هیاتی از نمایندگان ایرانی  به ریاست رییس کل بانک مرکزی برای انجام مذاکراتی با عراق برای آزاد سازی منابع ارزی کشور به عراق سفر کردند و پس از بررسی های لازم به توافق رسیدند که منابع ارزی ایران در عراق آزاد شود.

به گزارش برات نیوز، رییس‌کل بانک مرکزی ایران با اشاره به مثبت‌بودن رایزنی‌هایش با مقامات عراقی گفت: با بانک مرکزی و بانک تجارت عراق بر سر آزادکردن منابع مالی کشورمان به توافق رسیده‌ایم.

اخبار دریافتی حاکی است رییس‌کل بانک مرکزی کشورمان امروز بعد از ورود به بغداد جلسه مفصل مشترک با رییس‌کل بانک مرکزی و مدیرعامل بانک تجارت عراق درخصوص مبادلات بانکی و نحوه استفاده از منابع چند میلیارد دلاری بانک مرکزی ایران انجام داد و توافقنامه لازم امضا شده است، درباره این توافق، همتی با نخست وزیر عراق نیز دیدار کرد.

در این باره رییس‌کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به مثبت بودن رایزنی‌هایش با مقامات عراقی گفت که با بانک مرکزی و بانک تجارت عراق بر سر آزاد کردن منابع مالی کشورمان به توافق رسیده است.

بیشتر بخوانید: توافق ارزی ایران و عراق

عبدالناصر همتی درباره نتائج مذاکراتش با مقامات عراقی افزود که جلسه مشترک سه‌جانبه با رؤسای بانک مرکزی و بانک تجارت عراق منجر به توافق بر سر آزاد کردن منابع مالی ایران با هدف خرید کالاهای اساسی برای کشور شده است.

وی جلسه مشترک خود را با «مصطفی غالب مخیف» رییس‌کل بانک مرکزی و «سالم جواد عبدالهادی چلبی» رییس بانک تجارت عراق را در این راستا مهم ارزیابی کرد و گفت: در این جلسه در باره تبادلات تجاری گفت‌وگوی مفصلی صورت گرفت.

وجود منابع ارزی چشمگیر ایران در عراق

همتی خاطرنشان ساخت که جمهوری اسلامی ایران در نتیجه صادرات برق و گاز به عراق، منابع مالی چشمگیری در بانک‌های عراق دارد.

رییس‌کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد که نخست وزیر عراق از حصول این توافق ابراز خرسندی و استقبال کرده است.

وی اضافه کرد که در دیداری که متعاقب جلسه سه‌جانبه، با «مصطفی الکاظمی» داشته نخست وزیر عراق، قول داده است که به‌طور هفتگی روند انجام این توافق را میان دو کشور پیگیری کند.

گام مثبت در روابط اقتصادی و بانکی ایران و عراق

همتی ابراز امیدواری کرد که با توافق‌های انجام‌شده گام‌های مثبتی در توسعه روابط اقتصادی و بانکی با کشور دوست و برادر عراق برداشته شود.

وی تصریح کرد با توجه به رایزنی‌های امروز و قول‌هایی که مسئولان عراقی داده‌اند، نسبت به آینده امیدوار است و نتایج آن به‌زودی در مناسبات بانکی ، منابع ارزی و اقتصادی دو کشور مشخص می‌شود.

به‌گفته وی، جمهوری اسلامی ایران در چارچوب این توافق، بنا دارد بر اساس نیازهای خود، از این منابع مالی برداشت کند.

وی با اشاره به اینکه این منابع متعلق به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است افزود که بانک مرکزی مهمترین تأمین‌کننده منابع مالی نیازهای اساسی کشور در بخش‌های مختلف صنعت و معدن، کشاورزی و بهداشت است.

همتی خاطرنشان ساخت که این کالاها به‌دلیل اینکه جزو نیازهای اساسی کشور است معاف از تحریم‌های ظالمانه و یکجانبه آمریکا هستند.

وی مانع اساسی در برداشت از این منابع مالی را در حوزه اجرایی دانست و گفت که معذوریت‌هایی که بانک تجارت عراق با بانک مرکزی عراق قبلاً داشت با توافق امروز برطرف شدند.

عبدالناصر همتی در رأس هیئتی به بغداد سفری یک‌روزه انجام داده طی آن با «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر، «علی عبدالامیر علاوی» وزیر دارایی، مصطفی غالب مخیف رییس بانک مرکزی و سالم جواد عبدالهادی چلبی رییس بانک تجارت عراق دیدار و رایزنی کرد.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *