ایرانمنتخب سردبیر

ایران خودرو موتور کم‌ مصرف سه استوانه می‌سازد

موتور کم‌مصرف سه استوانه

مدیر پروژه توسعه و تجاری‌سازی موتور کم‌ مصرف سه استوانه ایران خودرو از رویکرد جهادی گروه صنعتی ایران خودرو برای تسریع در تحقق برنامه توسعه و تجاری‌‌سازی موتور سه استوانه خبر داد.

به‌گزارش برات نیوز، پیمان اشراقی در‌خصوص محصول آینده گروه صنعتی ایران خودرو، موتور سه استوانه گفت: طراحی موتور سه استوانه با فرآیند الگوبرداری از موتورهای متعدد به‌روز دنیا با فناوری‌های مختلف تزریق مستقیم بنزین از سال ۱۳۹۵ آغاز شد.

او ادامه داد: در حال حاضر گروه صنعتی ایران خودرو و شرکت تحقیق،‌ طراحی و تولید موتور ایران خودرو (ایپکو)، با استفاده از توانمندی‌های موجود در بخش طراحی و مهندسی و زنجیره تامین، به دنبال اجرای این طرح برای رسیدن به اهداف کلان همچون مصرف سوخت کم‌تر از پنج لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر پیمایش و سطح آلایندگی اروپا ۶ هستند.

بیشتر بخوانید: محصول جدید ایران خودرو چه نام دارد؟

مدیر پروژه موتور کم‌مصرف سه استوانه تصریح کرد: این اقدامات، در شرایط تحریم‌های ظالمانه کشورهای غربی و ترک همکاری‌ها از سوی شرکای اروپایی، بیانگر رویکرد هوشمندانه ایران خودرو در مقابله با تحریم‌ها به شمار می‌رود.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در روز کارگر امسال و تاکید ایشان بر استفاده از فکر و توان صنعتگران برای طراحی موتور کم‌ مصرف سه استوانه ، بیان کرد: منویات ایشان سبب شد در این گروه خودروسازی کمیته ویژه‌ای برای تسریع در اجرای سیاست‌ها و برنامه‌های توسعه‌ای قوای محرکه کم مصرف تشکیل شود. درحال حاضر کمیته راهبری توسعه و تجاری‌سازی خودروهای کم مصرف در ایران خودرو، اجرای طرح‌های متعددی از جمله توسعه قوای محرکه را دنبال می کند.

مدیر برنامه‌ریزی و اجرای طرح‌های ایپکو معتقد است توسعه و تجاری‌سازی موتور سه استوانه یکی از این همین طراح‌ها است و خاطر نشان کرد: این طرح در برگیرنده خانواده موتور سه استوانه کم مصرف ایرانی با چهار موتور، شامل دو موتور تنفس طبیعی با فناوری تزریق درگاهی (PFI) و یک موتور ۱.۲ لیتری پرقدرت با فن آوری پرخوران و تزریق درگاهی بنزین و گاز و یک موتور فن آورانه ۱.۲ لیتری با بهره گیری از فناوری پرخوران و سامانه تزریق مستقیم بنزین (GDI) با مالکیت معنوی ایران‌خودرو است.

وی افزود: از فناوری‌های بکارگرفته شده در این موتورها می‌توان به استفاده از فناوری‌های برقی مانند دمابان (ترموستات) برقی، تلمبه روغن دبی متغیر، فناوری کوچک‌سازی با کاهش تعداد استوانه از چهار به سه و استفاده از پرخوران و سامانه تزریق مستقیم سوخت اشاره کرد.

شرقی تصریح کرد: این طرح به تعمیق داخلی سازی و توانمندسازی زنجیره تامین برخی فناوری‌ها همانند برقی‌سازی در قطعات (electrification) و سامانه پرخوران در داخل کشور منجر خواهد شد.

مدیر توسعه و تجاری سازی موتور کم‌مصرف سه استوانه با بیان این‌که موتور سه استوانه دارای وجه تمایز برجسته‌ای با انواع موتورهای موجود در بازار خودرو است،‌ افزود: مشابه این موتور تاکنون در هیچ یک از خودروهای تولید داخل کشور تولید و استفاده نشده و دانش توسعه و تجاری سازی آن در اختیار خودروسازان بزرگ جهانی است.

شرقی به این موضوع هم پرداخت که: موتور سه استوانه با بهره گیری از دانش الگوبرداری و انتقال فناوری، تحقیق، پژوهش و تجربه، متناسب با جغرافیای ایران و قابل رقابت با موتورهای مشابه خودروسازان بزرگ جهانی است و از این لحاظ ایران را در زمره کشورهایی قرار خواهد داد که دارای مالکیت دانش طراحی و توسعه موتورهای سه استوانه کم مصرف تزریق مستقیم سازگار با محیط زیست است.

بیشتر بخوانید: قیمت های خودرو در ایران واقعی نیست

وی اضافه کرد: شرکت تحقیق، طراحی و تولید موتور ایران خودرو، ایپکو، به‌عنوان متولی توسعه قوای محرکه ایران خودرو و یکی از اعضای کمیته راهبری توسعه خودروهای کم مصرف، مسئولیت انجام این طرح را در گروه صنعتی بر عهده دارد. این شرکت پس از الگوبرداری،‌ طرح ریزی اولیه را انجام داده و توسعه طراحی مفهومی و تجاری سازی مبتنی بر الگوبرداری و تجارب داخلی و بومی سازی فناوری‌های این موتور در داخل گروه آغاز کرده است.

شرقی زمان شروع تولید نخستین موتور سه استوانه را زمستان سال ۱۴۰۱ اعلام کرد و گفت: موتورهای بعدی با فاصله هفت ماه بعد وارد چرخه تولید خواهند شد. رونمایی از نخستین موتور این خانواده روی خودروی کلاس A+ در بهمن امسال خواهد بود.

وی در آخر نیز اشاره کرد که: شمارگان تجمعی تولید خانواده موتور سه استوانه ایران خودرو طی شش سال پس از آغاز تولید بالغ بر ۷۰۰ هزار دستگاه است و این موتورها در محصولات جدید ایران‌خودرو و در سطح ملی روی دیگر کفی‌های خودروسازان داخلی قابلیت استفاده خواهد داشت.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید