ایرانمنتخب سردبیر

موتور خودروهای ایران خودرو ارتقا می‌یابد

موتور XU پلاس

به دنبال بروز آلودگی در کلانشهرها و گلایه مندی مردم و مسوولان از خودروسازان برای طراحی موتورهایی با استانداردهای آلایندگی و کاهش مصرف سوخت، شرکت ایران خودرو اقدام به طراحی و تولید موتور XU پلاس کرده است. این موتور در راستای نیل به قوانین کاهش مصرف سوخت و رعایت استانداردهای آلایندگی و افزایش سطح کیفی و رضایت مشتری طراحی شده و قرار است تا پایان سال جاری به تولید انبوه برسد. مدیر طرح موتور XU پلاس در خصوص طراحی این موتور اظهار کرده است: با توجه به قوانین سخت‌گیرانه در حوزه استانداردهای آلایندگی و مصرف سوخت در سال های ۹۶ و ۹۷، ارتقای کیفی این موتور به XU پلاس با هدف عمل به مسئولیت اجتماعی، ارتقای سطح آلایندگی به یورو ۵ وکاهش حداکثری مصرف سوخت طراحی شده است.

وی در ادامه افزوده است: افزایش سطح کیفی در راستای مشتری‌ مداری و افزایش ۱۰ درصدی توان و گشتاور موتور XU پلاس از دیگر مزایای طراحی این موتور است که به عنوان یکی از طرح‌های شرکت تحقیق، طراحی و تولید موتور ایران‌خودرو تعریف شده است.

محمدکاظمی از تولید 100 هزار دستگاه موتور XU پلاس درسال جاری خبرداده و گفته است: در مرحله اول عرضه، این موتور روی سه خودروی پژو ۴۰۵ دوگانه‌سوز، پارس و سمند نصب خواهد شد.

مدیر طرح موتور XU پلاس اظهار کرده است: طراحی این موتور داخلی از اواخر سال گذشته آغاز شد و تا پایان سال جاری به تولید انبوه می رسد.

وی افزوده است: در طراحی این موتور 35 قطعه تغییر و اصلاح داشته و تمام فرآیند توسعه محصول، ساخت قطعات و قالب‌ها، مجموعه‌ها و سامانه‌ها به صورت ۱۰۰ درصد داخلی و با کمک متخصصان مرکز تحقیقات ایران‌خودرو، ایپکو، ساپکو و تمامی سازندگان رتبه یک کشور انجام شده است.

شرکت ایران خودرو اقدام به طراحی و تولید موتور XU پلاس کرده است

به گفته وی در طراحی این موتور هیچ‌گونه قرارداد و وابستگی به خارج از کشور وجود نداشته تا صرفه جویی ارزی بالایی برای صنعت خودروی کشور رقم خورد.

کاظمی همچنین از نصب موتورهای XU پلاس در خودروهای تولیدی ایران خودرو خبرداده و گفته است: به زودی این موتورها روی خودروهای تولیدی شرکت ایران خودرو نصب می‌شود و قطعا جزو موتورهایی است که با توجه به بازدهی خوب و مناسب مورد توجه مشتریان قرار می گیرد.

مدیر طرح موتور XU پلاس اظهار کرد: با توجه به قوانین سخت‌گیرانه در حوزه استانداردهای آلایندگی و مصرف سوخت در سال های ۹۶ و ۹۷،  ارتقای کیفی این موتور به XU پلاس با هدف عمل به مسئولیت اجتماعی، ارتقای سطح آلایندگی به یورو ۵، کاهش حداکثری مصرف سوخت، افزایش سطح کیفی در راستای مشتری‌ مداری و همچنین افزایش ۱۰ درصدی توان و گشتاور آن، به عنوان یکی از طرح‌های شرکت تحقیق، طراحی و تولید موتور ایران‌خودرو تعریف شده است.

وی افزوده است: این موتور با توجه به ارتقای مشخصات فنی وکیفی، ارتقای سیستم خنک‌کاری، بهبود انتقال قدرت موتور و تغییرات در نمای ظاهری اجزای موتور که نسبت به موتور جاری XU7 کاملا متفاوت است و به‌ عنوان موتور نسل جدید خانواده XU به مشتریان عرضه خواهد شد.

کاظمی بیان کرده است: تمام فرآیندهای طراحی و توسعه این گونه موتورها تا پیش از این یا درخارج از کشور انجام می شده یا با کمک مشاوران خارجی اما درحال حاضر و با تکیه بر توانمندی و دانش متخصصان داخلی تمامی این فرآیند ها در کشور انجام می شود.

وی با اشاره به این موضوع که نگاشت و طراحی این موتور کاملا در داخل کشور انجام شده گفته است: میزان کاهش ارزبری در کل این طرح، حداقل سه میلیون یورو فقط در حوزه توسعه محصول است.

مدیر طرح این موتور جدید درخصوص مشخصات فنی آن گفته است: در طراحی موتور XU پلاس با ثابت ماندن حجم، توان و گشتاور را افزایش داده ایم و مصرف سوخت آن در چرخه سیکل رانندگی شهری ۷.۷ لیتر در هر صد کیلومتر پیمایش خواهد بود. این موتور دوگانه سوز طراحی شده و در شرایط گازسوز قابلیت رانندگی خوبی برای مشتری ایجاد می‌کند.

تازه های برات نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید