اخبار اقتصادیمنتخب سردبیر

مهلت وام‌ قرض ‌الحسنه بانک مهراقتصاد تمدید شد

مهلت وام‌ قرض ‌الحسنه بانک مهراقتصاد تمدید شد

مدتی بود که بانک مهر اقتصاد با تخطی از امهال تسهیلات قرض الحسنه، از این کار خودداری می‌کرد و دستورالعمل های بانک مرکزی را اجرا نمی کرد. اما با ادغام با بانک سپه، شرایط امهال تسهیلات این بانک اعلام شد. مهلت وام‌ قرض ‌الحسنه بانک مهراقتصاد هم تمدید شد.

کرونا و آسیب‌هایی که به کسب و کارها زد بانک مرکزی را به فکر حمایت از مشتریان و امهال سه ماه قسط تسهیلات انداخت. این موضوع به همه بانک ها اعلام شد و آنها موظف به اجرای آن شدند. این کار مشمول همه وام‌ها شد.

مشتریان با اعتماد به این تصمیم بانک مرکزی درخواست امهال را ارائه کرده و معمولا نسبت به پرداخت اقساط در فاصله اسفند تا پایان اردیبهشت ماه اقدام نکردند و در حالی که انتظار می‌رفت تا بانک‌ها طبق دستور العمل بانک مرکزی عمل کنند، در عمل برخی بانک‌ها اقساط را از حساب کسر و برخی دیگر نیز بعد از پایان دوره سه ماهه از مشتری خواستند تا ضمن پرداخت اقساط سه ماهه ای که نسبت به پرداخت آن ها اقدام نکرده اند، جریمه این دیرکرد را نیز  واریز کنند.

بییشتر بخوانید: مستاجران وام 50 میلیونی می گیرند

در میان بانک‌هایی که از این دستورالعمل پیروی نکردند و مشتریان را با مشکلاتی مواجه کردند، بانک مهر اقتصاد بود. این بانک با وجود این که  بر خروجی سایت خود ابلاغیه بانک مرکزی در رابطه با امهال اقساط تسهیلات قرض الحسنه را قرار داده بود و مشتریان بانک نیز به اعتماد اعلام بانک مرکزی و شخص رئیس کل بانک مرکزی در رابطه با این که تمامی وام‌های قرض الحسنه اشخاص نیز مشمول امهال می‌شود از پرداخت اقساط خودداری کردند.

اما خردادماه از سوی شعب با مشتریان تماس گرفته و به آن ها اعلام شد که باید سه ماه معوقه خود را به همراه جریمه پرداخت کنند که در این حالت مشتری باید حجم سنگینی از قسط که امکان آن را در زمان و شرایط موجود اقتصادی ندارد به بانک پرداخت نماید.

بانک مهر اقتصاد به هیچ وجه حاضر به اجرای این دستورالعمل نشد و مشتریانش را تحت فشار قرار داد تا اقساط سه ماه خود را واریز کنند.

پیگیری موضوع تعیین تکلیف مهلت وام‌ قرض ‌الحسنه بانک مهراقتصاد در زمان پس از ادغام و تصمیم گیری بانک سپه با توضیحاتی از سوی این بانک به ایسنا همراه شد که شرایط پرداخت اقساط یا امهال آن را تعریف کرده است؛ در مجموع توضیح بانک سپه نشان می‌دهد که وام‌های قرض الحسنه براساس آنچه ابلاغ شده در مورد مهر اقتصاد نیز امهال می‌شود اما برخی وام‌ها که برای آن قالب قرض الحسنه تعریف شده اما سقف غیرمجاز داشتند، از جمله طرح میثاق مشمول این امهال نخواهد شد.

اما بانک مرکزی اعلام کرد که با توجه به طرح ملی ادغام و راهبردهای تعریف شده مبنی بر یکپارچه سازی ارائه خدمات و محصولات به مشتریان هیچ شعبی نمی‌تواند خارج از سیاست‌ها و ضوابط اعتباری تعریف شده برای سال ۱۳۹۹ فعالیت کنند.

براین اساس در راستای اجرای این مهم بخشنامه اعتباری در ۱۳ خرداد ماه هم زمان با ادغام بانک مهر اقتصاد به کلیه واحدها ابلاغ و در حال حاضر لازم الاجرا است. برای پوشش برخی ناهماهنگی‌ها نماینده‌ای در اداره کل تسهیلات تعیین شده که به صورت ۲۴ ساعته پاسخگویی امور مربوطه به حوزه اعبتاری در شعب مهر اقتصاد سابق و تطبیق آن با سیاست‌های اعتباری بانک سپه است.

بیشتر بخوانید: وام ازدواج الکترونیکی می‌شود

مطابق با بخشنامه بانک مرکزی و براساس نظر عضو هیات مدیره بانک سپه در هیات مدیره وقت بانک مهر اقتصاد، به شعب تابعه مورد نظر ابلاغ شده که وام‌های قرض الحسنه از جمله ازدواج و درمان و … مهلت سه ماه اقساط لحاظ شود. براین اساس بانک ادغام شده در زمان فعالیت خود یک سری وام‌های در ازای گردش مالی مشتری و متناسب با میانگین کسب شده و از محل منابع جمع آوری شده در قالب این طرح (میثاق) که عمدتا فراتر از سقف مبلغ‌های تعیین شده توسط بانک مرکزی است در قالب عقد قرض الحسنه پرداخت کرده است و علی القاعده صرفا به نام قرض الحسنه بودن در چارچوب مهلت سه ماه به وام‌های قرض الحسنه محسوب نمی‌شود با این وجود در جهت مراعات حال مشتریان که از این وام‌ها استفاده کردند و مشاغل آن در اثر شیوع کرونا آسیب دیده است مقرر شد تا در قالب مشخص آسیب دیده مشمول مساعدت شود.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید