌جنوبی به عنوان یکی از دلایل بحران در بازار ارز داخلی نام برده‌اند.

این اتفاق اگر هم خوشبختانه برطرف شده نباید بار دیگر رخ بدهد. در چنین شرایطی اولین اشتباه اقتصادی در کمین خلق آخرین اشتباه خواهد بود.

منابع ارزی ایران در عراق صرف واردات دارو و مواد غذایی می شود

پیش از نشر خبر توافق ایران در مذاکره اخیر بغداد، مشخص بود که ایران در حالی از دسترسی به دینار عراقی هم محروم مانده که بانک مرکزی با کمبود شدید منابع ارزی روبروست و به همین دلیل تمام تلاش‌هایش برای مهار افزایش شدید بهای دلار در بازار آزاد ناکام مانده است.

آنطور که رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده منابع ارزی ایران در بانک‌های عراقی قرار است صرف واردات کالاهای غیرتحریمی، یعنی دارو و مواد غذایی شود.

باید این موضوع را نیز مد نظر قرار دهیم که عراق یکی از مهم‌ترین شرکای تجاری ایران و دومین واردکننده کالا از ایران است.

ایران در سال گذشته، حدود ۱۲ میلیارد دلار صادرات به عراق انجام داد که “سه میلیارد دلار” آن تسویه نشده است.

اقتصاد ایران رخمی اما ایستاده است، هنوز برای قدم‌های از پیش تعیین شده، هیجان دارد، نقشه راه خود را با انرژی وصف ناپذیری مانند کودکی پر از انگیزه به اطرافیان خود نشان می‌دهد و شک ندارد که از این طوفان شدید موفق بیرون خواهد آمد اما اهل فن فارغ از این فضای احساسی، نگران متر و معیار علمی خود هستند که به آنها نسبت به فروپاشی نگران کننده بازرگانی ایران و اقتصاد این کشور هشدار می‌دهد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *