زنجیره تامین جهانی فناوری به نوعی در دوران ترامپ از هم پاشیده شد. به نظر می رسد در دوران ریاست جمهوری بایدن نیز این شاهد تداوم این حرکت باشیم و مهاجرت شرکای اپل از چین ادامه داشته باشد.

به گزارش برات نیوز، شرکتهای زیادی در دنیا وجود دارند که برای تولید محصولات خود به همکاری با شرکای چینی نیاز دارند. اپل نیز یکی از این شرکت هاست که به کارخانه های چینی برای تولید محصولاتش نیازمند است.

همکاری با شرکت های چینی برای تولید محصولات اپل

برای مثال اپل برای تولید تبلت، آیپد و نوت بوک های خود نیازمند همکاری با شرکت های چینی است. اما با کشمکش های سیاسی به وجود آمده میان آمریکا و چین، مهاجرت شرکای اپل از چین شروع شده و در دوران بایدن هم ادامه خواهد داشت.

به این ترتیب این شرکت تولید محصولات خود را از چین به ویتنام منتقل خواهد کرد. شرکت فاکسکان ۲۷۰ میلیون دلار سرمایه گذاری جدید برای ویتنام اختصاص داده است.

بیشتر بخوانید: اپل، یوتیوب و اسپاتیفای موسیقی نژادپرستانه را منع کردند

این اقدامات نشان دهنده مهاجرت بزرگ تر و طولانی مدتی است که احتمالا پیامدهایی برای تولیدکننده آیفون و همچنین نقش چین به عنوان کارخانه جهان خواهد داشت.

تری گو، بنیانگذار فاکسکان برای توصیف روند تجزیه زنجیره تامین یکپارچه به حداقل دو بخش از واژه نسل دوم استفاده کرده است.

ادامه تولید  آیفون در هند

یونگ لیو، رئیس هیئت مدیره فاکسکان در ماه آگوست اعلام کرده بود کشورهایی مانند هند نیز می توانند کشورهای مقصد برای انتقال فرآیند ساخت محصولات اپل در آن کارخانه ها باشند. همچنین دیگر کشورهای جنوب شرقی آسیا و منطقه آمریکا نیز می توانند پتانسیل تولیدی داشته باشند.

این روند اکنون غیرقابل برگشت به نظر می رسد و کشورهای دیگر نظیر هند و ویتنام در حال تقویت زیرساخت و تلاش ها برای جذب تولیدکنندگان از طریق کاهش هزینه ها و نگرانی های ژئوپلیتیکی هستند.

خصومت های میان چین و آمریکا و سیاست های ترامپ موجب شد که بسیاری از تولیدکنندگان آمریکایی روی ظرفیت کشورهای همسایه مانند ویتنام، مکزیک و هند حساب باز کنند تا ریسک تحریم ها را خنثی کنند.

تیم کوک، مدیرعامل اپل که ایجاد یک زنجیره تامین چین محور را سازماندهی کرده بود، در برابر جابجایی گسترده زنجیره تامین مقاومت می کرد اما در سالهای اخیر به میزان فزاینده ای در حال بررسی گزینه های دیگر بوده است.

شرکت اپل در دوران بایدن به افزودن ظرفیت تولید آیفون در هند ادامه می دهد. البته سیاست های نارندرا مودی، نخست وزیر هند نیز در این روند بی تاثیر نبوده. او از جذب و سرمایه گذاری شرکت های فناوری بزرگ در کشور خود استقبال می کند و شرکت های فناوری نیز به بازار وسیع هند نگاه ویژه ای دارند.

  مهاجرت شرکای اپل از چین

در همین راستا شرکت پگاترون جدیدترین تولیدکننده آیفون بوده که وارد هند شده و اوایل ماه جاری از اختصاص ۱۱ میلیون دلار سرمایه گذاری برای واحد هندی خود و آغاز تولید در این کشور از اواخر سال ۲۰۲۱ خبر داد.

در آمریکا هم اپل در حال لابی با دولت برای حمایت از تولید داخلی از طریق تخفیف های مالیاتی است. شرکت TSMC تایوان که یکی از شرکای بزرگ اپل است، در حال برنامه ریزی برای ساخت یک کارخانه تراشه در آریزوناست.

علاوه بر اپل، شرکت گوگل آلفابت هم به فاکسکان برای تولید ولید قطعات کلیدی سرورهایش در ویسکانسین سفارش داده است.

شرکت ویسترون یک تولیدکننده قراردادی تایوانی دیگر است که علاوه بر تولید آیفون، لپ تاپ و سرور برای سایر مشتریان آمریکایی خود تولید می کند. ویسترون هم اعلام کرده که قصد دارد به ظرفیت تولید در مکزیک و تایوان اضافه کند.

با این روند انتقال و اجرای این پیاده سازی زمان زیادی می گیرد. به طوری که رییس هیات مدیره فاکسکان اوایل ماه جاری گفت: ۳۰ سال طول کشید تا فاکسکان فعالیت های تولیدی وسیع خود در چین را بنا کند و هند یا یک منطقه دیگر یک شبه نمی توانند جای چین را بگیرند.

اشتراک گذاری :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *