1. خانه
  2. اقتصاد
  3. اخبار اقتصادی
  4. انتخاب جنجالی رییس دیوان محاسبات
اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

انتخاب جنجالی رییس دیوان محاسبات

مهرداد بذرپاش

بعد از دو ماه کش و قوس بر سر انتخاب رئیس دیوان محاسبات امروز بهارستان‌‌نشینان تکلیف این کرسی را هم مشخص کردند و از میان دو گزینه مهرداد بذرپاش و لطف‌الله فروزنده، بذرپاش را به عنوان رئیس دیوان انتخاب شد.

به گزارش برات نیوز در همین جلسه نمایندگان، دادستان دیوان را هم مشخص کردند و  علی کامیار را با ۱۷۱ رای  به عنوان دادستان راهی ساختمان خیابان برزیل کردند. 

البته آنطور که امیرحسین قاضی‌زاده نائب رئیس مجلس می‌گوید این انتخابات هم با عنایت هیات رئیسه و تغییر دستور انجام شده است وگرنه باید دو هفته دیگر این رای گیری صورت می‌گرفت.

او در  پاسخ به تذکر علیپور خنکداری درباره برگزاری انتخابات رئیس دیوان محاسبات گفت: تعیین دستور بر اساس وصول به هیئت رئیسه صورت می گیرد.

در این زمینه نیز دیروز تازه کمیسیون به نتیجه رسید و به هیئت رئیسه اعلام شد و حتی امروز نیز برای رسیدگی به این دستور تغییر دستور صورت گرفت وگرنه طبق روال ۱۴ روز دیگر نوبت رسیدگی به این دستور می شد.

بذرپاش: دیوان محاسبات باید کلاف درهم پیچده بودجه را باز کند

گفتنی است مهرداد بذرپاش نماینده اسبق تهران از جمله افرادی بود که از سوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یازدهم به عنوان یکی از گزینه‌های ریاست دیوان محاسبات معرفی شد.

او در جریان جلسه علنی امروز مجلس پشت تریبون قرار گرفت تا از  برنامه‌هایش برای مهمترین بازوی نظارتی مجلس سخن بگوید.

او صحبت هایش را با تاکید بیانات رهبری درباره دیوان محاسبات شروع کرد و گفت:دیوان محاسبات مصداق حساب کشی است، دیوان محاسبات به مجلس کمک می کند که بر نحوه هزینه کرد کشور نظارت کند تا شاهد اسراف منابع مالی کشور نباشیم؛  دیوان محاسبات اصلی ترین جلوه قانونی عدالت ورزی است.

وی تصریح کرد: دیوان محاسبات باید کلاف درهم پیچده بودجه را باز کند به نحوی که اثرات آن را در تصمیمات بودجه‌ای نمایندگان بتوان مشاهده کرد.

نامزد تصدی ریاست دیوان محاسبات با بیان اینکه دیوان محاسبات نهادی است که قانون اساسی برای نظارت بر وضع مالی کشور ایجاد  کرده است، گفت: دیوان محاسبات تجلی تام عدالت خواهی نظام جمهوری اسلامی و مردمی ترین بخش نظام اسلامی بر اقامه عدالت است. آیا حسابرسی در کشور ما در خدمت مردم است؟ 

انتخابی پر از مخالفت

انتخاب بذرپاش به عنوان رئیس دیوان محاسبات یکی از همان انتخاب‌هایی بود که ابهامات زیادی درموردش مطرح می‌شود.

اولین موضوعی که مطرح می‌شود بحث سوابق اجرایی است؛ مهرداد بذرپاش متولد ۱۳۵۷ است و حال اینکه طبق آئین‌نامه داخلی رئیس دیوان محاسبات باید ۲۰ سال سابقه داشته باشد درحالی که بذرپاش چنین سابقه اجرایی ندارد

به طوری که احمد توکلی نماینده پیشین مجلس در این ‌رابطه می‌گوید: پذیرش داوطلبی آقای بذرپاش از اساس غیرقانونی است.

چرا که تبصره ۱ ماده ۵۱ قانون آئین نامه داخلی مجلس می گوید که داوطلب باید حداقل بیست سال سابقه کار داشته باشد. در حالی که سابقه کار نامبرده به ۱۷ سال هم نمی رسد.

او ادامه می‌هد:وقتی برادرانه به آقای بذرپاش تذکر داده شد که جنابعالی بیست سال سابقه کار ندارید و سابقه تراشی نیز در شان شما نیست و مصلحت آن است که داوطلب نشوید تا اعتراضات برانگیخته نشود، گفت که من در سال ۱۳۷۸ در تاسیس فلان پژوهشگاه نقش مهمی داشتم. و بعدا در بسیج دانشجویی سمت فرماندهی داشتم.

در حالی که سابقه کار در عرف و متون حقوقی معنای روشنی دارد که رکن آن بیمه شدن در مشمولین قانون کار است و غیر آن، و داشتن حکم استخدامی در مشمولان قوانین استخدامی دولتی است.

با وجود اعتراضات اما در نهایت بذرپاش امروز به صحن معرفی شد و توانست رای نمایندگان را کسب کند.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست